Merkez’in sunumu enflasyon diyor

TCMB sunumunda enflasyonun yükseleceği, tüketimin ve istihdamın yavaşlayacağı belirtiliyor. Tek umut, ithalat fiyatlarındaki düşüşün etkisi ve Avrupa’ya ihracatın artması

Merkez’in sunumu enflasyon diyor
24 Eylül 2015 Perşembe 18:25

Ekonomi Servisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (MB), bankanın altın ve döviz varlıkları toplamının “bankaların kısa vadeli borçlarını fazlasıyla karşılayabilecek seviyeye yükseldiğini” bildirdi.
Ekonomistleri Bilgilendirme toplantısında yapılan sunum, MB’nin internet sitesinde yayımlandı. Sunum, deflasyona, bir başka ifadeyle durgunluk içinde enflasyon artışına işaret etti. İthalat fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Avrupa’dan gelecek talebin artması dışında umut yok. MB’nin önüne koyduğu görev ise likidite politikasındaki sıkı duruşunu korumak ve bankaları desteklemeye devam etmek.
Sunumda iktisadi faaliyet, dış denge, enflasyon, parasal ve finansal koşullar ile yakın dönem politika tedbirleri başlıkları altında ileri sürülen görüşler ve bilgiler şöyle:

“ENFLASYON YÜKSELECEK”
Son dönemde dış ve iç piyasalardaki oynaklığa bağlı olarak enflasyon beklentilerinde bir miktar yükseliş gözleniyor. İthalat fiyatlarındaki düşüş döviz kurundan enflasyona geçiş etkisini kısmen telafi ediyor. döviz kuru hareketleri, çekirdek enflasyondaki düşüşü geciktiriyor. Eylül ayında döviz kurunun gecikmeli etkileri ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklığa bağlı olarak enflasyonun yükselmesi bekleniyor.
Cari işlemler dengesindeki iyileşme Ağustos’ta tekrar gözlenmeye başlayacak ve yıl boyunca da devam edecek. Petrol fiyatlarındaki düşüşün cari denge üzerindeki olumlu etkisi önümüzdeki aylarda daha belirgin hale gelebilecektir. Temmuz itibarıyla cari işlemler açığı finansmanının neredeyse tamamı uzun vadeli borçlanma ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile sağlanıyor.

“TÜKETİM DÜŞER, İSTİHDAM YAVAŞLAR”
Yılın ilk yarısında iç talep büyümeye ılımlı katkı verdi, dış talep ise zayıf seyretti. Son dönemde jeopolitik gelişmeler ihracat artışını sınırladı.
Tüketici güven endeksleri yılın ikinci yarısında özel tüketim talebinde bir miktar yavaşlama olacağına işaret etti. Ancak yakın dönem verileri, Avrupa ülkelerine yapılan ihracatın güçlü bir şekilde artmaya devam ettiğine işaret ediyor. Avrupa Birliği ekonomilerindeki talep artışının desteğiyle, yılın ikinci yarısında ihracattaki toparlanmanın iktisadi faaliyetteki yavaşlamayı sınırlayacağı tahmin ediliyor.İstihdam yılın ilk yarısında istikrarlı bir şekilde artmaya devam etti, ikinci yarıda ise bir miktar yavaşlama bekleniyor.

“DIŞ KOŞULLAR OYNAK”
Gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları oynak bir seyir izliyor. Benzer şekilde risk primi göstergeleri ve döviz kurları da oynak bir seyir izliyor.
Sıkılaşan parasal koşullar, tüketici kredisi faiz oranlarına yansıdı. Kredi büyüme hızları makul düzeylere indi. Ticari kredilerin tüketici kredilerine göre daha hızlı büyümesi fiyat istikrarına, finansal istikrara ve dengelenme sürecine katkı yapıyor.

“BANKALARA DESTEK SÜRECEK”
MB nezdindeki döviz ve efektif piyasalarında işlem yapma limitleri artırılarak bankaların döviz
likiditesine erişimi destekledik. MB’de bulundurulan altın ve döviz varlıklarının toplamı, bankaların kısa vadeli borçlarının tamamını fazlasıyla karşılayabilecek seviyeye yükseldi. Bankaların ‘yeni yabancı para çekirdek dışı yükümlülükleri’ için zorunlu karşılık oranları, üç yıldan uzun vadeyi teşvik edecek şekilde yeniden belirlendi.
Bankacılık sektörünün aracılık maliyetini azaltmak ve çekirdek yükümlülüklerini desteklemek için TL zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faizin, yıl sonuna kadar üç adımda 150 baz puan artırılmasına karar verildi. Bu önlem, finansal sisteme döviz likiditesi sağlarken, çekirdek olmayan yabancı para cinsi yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarının yükseltilmesi rezervleri artırıcı yönde etki edecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.