Küresel deprem Brexit ile başladı

İngiltere’nin Brexit kararı piyasaları ters köşeye yatırdı. Karar sonrası altın yükselirken, borsalar çakıldı. Türk iş dünyası temsilcilerinden farklı açıklamalar gelirken, ekonomistler yeni döneme işaret etti

Küresel deprem Brexit ile başladı
25 Haziran 2016 Cumartesi 11:11

Ekonomi Servisi
Avrupa Birliği (AB) resmen dağılma sürecine girdi. Perşembe günü başlayan ve dün resmi sonuçları açıklanan Brexit referandumunda İngilizlerin artık AB’de yer almamak yönünde oy kullanmaları üzerine piyasalarda deprem yaşandı. Son iki gündür AB yanlılarının ağırlıkta olduğuna ilişkin spekülasyonların da boş çıktığı görüldü. Dün kararın ardından Avrupa borsalarındaki banka hisseleri yüzde 12-17 arasında sert düşüşler yaşadı. Avrupa hisseleri 2008’den bu yana en sert değer kaybına yönelirken, satışların gün içerisinde yüzde 8’i aştığı görüldü. Dolar karşısında yüzde 12 civarında değer kaybeden sterlin ise Brexit’ten en büyük darbeyi yiyen para birimi oldu. Ekonomist Atilla Yeşilada, karara ilişkin, “Belki de tarihin kırılma noktalarından birini yaşıyoruz. İngiltere’nin aldığı kararın yansımalarının en fazla AB ile sınırlı kalmasını dileriz, küresel bir depreme hazırlıklı olmakta fayda var’’ yorumunda bulundu.

TİCARETİ VURABİLİR
Karar sonrası altın, Japon Yeni ve gelişmiş ülke tahvillerinde artan güvenli liman talebiyle birlikte sert yükselişlerin görüldüğüne işaret eden ALB Forex Araştırma Müdürü Kenan Çınar, panik havasının sürmesi halinde merkez bankalarının duruma müdahale edebileceğini belirtti. Çınar ayrıca, “Neredeyse ihracatının yarıya yakınını AB ülkelerine yapan Türkiye referandum sonrası oluşacak belirsizliğin tüketici tercihlerine yansıması halinde AB’ye ihracat tarafında kayıplar yaşayabilir. Brexit sonrası oluşan belirsizliğin dünya ticareti üzerinde olumsuz bir etki oluşturma ihtimali FED’i atacağı adımlarda temkinli olmaya zorlayacaktır’’ dedi.

İNGİLTERE ALEYHİNEYDİ
Kararın sürpriz olmadığını ifade eden ekonomist Evren Devrim, “Çünkü AB’nin Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti hatta Yunanistan gibi zayıf ekonomilerle yaptığı genişlemeler Almanya, İngiltere ve Fransa gibi lokomotif ülkelere ağır finansal yükler getirdi. Ekonomik büyümenin istenen düzeyde olmaması bu birliğin sorgulanmasına yol açtı’’ dedi.
İngiltere’nin ihracatına bakıldığında, AB’nin İngiliz şirketleri için yıllar içinde daha az önemli hale geldiğini belirten Devrim, “2000 yılında İngilizlerin ihracatının yüzde 60’ı Avrupa Bölgesi’ne yapılırken, bu rakam 2005’de yüzde 58’e, 2010’da yüzde 54’e, 2015’de ise yüzde 47’ye gerilemiştir. İngiltere’nin 2016’nın ilk üç ayında Avrupa bölgesi ile yaptığı ticaret ise 24 milyar sterlin civarı İngiltere aleyhine açık vererek yeni bir rekora ulaşmıştır’’ bilgisini verdi.

REKABETE GİRİŞECEK
İngiltere’nin ticari açıklarını Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde dış ticaret açığı verdiğine dikkat çeken Devrim, “Hal böyle olunca İngiltere dış ticaretini AB’ye bağlı olmaksızın düzenleyerek, günümüze kadar taşıdığı küresel gücünü, yani eski sömürgeleri üzerindeki nüfuzu ve denizci bir millet oluşunu, dış ticarette bir avantaja çevirme niyetindedir. Dolayısıyla İngiltere güçlü olduğu sektörler olan enerji, madencilik, eczacılık, savunma ve uzay endüstrisi, içecek, tütün, motor ve makine üretiminde özellikle Almanya ile daha sert bir rekabete girecektir. Bu uğurda gümrük duvarları ve kur dahil her kozunu da oynayacaktır’’ dedi.

DEİK: RİSKLERİ TETİKLER
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, referandumun küresel riskleri tetikleyebileceğine işaret etti. Brexit’in Türkiye’nin ihracatına etkisinin sınırlı olacağını savunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, “İngiltere’nin AB’den ayrılması ile birlikte İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden çıkarılması sonucunda Türkiye ile İngiltere arasındaki gümrük duvarları yeniden yükselişe geçebilir” uyarısı yaptı.
ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, “Bretix AB için sonun başlangıcı” ifadesini kullanırken, “Türkiye’nin kampanya sırasında merkeze oturtulması çok önemli sosyo-politik bir analizi haketmektedir” dedi. TÜSİAD tarafından kararın ardından yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası alanda pek çok sorunun yaşandığı bu dönemde Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararı, AB’yi küresel alanda ekonomik ve siyasi olarak daha güçlü bir yapı olma hedefinden alıkoymamalı, uzun dönemli refah perspektifini tehlikeye atan bir politika izlenmemelidir’’ denildi.

ALTIN REKOR KIRDI DOLAR DALGALANDI
Brexit sonrası dünya piyasaları sarsılırken Türkiye’de dolar kuru 3 TL’nin üzerine çıktı. Altının gramı ise 130 TL’yi aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Çeyrek altın ise 202 TL’den işlem gördü. İç piyasadaki altın fiyatlarını, Brexit sonrası son 2.5 yılın zirvesine çıkarak 1350 doları aşan altının ons fiyatı etkiledi. Dolar kuru gün içerisinde gelen kar satışlarıyla 2.92 TL’ye kadar çekildi. Borsa İstanbul ise diğer Avrupa borsaları gibi kan kaybetti. Gün içerisinde hisseler yüzde 5’e yakın değer yitirdi.

FED VE AMB’DEN MÜDAHALE SİNYALİ
Karar sonrası Avrupa Merkez Bankası (AMB) “Avro ya da farkı para birimlerinde ek likidite sağlamaya hazırız” mesajı verirken, FED ise, “FED, gerektiğinde, küresel fonlama piyasalarındaki baskılara karşılık vermek için, bankalarla arasındaki swap kanalları yoluyla dolar likiditesi sunmaya hazır bulunuyor” dedi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı da, piyasaları desteklemek için 250 milyar sterlinlik ek önlem almaya hazır olduklarını bildirdi.

‘KÜRESEL EKONOMİNİN BAŞI BÜYÜK DERTTE’
FED’e 19 yılla en uzun süre başkanlık yapan Greenspan, “Brexit, buz dağının sadece görünen kısmı” dedi. Greenspan, Brexit’in aşındırıcı etkilerinin kaybolmayacağını belirtti ve Avro bölgesinin çökebileceği değerlendirmesini yaptı. Referandum sonucunun İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılmasına neden olacağını savunan Greenspan, “Küresel ekonominin başı büyük dertte” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.