İstihdam azaldı, işsizlik yükseldi

İşsiz sayısı Ekim döneminde Eylül’e göre artarak 3.1 milyona yükseldi. İstihdam Eylül’e göre yüzde 0.1 oranında daraldı. Gerçek işsiz sayısı ise DİSK-AR’a göre 6.4 milyonu buldu

İstihdam azaldı, işsizlik yükseldi
16 Ocak 2016 Cumartesi 15:16

Recep Erçin
[email protected]

Ekim dönemine ilişkin işgücü verileri TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan dönemde, 822 bin kişi işgücüne katıldı. Bunlardan 718 bini istihdam edildi. Kalan 104 bin kişi ise işsiz kaldı. Böylece resmi işsiz sayısı 3 milyon 147 bin kişiye, işsizlik oranı da yüzde 10.5’e yükseldi. Mart ayında yüzde 10.6 olan işsizlik oranı böylece 7 ayın zirvesine ulaştı.

DENGESİZ DURUM
Mevsim etkilerinden arındırılmış verileri incelediğimizde ise dengesiz bir durumun olduğu gözlendi. Ekim döneminde istihdam bir önceki döneme göre 39 bin kişi azalarak 26.7 milyon kişi olarak gerçekleşti. İstihdam oranı 0.1 puan azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı ise bir önceki döneme göre 56 bin kişi artarak 3.1 milyon kişi oldu. İşsizlik oranı da 0.2 puanlık artış ile yüzde 10.6 oldu. Son bir yıl içerisinde benzer bir durum Şubat ve Ağustos dönemlerinde de görüşmüştü. Fakat bu iki dönemdeki durum bir önceki dönemlere göre işgücü sayısının da düşmesinden kaynaklanmıştı. Ekim’de ise işgücü artmasına karşın istihdam daraldı, işsizlik ise arttı.

İSTİHDAM YAVAŞLADI
BETAM’ın yayımladığı rapora göre sektörel istihdam artışlarında yavaşlama görüldü. Raporda şu ifadeler yer aldı: ‘’Mevsimsellikten arındırılmış sektörel verilere göre Ekim 2015 döneminde Eylül 2015 dönemine kıyasla tarım sektörü hariç diğer tüm sektörlerde istihdam artışları gözlenmiştir. İstihdam sanayi sektöründe 36 bin artarken hizmetlerde artış çok sınırlı kalarak 16 bin olarak gerçekleşmiştir. Keza inşaat sektöründe istihdam artışı da 2 bin seviyesindedir. Tarımda ise istihdam 93 bin azalmıştır.’’

DİSK-AR: 77 AYIN ZİRVESİ
İşgücü verilerini değerlendiren Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), geniş tanımlı gerçek işsiz sayısının 6.4 milyon olduğunu bildirdi. Bunların geniş işgücü içindeki payının yüzde 20 olarak gerçekleştiğini kaydeden DİSK-AR açıklamasında, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında geçici olarak çalıştırılan kişi sayısının 223 bine yükseldiğine dikkat çekildi. Verilerde ‘’çalışan’’ olarak değerlendirilen bu kişilerin işsiz kapsamına alınmasıyla resmi işsiz sayısının 3 milyon 333 bin kişi ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsiz sayısınına ulaşacağını ifade eden DİSK-AR, ‘’Ekim 2015 dönemi için işsiz sayısı TYÇP’nin etkisine rağmen Ekim 2012 dönemine göre yüzde 41 artmış durumunda. Türkiye ekonomisi 3 yılda 926 bin yeni işsiz yarattı. Ekim 2009 için işsiz sayısı 2 milyon 968 bindi. İşsizlik Haziran 2009’dan bu yana yani son 77 aylık dönemin en yükseği düzeyinde’’ değerlendirmesinde bulundu.

YÜZDE 11’İ AŞABİLİR
İstihdam verilerine ilişkin yazılı bir değerlendirme yapan ALB Forex Analisti Enver Erkan, şunları kaydetti: ‘’Gelen veriler piyasanın beklediğinin üzerinde; aynı zamanda işgücü piyasasında da bozulmayı işaret ediyor. Çünkü son 6 yılın verilerine baktığımızda sadece 2011 yılında Ekim ayında işsizlik oranının yükseldiğini görüyoruz. Tarihsel verilerdeki seyir nedeniyle 2015’in kalan aylarında işsizlik oranında yükseliş bekleyebiliriz. Asgari ücretteki artışın işverenlere getireceği ek maliyet de, her ne kadar yüzde 40’ı Hazine tarafından karşılanacak olsa da, istihdam artış hızında yavaşlamaya neden olabilir. Bu nedenden dolayı 2016 yılında da işsizlik oranı yüksek kalmaya devam edebilir. Bu bağlamda işsizlik oranı da yüzde 11 bandı üzerinde kalabilir.’’ Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise, “Bir tarafta istihdam etmek isteyen işletmelerimiz, bir tarafta da iş arayan işsizlerimiz var. İlimizde kayıtlı iş arayanların sayısı 50 bin 418 kişi iken, 57 bin 600 kişi için açık iş ilanı bulunmakta. Burada yapısal bir sorun var” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.