İSO’dan borç uyarısı

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, ‘Reel sektörün borç ödemede yaşayacağı zorluklar, bankacılık sistemini de doğrudan etkileyecektir’ dedi

İSO’dan borç uyarısı
12 Eylül 2015 Cumartesi 17:31

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik kışkırtıcı hamlelere tanıklık edilen bir dönemden geçildiğine dikkat çekti. Bahçıvan, “Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaşadığımız terör saldırıları ve tahriklerin amacına ulaşamayacağına inanıyoruz. Bir tek evladımızın dahi canı söz konusu olduğunda ekonomi dahil her şey tabii ki geri planda kalır. En önemlisi vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Kamu düzenini sağlamaya çalışırken toplumsal bağlarımızı zayıflatacak tutum ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Bu kritik süreçte, demokrasiye olan inancımızı kaybetmeden, birbirimizi ötekileştirmek yerine anlamaya çalışarak toplumsal barış ve bütünlüğümüzü korumaya her zamankinden daha fazla gayret etmeliyiz” diye konuştu.

REEL SEKTÖRDEKİ RİSK
Türkiye ekonomisinin en önemli sektörünün sanayi olduğunu ifade eden Bahçıvan, özel sektörün omuzlarındaki yaklaşık 280 milyar dolarlık borcun dikkate alınması ve finansal istikrarı daha da bozacak siyasal istikrarsızlıktan kaçınılması gerektiğini söyledi.
Bahçıvan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de reel sektörün borçlarının yarıya yakını yabancı para cinsindendir. Türkiye, reel sektörün sahip olduğu bu risk nedeniyle Meksika ve Endonezya ile birlikte küresel finans piyasalarındaki dalgalanmalardan en çok etkilenen üç ülkeden birisi. Bu noktada çok önemli bir işbirliğine ihtiyacımız var. Reel sektörü temsil eden bizler ile bankacılık kesimi aynı gemide olduğunu unutmayarak bu zorlu süreci el birliğiyle yönetme başarısını göstermelidir. Bu başarıyı göstermek zorundayız. Zira reel sektörün borç ödemede yaşayacağı zorluklar bankacılık sistemini de doğrudan etkileyecektir.”

HEDEFLER ZORDA
Türkiye’nin içinde olduğu zorlu koşullara rağmen ekonomi ve sanayi çarklarının dönmeye devam ettiğini anlatan Başkan Bahçıvan, “Sanayi sektörümüz ilk çeyrekteki yüzde 1.1’lik zayıf performansın ardından ikinci çeyrekte yüzde 4.6 ile çok daha hızlı büyümüştür. Böylece sanayi sektörümüzün yıllık büyüme oranına katkısı ilk çeyrekte yalnızca 0.3 puanken ikinci çeyrekte 1.3’e yükseldi. Bununla birlikte rekabetin gittikçe zorlaştığı dünyada sanayicilerin, her zamankinden daha çok dayanışma ve diyaloga ihtiyacı var” diye konuştu. Bu yılın başından itibaren ihracatta yaşanan daralmaya da dikkat çeken Bahçıvan, Türkiye’nin 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin böyle giderse yakalanamayacağını ifade etti.

YENİ HİKAYE LAZIM
Türkiye’nin gelecek döneme yeni uzun vadeli bir ekonomi hikayesi ile girmesinin son derece önemli hale geldiğini vurgulayan Bahçıvan, “Öncelikli Yapısal Dönüşüm Programları olmak üzere geniş bir yapısal reform paketinin uygulamaya geçirilmesi, sanayicilerimizin ve özel sektörümüzün en önemli beklentilerinden biri” dedi.

‘TRANSATLANTİK’ ETKİLEYECEK
ABD ile AB arasında gerçekleşerek dünyanın en büyük ve kapsamlı serbest ticaret alanını oluşturacak olan “Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı”ndan (TTIP) Gümrük Birliği nedeniyle en çok Türkiye’nin etkileneceğini vurgulayan Bahçıvan, şunları söyledi: TTIP dünya ekonomisinin yüzde 40’ını, dünya ticaretinin ise 3’te 1’ini oluşturan iki ekonomi arasında, mal ve hizmet ticaretinin artırılmasının yanı sıra, standartların uyumlaştırılması, yatırım ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını da hedefliyor. Gümrük Birliği’nin, serbest ticaret anlaşmalarının olumsuz etkisini bertaraf edecek şekilde modernleştirilerek kapsamının ticari koşullara uygun olarak genişletilmesine odaklanmalıyız.”

BAKAN BAŞKA SANAYİCİ BAŞKA KONUŞUYOR
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın borç uyarısına karşın toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Doların TL karşısında değerli olması ekonomiyi rahatsız ediyor, borçlanmayı rahatsız ediyor ama bunu ekonomik problem olarak göstermek Türkiye’ye haksızlıktır” dedi. Zeybekci, üçüncü çeyrek büyümesinin ikinci çeyrek büyümesinin biraz altında gelebileceğini ama dördüncü çeyrek büyümesinin daha iyi olacağını savundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.