İşsizlikte güçlü artış

İşsiz sayısı Mayıs’ta bir önceki döneme göre yüzde 4.9 artış gösterdi. Böylece işsizlik oranı yüzde 9.4 oldu. Tarım dışı işsiz sayısına dikkat çeken BETAM, 2005’ten bu yana görülen en yüksek artışa işaret etti

İşsizlikte güçlü artış
16 Ağustos 2016 Salı 11:27

Ekonomi Servisi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016’nın Mayıs döneminde işsizlik oranı yüzde 9.4 olarak gerçekleşti. Nisan, Mayıs ve Haziran 2016 aylarını kapsayan dönemde 902 bin kişi işgücüne katıldı. Bu kişilerden 795 bini bir işe yerleşti. 106 bin kişi ise işsiz kaldı. Böylece Türkiye’deki işsiz sayısı 2 milyon 895 bine yükseldi. Genç nüfustaki işsizlik oranı da yüzde 0.4 artışla yüzde 17.4’ü buldu.
TÜİK’in verilerinde dikkat çeken gelişme ise 2016 Nisan dönemine göre işsiz sayısındaki artış oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre Mayıs’ta işgücünde yüzde 0.5’lik artış olurken, istihdam yerinde saydı. İşsiz sayısındaki artış ise yüzde 4.9 gibi çok yüksek bir düzeyde gerçekleşti.

KRİZ DÖNEMİ GİBİ...
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) bu artışa ilişkin değerlendirmesi ise şöyle oldu: “Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mayıs 2016 döneminde Nisan 2016 dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 195 bin artarak 25 milyon 218 bin, tarım dışı istihdam ise 46 bin artarak 22 milyon 141 bin olmuştur (Şekil 1, Tablo 1). Böylelikle tarım dışı işsiz sayısında dönemden döneme 149 binlik çok yüksek bir artış gerçekleşmiştir. Ekonomik kriz dönemi hariç 2005’ten bu yana tarım dışı işsiz sayısında bu ölçüde bir artış görülmediğini vurgulamak isteriz.”

5.1 MİLYON İŞSİZ VAR!
Diğer yandan son birkaç dönemde kayıtdışı işsiz sayısında artış gözleniyordu. Mayıs’ta ise herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.2 puan azalarak yüzde 33.8 olarak gerçekleşti.
Bunun yanında işgücüne dahil edilmeyen nüfus içerisinde iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı Mayıs’ta 2 milyon 255 bin olarak hesaplandı. Bunu resmi işsiz sayısına eklediğimizde gerçek işsiz sayısı 5.1 milyonu aşıyor.

PİYASA BEKLENTİLERİNİ AŞTI
Kapital Fx Araştırma Uzmanı Enver Erkan, yaptığı değerlendirmede, “Mayıs ayında işsizlik oranı piyasa beklentisi olan yüzde 9 ile bizim beklentimiz olan yüzde 8.8’in üzerinde gerçekleşmiş oldu” dedi.
Kıyaslanabilir dönemler olan Mayıs 2015-Mayıs 2016’ya bakıldığında zaman, ilgili dönemler arasında işsizlik oranında görülen artışın bir kısmının işgücüne katılım oranındaki artıştan kaynaklı olduğunu ifade eden Erkan, “2016 yılında turizmde görülen kayba rağmen, hizmetler sektörünün payında bir kayıp olmaması olumludur. Bunu bir miktar da iç turizmin canlı kalmasına bağlamak gereklidir. Ancak Ekim ayında açıklanacak olan Temmuz ayı verileri ve sonraki periyodlarda; Temmuz ayında yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle görüntü biraz daha negatife doğru evrilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

İSTİHDAMA KAMU DESTEĞİ
Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2016 yılı II. döneminde toplam kamu istihdamı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 5.5 oranında artarak 3 milyon 622 bin kişi olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde kamuda istihdam edilenlerin sayısı 3 milyon 432 bindi. Buna göre kamu 190 bin alım gerçekleştirdi. İkinci çeyrekteki 795 bin kişilik istihdamın yüzde 24’ü kamudan geldi. 2016’nın I. döneminde kamu istihdamı yüzde 5.4 artarak 3 milyon 604 bin kişi olmuştu.

Etiketler; #işsizlik #BETAM

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.