İhracat için 2 risk 3 fırsat

İhracatta, AB’deki güçlü talep, İran’a ambargonun kalkması, Rusya ve İsrail ile ilişkiler fırsat niteliği taşıyor. Küresel büyümedeki zayıf seyir ve Brexit’in yarattığı belirsizlik ise risk unsuru

İhracat için 2 risk 3 fırsat
24 Ağustos 2016 Çarşamba 11:07

Recep Erçin
[email protected]


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, gazetelerin ekonomi müdür ve yazarlarına yaptığı sunumda, ihracatta yılın ilk 6 ayını değerlendirdi. Dünyada daralan ticaret hacmine işaret eden Büyükekşi, ihracata bakıldığında Türkiye’nin kötünün iyisi durumunda olduğunu söyledi. Güney Kore’nin gayri safi yurt içi hasılasında ihracatın payının yüzde 40 olduğunu belirten Büyükekşi, Türkiye’de bu oranın yüzde 20’lere ulaştığını, 2023’te ise bu oranı yüzde 25’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

ÜÇ ÜLKEYE MERKEZ KURACAK
Ocak-Haziran döneminde yüzde 2 azalan ihracatın yılın ikinci yarısı artışa geçmesini beklediklerine dikkat çeken Büyükekşi, “İhracatın yıl sonunda üzde 5 artışla 150 milyar dolar olmasını bekliyoruz” diye konuştu. Buna göre ihracat geçen yıla göre yüzde 4-5 civarında artacak. Ancak 2014’teki 157 milyar dolarlık tutarın altında kalacak.
TİM olarak ihracatı artırma çalışmaları kapsamında yılın ikinci yarısında Türkiye Ticaret Merkezleri ile ilgili hazırlık ve kurulum çalışmalarının devam edeceğini dile getiren Büyükekşi, “Bu yıl İran, Dubai ve Amerika Birleşik Devletleri’nin New Yok kentinde merkezlerimiz açılacak. Arkasından İngiltere ve Almanya’yı hayata geçireceğiz” bilgisini verdi.
İngiltere’nin AB’den çıkma kararının ihracata etkisini ele alan Büyükekşi, sürecin ikili ticari ilişkilerde bir değişime yol açmasının beklenmediğini belirterek, “Çıkış yaşandıktan sonra ise olası modellere göre ticari ilişkilerimiz değişkenlik gösterecek. Ancak Brexit kararı sebebiyle hem İngiltere’nin hem de AB’nin büyüme oranları 2016 ve 2017’de yavaşlayacak. AB ve İngiltere ekonomilerindeki zayıflama ihracatımızı olumsuz etkileyebilir” dedi.
Büyükekşi, yılın ikinci yarısında Türkiye’nin önündeki fırsatlar ve riskler için, “AB’deki güçlü talep, İran’a ambargonun kalkması ve Rusya ve İsrail ile ilişkiler Türkiye için fırsat niteliği taşıyor. Küresel büyümedeki zayıf seyir ve Brexit’in yarattığı belirsizlik ise risk unsuru oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA ETKİSİ ARTI 700 MİLYON DOLAR
Komşularla gelişen ilişkilere de değinen TİM Başkanı, Rusya ile görüşmeleri sürdürdüklerini yakın zamanda yaş sebze meyve sektörüyle bu ülkeye bir heyet göndereceklerini anlattı. Büyükekşi, Rusya’ya bu yıl 1.5 milyar dolar ihracat yapılmasını beklediklerini ancak ilişkilerin düzelmesiyle bu tutarın 2.2 milyar dolara çıkmasını öngördüklerini ifade etti.
Mısır’a da gideceklerini belirten Büyükekşi, “Başbakanımız Suriye’yi de telaffuz ediyor” diyerek ihracatçının komşularla normalleşen ilişkilerden memnuniyetini ifade etti. Mısır’ın gümrüklerde sıkıntı çıkardığını hatırlatan Büyükekşi, ilişkilerin ileri gitmesiyle bu konuda da rahatlama olacağını söyledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.