Merkez’den kritik zorunlu rezerv hamlesi

TCMB, finansal kuruluşların döviz yükümlülükleri ve rezervleri için uyguladığı zorunlu karşılık oranları ile katsayıları değiştirdi. Bu hamle Şubat’ta olası faiz indirimine hazırlık ve ilk 6 aydaki FED etkisine önlem olarak değerlendirildi

Merkez’den kritik zorunlu rezerv hamlesi
04 Ocak 2015 Pazar 10:31

Recep Erçin

T.C. Merkez Bankası (TCMB) dün sürpriz bir şekilde zorunlu karşılık olarak adlandırılan, bankaların mevduat dışı yükümlülüklerine karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranlarında değişikliğe gitti.

Buna göre Merkez Bankası, bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranlarını da değiştirdi. Yabancı para cinsinden banka ve diğer finansal kuruluşların dış yükümlülüklerine ilişkin 1 yıla kadar vadeli olanlarda 13’ten 18’e ve 2 yıla kadar olanlarda 11’den 13’e çıkardı. 3 yıla kadar olanlarda 11’den 8’e indirirken 5 yıl ve üzerinde kayda değer bir değişiklik yapmadı.

REZERVLER ARTACAK

Merkez Bankası açıklamasında bu değişikliğin, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde olduğunu duyurdu.

Bu değişiklikle birlikte Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine yaklaşık 3.2 milyar dolar katkı sağlanacağı ve yüzde 11.7 olan yabancı para ortalama zorunlu karşılık oranının da yüzde 12.8 seviyesine yükseleceği belirtildi.

Merkez Bankası ayrıca, rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) olarak adlandırılan; bankalara Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılıklarının bir bölümünü döviz ve altın cinsinden tutma imkânı tanıyan uygulamada da değişikliğe gitti. Burada ise ‘küçük’ döviz tesis dilimlerinde mevcut rezerv opsiyon katsayıları genel itibarıyla düşürülürken (35-40 dilimi hariç), 50-55’den sonra oranlar artırıldı.

Banka bu değişikliğin; ihtiyaç duyulan döviz likiditesini önemli oranda karşılayacağını ifade ettiği açıklamasında, imkânın aynı oranda kullanılması halinde Merkez’in döviz rezervlerinden yaklaşık 2.4 milyar doların serbest kalabileceğini kaydetti.

Mevcut imkân dâhilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 33 milyar dolar tutulmakta olduğunu bildiren Merkez Bankası, söz konusu düzenlemelerin 13 Şubat 2015 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağını ve tesis döneminin de 27 Şubat 2015 tarihinde başlayacağını ifade etti.

SEÇİM ÖNCESİ ÖN ALMA

Merkez Bankası’nın bu hamlesinin ne anlama geldiğini değerlendiren Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcılarından ekonomist Aydın Esen, kısa vadeli yükümlülüklerde oranların artırılmasının, FED’in yılın ikinci yarısında gelecek faiz artırım hamlesine hazırlık olduğunu söyledi.

“Bence FED, ilk yarıda faiz artırmayacak ama ikinci yarıda da gelecek olsa bu dolar kurunda ilk 6 ayda yukarı harekete yol açacak’’ diyen Esen’e, uygulamanın tesis edileceği tarih olan 27 Şubat’tan önce 24 Şubat’ta Para Politikası Kurulu olduğunu, değişikliklerin yapılacak olası faiz indirimine yönelik bir hamle olup olmadığını sorduğumuzda, şunları ifade etti: “Evet olabilir, uzun vadede rezervleri artırıyor ama kısa vadede piyasaya 2.4 milyar dolar veriyor. Ben faiz indirimi yapmaması gerektiğini düşünüyorum ama yaparsa da çok küçük oranda yapacaktır. En azından seçim öncesi piyasada gerçekleşebilecek sert harekete karşı, seçim geçene kadar bir önlem de denebilir.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SENCER - 5 yıl önce
kral çıplak