Kongresi var sanayileşme yok

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası’nın (MMO) düzenlediği Sanayi Kongresi’nin ilk gününde Türkiye’de “sanayisizleşme” sürecine gidildiğine dikkat çekildi

Kongresi var sanayileşme yok
12 Aralık 2015 Cumartesi 12:26

Aydınlık / Ankara
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Makine Mühendisleri Odası’nın (MMO) düzenlediği Sanayi Kongresi’nin ilk gününde Türkiye’de “sanayisizleşme” sürecine gidildiğine dikkat çekildi

KALKINMA TERK EDİLDİ
Sanayi kongrelerinin 20.’si dün Ankara’da İMO Teoman Öztürk Salonu’nda başladı. “Başka Bir Sanayileşme Mümkün” ana temasıyla toplanan kongrenin açılış konuşmasını MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptı. Kongreye bazı siyasi parti temsilcileri de katıldı. AKP’nin neoliberal, rantçı, kapkaççı, usulsüzlük ve yolsuzluklarla malul bir ekonomi politikasını benimsediğini söyleyen MMO Başkanı Çakara, “10. Kalkınma Planı, Türkiye Sanayi Strateji Belgesi ile 64. Hükümet Programı yayımlandı. Bütün bu ve diğer dokümanlar, neoliberal serbestleştirme, özelleştirme, metalaştırma, rant ve yoğun emek sömürüsü eksenli yönelimin birbirini tamamlayan belgeleridir. Kısaca, kalkınma paradigması terk edilmiştir” dedi. Çakar, teknolojiyi yalnızca kullanan değil, üreten bir toplum olma odaklı anlayış hakim olmadıkça mevcut tablonun kararmaya devam edeceğini kaydetti.
AKP Hükümeti’nin sürekli “büyüme” olgusu üzerinde durduğunu hatırlatan Çakar, “Sözü çok edilen büyüme olgusu, sabit sermaye yatırımlarına dayalı değildir. Kamu artık üretken olmayan, katma-değer yaratmayan, ciddi bir istihdam öngörmeyen yatırımlar yapmaktadır. Yapılanlar da esasen özelleştirmelere yöneliktir” ifadelerini kullandı.

İMALATIN KATKISI DÜŞTÜ
Kongrenin “Sanayi; Geçmişten Geleceğe” başlıklı açılış oturumunu Oğuz Türkyılmaz yönetti.
Prof. Dr. Bilsay Kuruç bu oturumda bir sunum yaptı. Kuruç şunları söyledi: “Bugün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ancak imalat sanayinin payı artırıldıkça artırılabilir. Sanayileşme budur ve imalat sanayinin ekonomiye katkısı yüzde 40’a varınca 10 bin dolar gelire erişebilirsiniz. Sanayileşmiş ülkelerde İngiltere, Amerika, Almanya’da böyledir. Peki, Türkiye’deki yöneticilerin sözünü ettiği 10 bin dolarda imalat sanayinin payı ne kadar? Geçmişte yüzde 25’lere falan gelmişti. 2000’lerden itibaren indi. Şimdi yüzde 15 civarında. Kongrenin teması “Başka Bir Sanayileşme Mümkün” ama ortada bir sanayileşme yok ki. Esasa sloganımız ‘Bir sanayileşme mümkün’ olmalıydı. Çünkü şu anda yok.”

Etiketler; #TMMOB #MMO

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.