İpek Yolu'nun yıldızı: Horgos

Tarihi iki bin yıl öncesine dayanan Horgos, ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesiyle Çin’in Avrupa ve Orta Asya’ya açılan yüzü haline geldi. Aydınlık, Kazakistan sınırındaki bölgeye giderek şehrin nabzını tuttu

İpek Yolu'nun yıldızı: Horgos
04 Haziran 2016 Cumartesi 11:54

Gökhun Göçmen / Xinjiang
[email protected]

Çin’in Kuzeybatısında bulunan Horgos, ticaretin İpek Yolu hattını izleyerek yapıldığı zamanlarda tüm kervanların geçmek zorunda oldukları bölgenin adıydı. Develerle yola çıkan kafileler bölgede o kadar sık konaklıyordu ki yörede yaşayanlar buraya ‘güzel otlak’ adını vermişti.
Tarihi iki bin yıl öncesine dayanan Kazakistan sınırındaki Horgos’un yıldızı bugünlerde ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi ile yeniden parlıyor. Elbette artık develerin yerini bölgede tren rayları ve otoban almış.

AVRUPA’YA HIZLI VE UCUZ ULAŞIM
2013 yılında şehir ilan edilerek projenin ilk yeni kenti olan Horgos’ta yapımı tamamlanan Lin-Xin tren yolu Kazakistan’dan geçip Hollanda’ya kadar uzanan ağ içerisinde yer alıyor.
Avrupa’ya yapılan sevkiyatın yüzde 80’ini açık denizler üzerinden 40 ila 60 gün arasında gerçekleştiren Pekin yönetimi Horgos’u kullanarak ticaretin mesafe ve maliyesini büyük oranda azaltacak. Plan tam olarak hayata geçtiğinde gemilerden 2 kat daha hızlı Avrupa’ya ulaşacak vagonlar, hava yolundan da yüzde 70 daha ucuza mâl olacak. Halihazırda dünyaca ünlü kargo şirketleri DHL ve UPS projede yerini almış durumda.
Çin’in Kazakistan sınırını temsil eden 324 numaralı taş plaka önünde konuştuğumuz Horgos Hizmet Ofisi yetkilisi şimdiden 22 milyon ton taşıyacak kapasiteye sahip olduklarını, planlanan şekilde devam ederlerse 2030’a kadar 38 milyon tonu görebileceklerini ifade etti.

AVRASYA’YA AÇILAN KAPI
Kazak Otonom Bölgesi’ne bağlı olan Horgos, Avrupa ile ticareti verimli hale getirmesinin yanında Çin’in Avrasya’ya açılan kapısı haline de gelmiş. Dünya nüfüsunun yüzde 70’ine ve üretilen malların yüzde 50’sine sahip Avrasya’nın önemine vakıf Pekin, Kazakistan ve Çin arasında dünyanın ilk deniz kıyısında olmayan serbest ticaret bölgesini kurmuş. Çin’in üretime bağlı olarak artan enerji ihtiyacı da yine bölgede inşa edilen 3 hattan karşılanıyor.

HORGOS’A ÖZEL STATÜ
Çinli yetkililer, ziyaretimiz boyunca yüzyılın ticaret rotasını değiştirecek hamlede üzerlerine düşen görevleri titizlikle yerine getirdiklerini sıklıkla vurguladılar. Çin Devlet Konseyi’nin 2011 yılında aldığı karar gereği bölgeye ‘özel statü’ vermesi bu noktada hatırlanmalı.
Özel statü kabaca Horgos’ta kurulan 1 serbest ticaret bölgesi ve bu bölgeyi desteleyecek 3 destek alanında firmaların yatırıma teşvik edilmesi demek. Örneğin, devlet otoritelerine güven veren endüstri firmaları burada 5 yıl vergiden muafken, tarım ürünlerini ithal eden şirketler özel fiyatlandırma, elektrik ve ulaşım yardımlarından faydalanabiliyor. Benzer şekilde, orta ölçekli firmaların Çin’de üretilemeyen teknolojik ürünleri gümrük vergisi ödemeden temin edebilmesi de teşvik paketi içinde.

RUSYA İLE TİCARET 2 KAT ARTTI
Serbest bölgede lojistik firması bulunan Yuo Cheng Zhay, Pekin yönetiminin sağladığı kolaylıklardan faydalanan onlarca işadamından yalnızca biri. Yuo, Aydınlık’a yaptığı açıklamada Horgos’u Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan’a olan yakınlığı ve devletin teşviki nedeniyle tercih ettiğini belirterek Orta Asya’ya yaptığı ihracatın arttığını söyledi. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin ilk organik meyve ihracatçısı olduğunu da dile getiren Yuo, Ankara ve Moskova arasındaki gerilimin Rusya ile ticarete yansıyıp yansımadığına ilişkin sorumuzu ise yanıtsız bırakarak sevkiyatın 2 kat arttığı bilgisini bizimle paylaşmakla yetindi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.