Kamuda ‘zorunlu’ yerli malı dönemi

Tam 13 yıldır işletilemeyen, kamunun mal alımlarında yerli malı tercih etmesine ilişkin uygulamada yeni aşamaya geçildi. Bundan böyle kamu ihalelerinde, Yerli Malı Belgesi olan ürüne hem yüzde 15 fiyat avantajı sağlanacak hem de alım zorunlu tutulacak

Kamuda ‘zorunlu’ yerli malı dönemi
18 Ocak 2015 Pazar 04:06

Recep Erçin

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dün gerçekleştirilen imalat sanayiinde yaşanan sorunların değerlendirileceği Sanayicilerle İstişare Toplantısı öncesi Yerli Malı Belgesi uygulamasının tanıtımını yaptı.

ÜÇ GENELGEYE RAĞMEN

Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgilere göre, 2002 yılında alınan karar uyarınca kamu ihalelerinde, yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı uygulanmasına geçildi. Fakat uygulamadaki zorluklar nedeniyle, 3 defa Başbakanlık genelgesi çıkarılmasına rağmen, bu kamu alım ihalelerinin yüzde 93’ünde işletilemedi.

Dün açıklanan yeni düzenlemeye göre ise; bir malın, hangi oranda yurtiçinde üretildiği hesaplanacak ve yerli malı olup olmadığını belirlenecek. Bir sanayi ürünün, yerli malı olarak kabul edilebilmesi için, ürünün yerli katkı oranının, en az yüzde 51 olması gerekecek. Çeşitli aşamalar sonucunda uygun bulunursa ürüne Yerli Malı Belgesi verilecek.

Bakan Işık’ın verdiği bilgiye göre, kamunun orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünü mal alımlarında bu belgeye sahip ürünlerin alınması zorunlu tutulacak. Ayrıca Yerli Malı Belgesi’ne sahip tüm ürünlere kamu ihalelerinde yüzde 15 fiyat avantajı sağlanacak, yani yerli ürün yüzde 15 pahalı olsa dahi kamu, bu ürünü tercih etmek zorunda kalacak.

‘KANUN EMREDİYOR’

Toplantıda yaptığı konuşmada kamunun geçen yıl 16 milyarlık alım yaptığını hatırlatan Bakan Işık, bugüne kadar toplam 330 ürüne belge verildiğini kaydetti. Yerli ürün tercihinin ithalatı azaltarak cari açığa da olumlu yönde etki edeceğini belirten Işık, “Biz bu arada orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün listesini hazırladık. Kamu İhale Kurumu 2 bin 139 kalem olarak bunu ilan etti. ‘Ben alırsam soruşturma açılır mı? Başıma bir şey gelir mi?’ gibi bir şey yok, kanun bunu emrediyor’’ dedi. 

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Işık, zorunluluk uygulamasının şimdilik sadece orta-yüksek ve yüksek teknoloji içeren ürünlerde uygulanacağını, diğer mal alımlarında tercih hakkı bırakılacağını, fiyat avantajınınsa tüm ürünler için geçerli olduğunu söyledi.

YABANCIYI DESTEKLİYORUZ!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, bugüne kadar, kamu idaresinin yaptığı ihalelerde, milli şirketlere destek ve öncelik vermediğinden şikayet etti. Gelişmiş ülkelerde bir kamu kurumunun, mal alımı yaparken, pahalı da olsa, önce kendi ülkesinin, şirketinin, ürettiği malı tercih ettiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de kamu alımlarında, yabancı ürünlere kucak açıldığı eleştirisinde bulundu. Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Kendi KOBİ’lerimizi değil, yabancı ülkelerin şirketlerini desteklemiş oluyoruz. İşte buradaki sıkıntıyı aşmak ve yerli üretime destek vermek için, Sanayi Bakanımız sayın Fikri Işık’ın liderliğinde, çok önemli bir çalışma gerçekleştirdik.’’

OTOMOTİVDE MUADİL YEDEK PARÇA KULLANILABİLECEK

Sanayi Bakanı Işık, toplantıda yaptığı konuşmada ayrıca, yerli otomotiv yan sanayini desteklemek için eşdeğer parça çalışmasını bitirdiklerini açıkladı. Hazine Müsteşarlığı’nın 13 Ocak’ta tebliğ yayımladığını aktaran Bakan Işık, ‘’1 Haziran 2015 tarihinde eşdeğer parça uygulaması devreye girecek. Artık illa orijinal parça değil, yerli sanayinin ürettiği eşdeğer parça da araçlarda kullanılacak. İlk 2 yıl TSE olmak üzere daha sonra akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek. Böylece otomotiv yan sanayinde yerli üretimi artırmış olacağız” dedi.


Etiketler; #Recep Erçin

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.