Kayıp yıl

Ekonomik kriz ve Suriye sorunu turizm ve yaş meyve sebze üreten bölgelerde sıkıntıya yol açtı. Rus uçağının düşürülmesi krizi daha da derinleştirdi. Turizm çöktü. Tarım perişan. Yabancıların konut alımı durma noktasında

Kayıp yıl
07 Mart 2016 Pazartesi 14:34


Aydınlık / Ankara
Aydınlık Ege ve Akdeniz bölgelerinde üreticilerin, turizmcilerin ve konut sektörünün durumunu araştırdı. Bölgede sektörlerde panik havası yaşanırken, 2016’nın “kayıp yıl” olacağı belirtiliyor. Bölgede sektörlerin durumu ve alınması istenen önlemler ana hatlarıyla şöyle:

TARIM İFLASTA
Suriye yolunun kapanması sonrası Ortadoğu pazarını kaybeden çiftçiler Rusya pazarına yönelmişlerdi. Ancak Rus uçağının düşürülmesi sonrası Rusya pazarı da kapandı. Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatı yüzde 65-70 düşerken, çiftçinin ürettiği mal elinde kaldı. Çiftçiler seralara ektiği ve sadece Rusya pazarı için ürettiği dikenli salatalığı sökmek zorunda kaldı. Çiftçiler satamadıkları ürünleri derelere dökerken, ürün fiyatları iyice düştü. Üreticiler ürettikleri ürünleri maliyetin çok altında satmak zorunda kalırken, banka kredilerini ödeyemez duruma geldiler.

FÜZE BİZE ATILDI
Antalya’da turfanda sebze üreticisi müşteri bulamayınca ürettiği domatesi maliyetinin çok altında fiyatlarla salça fabrikalarına satmaya başladı.
Antalyalı komisyoncu Remzi Tok bu durumun ilk kez yaşandığını belirterek, “Durum tam anlamıyla felaket. Üretici de battı biz de batıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde turfanda sebzeden salça, konserve yapılmaz. Bizler üreticiyi kendimize bağlamak için üretim aşamasında çiftçiye borç veririz. Sonra da bize teslim ettiği maldan alacağımızı keseriz. Ama bu yıl alacaklarımızı tahsil edemedik. Bu fiyatlarla alacaklarımızı tahsil etmemiz de zor. Şu anda çok sayıda komisyoncu batmış durumda. Bütün mal varlığını satan arkadaşlar var. O füze Rus uçağına değil bize atıldı. Rus uçağı düşürülmedi, biz düşürüldük” dedi.

TURİZMDE KARA YIL
Sezon başlamadan bitmiş durumda. Rus turistten umut kesildi. Terör olayları nedeniyle Avrupa’dan gelen turist sayısında da ciddi düşüş bekleniyor. Avrupa’dan rezervasyon iptalleri her geçen gün artıyor. Bazı işletmeler otelleri açıp açmamayı tartışırken, birkaç oteli olan firmalar bazı otellerini kapalı tutma planları yapıyor. Alanyalı turizmci Metin Can, turizm sezonu başlamadan kabus görmeye başladıklarını kaydederek şunları söyledi: “Herkes kara kara düşünüyor. Özellikle banka kredisi ile çalışan firmaların hiç kurtuluşu yok. Bu yılki ödemeleri gerçekleştirmeleri mümkün değil. Geçen yılki müşterinin yarısının bile gelmesi zor. Rusya krizi, arkasından terör olayları, işleri tam anlamıyla çıkmaza soktu. Buna rağmen hükümetin krizi çözme zararı azaltma konusunda hiçbir çabası yok. Şirketler panik halinde birbirinden müşteri çalmaya çalışıyor. Fiyat kırıyor. İş öyle bir noktaya geldi ki geçen yılki turistin tamamı gelse bile gelirimiz yarıya düşecek.”

ESNAF KAYGILI
Turizm ve tarımda yaşanan kriz, esnafı da zora sokmuş durumda. Esnaf, kamuoyunda turizmcilerin ve çiftçilerin sorunlarının tartışıldığını ancak krizden kendilerinin de çok etkilendiğini bildirdi. Tüm bölgede gelir azalması yaşandığını, bunun artarak devam edeceğini kaydeden esnaf, krizin çok sayıda dükkana kepenk kapattıracağını vurguladı. Mersinli esnaf Mahmut Anamurlu krizin domino etkisi göstereceğini ifade ederek şu görüşleri savundu: “Çiftçinin malı para etmediği için satış yapamıyoruz. Birçok arkadaş sezonda ödeme koşuluyla mal vermiş. Ama paralarını tahsil edemiyor. Şimdi çiftçi krizine turizm krizi de eklenecek. Eskiden ay başlarında esnafta belli bir hareketlilik olurdu. O da kalmadı. Memurun, çalışanın maaşı banka dışına çıkmıyor. Hesabına yatırıldığı anda banka alacağını kesiyor. Diğer il ve ilçelerdeki arkadaşlarla görüşüyoruz. Sahil şeridi Akdeniz, Ege hepsi zorda. Çiftçinin işi iyi gitmeyince, turist gelmeyince olan bize oluyor.”
Antalya, Muğla, Aydın, Mersin, İzmir, ... gibi illerden konut alan yabancıların sayısının da önemli ölçüde düştüğü bildirildi. TÜİK verilerine göre Ocak’ta Antalya’da yabancılara satılan konut sayısı yüzde 20 azaldı.

KONUT SEKTÖRÜ SIKINTIDA
Antalyalı bir inşaat firmasının satış müdürü Aysel Kırkgöz sektörün durumunu şöyle anlattı: “Türkiye’den konut alan yabancılar arasında Rusların önemli bir payı vardı. Özellikle sahil şeridinde Ruslar önemli müşterilerimizdendi. Ama uçak krizinden sonra Rusların konut alımları bıçak gibi kesildi. Terör olayları nedeniyle Avrupalı müşteriler de beklemeye girdi. Bu konutlar bir an önce paraya çevrilemezse birçok müteahhitlik firması batar.”

AKP ÖRGÜTLERİ: İZLENEN POLİTİKALAR TERK EDİLSİN
Turizm ve Rusya’ya yönelik yaş meyve sebze üreten bölgelerdeki AKP örgütleri de izlenen politikalardan rahatsız. AKP yöneticileri izlenen politikalardan vazgeçmenin zorunluluk hale geldiğini belirtiyorlar.
Antalyalı bir AKP yöneticisi yanlışta ısrar etmenin bedelinin ağır olacağını vurgulayarak, “Şu anda herkes zor durumda. Hem turizm, hem de tarım sıkıntıda. Millet burnundan solumaya başladı. Geçen günlerde yolum hale düştü. İnsanların hali perişan. Doğal olarak hükümete kızıyorlar. Hiç sesimi çıkaramadım. Rusya ve Suriye’de normalleşme yaşanmazsa iş giderek daha da kötüleşecek. Bir an önce yanlıştan dönülmeli. Başka çare de görülmüyor. Bu partinin geleceği için de zorunlu” dedi.

İNSANLAR ÖFKELİ
Alanyalı bir AKP yöneticisi de yüzde 49.5 oyla iktidara gelmelerine rağmen sokakta rahat dolaşamadıklarını belirterek şunları söyledi: “İnsanlar çok öfkeli. Esnaf, çiftçi, turizmci, müteahhit, ... herkes sıkıntıda. Gelecekten ümitleri de azalıyor. Buralara genelde Ruslar gelirdi. Esnafın, taksicinin, seyyar satıcının herkesin geçim kaynağı onlardı. Şimdi onların gelmeyeceği anlaşılınca oklar bize dönmeye başladı. ‘Rus uçağı niye düşürüldü, Suriye’ye niye bu kadar karıştık, sınırlarımızı niye açtık?’ diye tepkiler arttı. Bazı partililerimize fiili saldırılar bile oluyor. ‘Başımıza gelenler sizin yüzünüzden’ diye hakaretler yapılıyor. Gerginlik olmasın diye partililerimiz
AK Partili olduklarını bile söyleyemiyorlar.”

TURİZM VE TARIM İÇİN ÖZEL DESTEK
Bölgede çiftçilerin, turizmcilerin, esnafın ve müteahhitlerin acil talepleri şunlar:
- Çiftçilerin borçları ertelensin.
- Üretim girdilerinde vergiler sıfırlansın.
- Uzun vadeli kredi verilsin.
- Turizm ve tarım afet kapsamına alınsın.
- Turizm sektöründe çalışanların SGK primlerini bir yıl devlet karşılasın.
- Turizm tesislerinin elektrik ve su giderleri desteklensin.
- Avrupa ve Rusya’da tanıtım kampanyaları arttırılsın.
- Krizden zarar gören esnaf için özel bir paket devreye sokulsun.
- Yabancılara yönelik konut yapanlara düşük faizli kredi verilsin.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.