Hükümetin paketi turizme çare olmaz

Çetin Osman Budak, Rusya ile uçak krizi sonrası turizm sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin hükümetin açıkladığı 9 maddelik eylem planını değerlendirdi. Budak, ‘Öngörülen destekler afet boyutlarına ulaşan krize çare olmaktan uzaktır’ dedi.

Hükümetin paketi turizme çare olmaz
13 Mart 2016 Pazar 10:07

Aydınlık / Ankara

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak turizmde yaşanan krizin afet boyutunda olduğunu belirterek, hükümetin turizm için açıkladığı paketin soruna çare olmayacağını bildirdi. Çetin Osman Budak hükümetin turizmde yaşanacak krizle ilgili 9 maddelik bir plan açıkladığına kaydederek, “Öngörülen destekler afet boyutlarına ulaşan krize çare olmaktan uzaktır. Ayrıca, turizm çalışanları ve esnaflar da yok sayılmıştır” dedi. Krizin afet boyutunda olduğunu vurgulayan Budak, “Bir yandan krize odaklanan bir yandan da turizmin 12 aya yayılmasını sağlayacak yeni bir destek sisteminin oluşturulması gerekliliği açıktır. İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, konaklama tesislerinin 12 ay açık kalmasına destek olacaktır. İşletmeciler de sağlanacak desteklerle 12 ay faaliyet göstermek için daha yoğun çaba içine gireceklerdir. Turistik tesislerin tüm yıl açık kalması, ülke ekonomisine daha fazla katkı ve turizm emekçilerinin de 12 ay çalışması anlamına gelecektir.”

SOSYAL PATLAMA RİSKİ
Türkiye’nin bozulan imajı, Rusya ile yaşanan uçak krizi, Suriye’deki savaş ve yaşanan terör olayları nedeniyle turizm sektöründe 2015 yılında başlayan daralmanın, 2016’da ağır bir çöküntüye dönüşeceğinin görüldüğünü kaydeden Budak şunları söyledi: “Ocak-Şubat dönemindeki gerilemenin tüm yıla yayılması durumunda yaklaşık yüzde 30’luk daralma yaşanacağı, 10-12 milyar dolarlık kayıp riskiyle birlikte, 400 bin düzeyinde turizm çalışanının işini kaybedeceği hesaplanmaktadır. İşsizlik oranının yüzde 10’ları aştığı bir dönemde ve yaklaşık 3.2 milyonu işsiz olduğu bir süreçte, 400 bin kişinin işsizler ordusuna eklenmesi, sosyal sorunları beraberinde getirebilecektir.”

ÇALIŞANLAR İÇİN DESTEK TEKLİFİ
Turizmde yaşanan gerileme ile birlikte ortaya çıkacak istihdam kaybının azaltılması amacıyla bir yasa teklifi hazırlayan Budak, 12 ay açık kalan ve işçi çıkarmayan işletmeler için 100 TL’lik sigorta prim desteğinin 200 TL olarak uygulanmasını önerdi. Budak, “İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, tesislerin 12 ay açık kalmasına, turizm emekçilerinin de 12 ay çalışmasına katkı sağlayacak” dedi. Teklifin gerekçesinde turizmin, stratejik ve Türkiye’ye uzun yıllar katkı sağlayacak sektörlerin başında geldiğini kaydeden Budak şu ifadeleri kullandı: “İstihdam potansiyeli ve sağladığı döviz girdisiyle Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyan turizm, cari açık için ilaç niteliğindedir. Turizm ayrıca taşımacılıktan kuyumculuğa, tarımdan hayvancılığa, tekstilden dericilik ve inşaat sektörüne, turizm merkezlerindeki mahalle bakkalına kadar 54 sektörü etkilemektedir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.