Konutta ‘Lale Devri’ sona eriyor

Kredili konut pazarı 8 aydır daralıyor. Mayıs’ta genel satışlarda da sert düşüş yaşandı. İnşaat sektörü güven endeksi yıl başından bu yana yüzde 7 geriledi. Ekonomist Evren Devrim, tüketicilerin ve şirketlerin bankalara olan borçlarına dikkat çekti

Konutta ‘Lale Devri’ sona eriyor
30 Mayıs 2016 Pazartesi 08:40Ekonomi Servisi
AKP’li yıllarda hıla büyüyen inşaat sektörü son dönemde olumsuz sinyaller veriyor. Özellikle konut kredilerinin yüzde 0.90 seviyelerinden yüzde 1’in üzerine çıkması ipotekli satışlarda daralmaya neden oldu. TÜİK’in verilerine göre Nisan ayında ipotekli konut satışı yüzde 27.4 azaldı. Böylece satışlardı gerileme 8. ayına ulaştı. Nisan’da genel konut satışlarında da yüzde 10’u aşan azalma görüldü. Nisan’da yabancılara satılan konut sayısı da yüzde 14.4 azalarak düşüşünü ikinci ayına taşıdı.
Satış kısmında daralma görülürken, Nisan’daki yüzde 0.1’lik sınırlı artış dışında inşaat sektörü güven endeksi de yılbaşından beri düşüş eğiliminde. Endeks yılbaşından bu yana yüzde 6.96 oranıda geriledi.

TEHLİKE ÇANLARI
Konutta arz tarafını dikkatle izleyen Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş da, belediyeler tarafından yılın ilk çeyreğinde verilen inşaat ruhsatı kapsamındaki daire sayısında geçen yıla göre atış olsa da 2014’ün gerisinde kalındığına dikkat çekti. Aktaş, konuya ilişkin yazısında, “Yapı kullanma izin belgesi kapsamındaki daire sayısında ise son iki yıl neredeyse oynama yok. Yani arz talepten çok hızlı artıyor, satışlar da azalıyor üstelik ve bu durum stoktaki büyümeyi hızlandırıyor. İnşaat sektöründe tehlike çanları çoktandır çalıyordu da, sesi hiç bu kadar yakından ve güçlü duymamıştık herhalde’’ değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİK BALONLAR
Konut sektöründeki son gelişmeleri “Türk konut sektörü Hollanda Lalesi olur mu?’’ adlı makalesinde ele alan ekonomist Evren Devrim ise, ekonomi tarihinin, varlık fiyatlarının aşırı derecede artması sonucu “Ekonomik Balonlar” oluştuğunun örnekleriyle dolu olduğunu hatırlattı.
1600’lü yıllarda Hollanda’da görülmüş olan “lale çılgınlığı” örneğini veren Evren Devrim, zamanla bu balonun patladığı ve bu işe bulaşan herkesin zarar ettiğini kaydetti. Moody’s Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon’un “Türkiye’de konut fiyatlarındaki artışın uzun süre devam etmesi pek olası değil. Fiyatlar istikrar kazandığında veya gerilediğinde ise bankaların sağlıklı kredi verme alışkanlıkları ve makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasanın yumuşak bir iniş yaşayacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini ele alan Evren Devrim, BDDK’ın Mart 2016 raporuna göre, 388 milyar TL’lik tüketici kredileri pastasında, konutun payının 147 milyar TL ile yüzde 38 olduğunu bildirdi.

ÖDENMEME RİSKİ...
“Tüketici kredilerinin yüzde 38’inin konut kredisi olması Moody’s analistlerine hak verdirmiyor değil. Ancak sorun kriz esnasında konut kredilerinin ödenmeme riskinin ötesindedir’’ diyen Evren Devrim, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Üretime hizmet etmeyen tüketim amaçlı kredilerin tamamı bir biçimde risk taşır. Özellikle tüketim amaçlı harcamalarımızda yer alan otomobil, telefon ve bilgisayar gibi ithal malların tüketiminin kendi sanayimizi canlandırmadığı da bilinen bir olgudur. BDDK raporundaki ilginç bir nokta da şu: seçilmiş sektörlerin toplam krediler içindeki payına bakıldığında inşaat sektörünün yüzde 7.6 ile ikinci sırada yer aldığını görüyoruz. Ekonomik durgunluk halinde, bu kredilerin banka bilançolarını olumsuz etkilemeyeceğini beklemek, çok fazla şanslı olmayı gerektiriyor. Bu yüzden tüketici kredilerinin ve inşaat sektöründeki firmaların bankalarla olan ilişkilerinin yakından izlenmesi gereken bir döneme giriyoruz.’’  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.