İçimizdeki tartışmalar dalgalanmayı artırdı

Babacan, dünyadaki dalgalanmanın Türkiye’deki tartışmalar nedeniyle içeriye daha fazla yansıdığını belirtti. Babacan’ın bu açıklaması, kurlarda görülen hızlı tırmanışı sadece dış nedenlere bağlayan ve spekülatif olarak değerlendirenlere karşı cevap niteliği taşıyor. Babacan ayrıca Ak Saray’daki zirveye ilişkin de mesajlar verdi

İçimizdeki tartışmalar  dalgalanmayı artırdı
14 Mart 2015 Cumartesi 09:58

Recep Erçin
ULUDAĞ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD’deki faiz artış beklentisinin doları güçlendirdiğine işaret eden Babacan, bunun etkisinin en çok çapraz kurlarda görüldüğünü söyledi.  

“Son 3-4 haftada bizde de kurlarda dalgalanmalar oldu. İçimizdeki tartışmalar bunu biraz daha artırdı” diyen Babacan, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bu dalgalanmanın yaşandığını ifade etti. Babacan bu söylemiyle, son dönemde dolar kurunda yaşanan dalgalanmayı sadece; faiz lobisi, spekülatörler ve dış etkenlere bağlayan başta Tayyip Erdoğan’ı ve AKP Hükümeti’ndeki birçok bakanı yalanlamış oldu. Bilindiği üzere Ocak ayından itibaren Erdoğan cephesinin özellikle Merkez Bankası’na ve Ali Babacan’a yönelik söylemlerinin sertleşmesi ekonomiye olan güveni sarsmış, dolardaki küresel etkinin Türkiye’ye yansıması çok daha sert olmuştu.

MERKEZ’E İLETİŞİM MESAJI
Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen zirvede Babacan, para politikası anlamında Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığına vurgu yaparak politikaların hükümet ve Merkez Bankası ile birlikte belirlendiğini ancak Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı olduğunu kaydetti. Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikalarında öngörülebilir olması gerektiğine dikkat çeken Babacan, bu anlamda iletişim konusunda yaşanan belirsizliğe işaret etti. Konuşması sonrası cnbc-e yayınına katılan Babacan burada yaptığı açıklamalarda da önemli mesajlar verdi. “Kur konusunda açıklamanın Merkez Bankası’ndan yapılması gerekiyor. Merkez Bankası’nın da, hükümetin de resmi kur hedefi yok. Bizim enflasyon hedefimiz var” diyen Babacan, kurun hâlâ enflasyona yüzde 15 gibi geçişkenliği olduğunu kaydetti. 

SADECE MERKEZ KONUŞABİLİR
“Kur yüzde 10 değer kazandığında, enflasyon 1.5 puan artıyor. Enflasyon hedefini tutturabilmek açısından Merkez Bankası’nın kurla ilgili yorumları olabilir” ifadelerini kullanan Babacan, şöyle devam etti: 

“Sadece Merkez Bankası kurla ilgili konuşabilir. Başka kimsenin kurla ilgili konuşma yetkisi yok. Sadece Merkez Bankası’nın kurla ilgili söylediklerine bakın. Merkez Bankası’ndan başka kimseyi kurla ilgili dikkate almamak lazım. Merkez Bankası gibi kuvvetli bir analiz yeteneği başka hiçbir kurumda yok. Çoğu kurumda böyle bir altyapı yok. Başka yerlerden gelen yorumlar oluyor. Olabilir ama bunlar şahsi görüşlerdir. Saygı duyarız.” 

ZİRVEYE İLİŞKİN SIR VERMEDİ
Çarşamba günü Ak Saray’da gerçekleştirilen zirveye ilişkin de konuşan Babacan, bu konuda detay vermezken, “Farklı görüşler olabilir ama önemli olan büyük resmi görmek, Türkiye’nin istikrarını güçlendirmek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdem Bey’e bir alo dese, hemen orada olur. İletişim son derece faydalıdır” dedi. Babacan’ın bu açıklaması, Erdoğan’ın Saray’daki zirvede ikna edildiğine dair ipuçları taşıyor.

Şu anda öngörülebilirliğin son derece azaldığı bir dönemden geçildiğine vurgu yapan Babacan, konuşmasında olduğu gibi cnbc-e yayınında da Merkez Bankası’nın iletişim konusuna şu sözlerle dikkat çekti: “Merkez Bankası’nın ne gün ne yapacağını o günkü şartlar belirler. Para politikasında araç bağımsızlığı var. Merkez Bankası’nın yaptığı iletişimin açık olması çok çok önemli. Bu sadece bizim için değil ABD Merkez Bankası için de böyle.”

HUKUK DEVLETİ VURGUSU
Diğer yandan zirvedeki konuşmasında hukuk devleti vurgusunu ön plana çıkaran Babacan, bir ülkenin kendisini “demokratik cumhuriyet” olarak adlandırmasının o ülkenin demokratik bir ülke olduğu anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Bu açıdan hukukun üstünlüğünün ve ülkedeki özgürlüklerin önemine değinen Babacan, seçimlerden sonra bir hukuk reformu yapmak istediklerini anlattı. 17-25 Aralık sürecinde başka yerlerden emir alan yargı mensuplarının hukuka olan güveni sarstığını savunan Babacan, yargıdaki F tipi yapılanmaya dikkat çekti. 

ATEŞKES DE ETKİLİ OLMADI, DOLAR TUTULAMIYOR
Tayyip Erdoğan’la  Merkez Bankası arasında yaşanan gerilimle birlikte dolarda hızlanan artış devam ediyor. Erdoğan’la Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın bir araya gelerek, “işi tatlıya bağladık” açıklamasına rağmen dolardaki tırmanış durdurulamadı. Dün yaklaşık yüzde 2,08’in üzerinde değer kazanan dolar 2, 65’e dayandı. Dolarda yaşanan bu yükseliş, ekonomi çevrelerinde “bir adım geri, iki adım ileri” diye nitelendirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.