İSO 500'de en fazla zarar kamunun

Zarar eden İSO 500 kuruluşları içerisinde kamu kuruluşları olumsuz ayrıştı ve zarar yüzde 166 oranında yükseldi. Kamu kuruluşlarının borçları da yüzde 94.3 arttı

İSO 500'de en fazla zarar kamunun
26 Haziran 2015 Cuma 12:08

Ekonomi Servisi
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi Haziran ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. “İSO 500 Aynasından Ekonomi ile Sanayimizdeki Ana Sorunlar ve Çözüm Yolları” ana gündemi ile toplanan Meclis’e, İSO Danışmanları Can Fuat Gürlesel ve Erkin Şahinöz ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren de konuk olarak katıldı. 
UZLAŞI VE SABIR
Meclis’in açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, koalisyon görüşmelerine ilişkin olarak, “Türkiye uzlaşmayı, uzlaşarak iş yapmayı, bir noktada buluşmayı, farklı fikirleri bir havuz içerisinde değerlendirerek verimli neticeler elde etmeyi başarmanın da örneğini bu dönemde göstermek zorunda.  Bu nedenle bu müzakere süreci özellikle tüm sosyal çevreler tarafından sabırla izlenmeli. Pazarlıklar belli bir olgunluğa gelene kadar da tüm siyasi partilerimize ve liderlerimize anlayışla yaklaşılması gerektiğinin altını çizmek istiyorum’’ dedi. 
Üretici fiyatlarındaki artışın önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarını da yukarı yönlü etkileyebileceği uyarısı yapan Bahçıvan, “Bu gelişmeler sanayicinin maliyet yükü ve rekabet gücü açısından olumsuz olmanın yanı sıra yakın dönemde faiz oranlarında bir gevşeme olasılığını da azaltıyor’’ değerlendirmesi yaptı. 
ZARAR KATLANDI 
İSO’nun Meclis toplantısında “İSO 500 Aynasından Ekonomi ile Sanayimizdeki Ana Sorunlar ve Çözüm Yolları’’ konulu bir sunum gerçekleştiren Eski FED Araştırma Grubu Direktörü ve İSO Danışmanı ekonomist Erkin Şahinöz, 2014’te kamu kuruluşlarının nasıl kötü yönetildiğini ortaya koydu. İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2014 rakamlarında kamu ve özel sektör arasındaki ayrışmanın dikkat çekici olduğunu ifade eden Şahinöz, sunumunda “2011-2013 yıllarını kapsayan dönemde İSO 500 içinde 13 kamu kuruluşu vardı. Kamu kuruluşu sayısı 2014 yılında 11’e düştü. 2014 yılında İSO 500’de özel sektör kuruluşlarının kârında yüzde 36 artış yaşanırken, kamu kuruluşlarının kârı yüzde 63.2 azalmış. Zarar eden İSO 500 kuruluşları içerisinde de kamu kuruluşları olumsuz ayrışmış. Zarar eden özel sektör kuruluşlarının zararları azalırken, zarar eden kamu  kuruluşlarının zararı yüzde 166 yükselmiş’’ değerendirmesinde bulundu. Toplam borçlarda da tablonun benzer olduğunu ifade eden Şahinöz, özel kuruluşların finansal borçlarındaki yuzde 11’lik artışa karşın kamu kuruluşlarının finansal yükümlülüklerinin yüzde 94.3 oranında arttığına dikkat çekti. 
Benzer şekilde, özel sektör kuruluşlarının özkaynaklarını yüzde 11.3 büyütürken, kamu kuruluşlarının özkaynaklarının yüzde 6.6 eridiğine işaret eden Şahinöz, “Sonuç olarak, faktör fiyatları baz alınarak hesaplanan net katma değer artışı özel sektörde yüzde 16 olarak gerçekleşirken kamu kuruluşlarının net katma değerinde yüzde 65.8 gerileme olmuş. Kamu kuruluşlarındaki negatif performansının İSO 500’un manşet rakamlarını bozduğu görülüyor’’ dedi. 
İSO 500'DEKİ KAMU KURULUŞLARI
Dönem kârı/zararı                   2014
1-EÜAŞ Elektrik Üretim A.Ş.            -2.5 milyar TL*
2-Türkiye Şeker Fabrikaları        -197 milyon TL
3-Türkiye Petrolleri        839 milyon TL
4-Eti Maden İşletmeleri             1 milyar TL
5-Türkiye Kömür İşletmeleri          -43 milyon TL*          
6-Çay İşletmeleri           12 milyon TL       
7-Soma Elektrik Üretim A.Ş.      116.6 milyon TL
8-Makina Kimya Endüstrisi                         5.7 milyon TL
9-Et ve Süt Kurumu          -91 milyon TL*
10-Türkiye Taş Kömürü       -580 milyon TL
11-Türkiye Lokomitif ve Motor San.           3.7 milyon TL
*2014 yılı faaliyet raporları dikkate alınmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.