Gümrüksüz ihracatla mültecilere istihdam yolu

Tekstilciler, hem mültecileri istihdam edecek hem de ABD’ye ihracatı artıracak bir projeyi Erdoğan’a sundu Sanayide atıl kapasiteyi hayata geçirecek proje, AB’nin Ürdün’e sağlayacağı avantajla benzer özellik taşıyor

Gümrüksüz ihracatla mültecilere istihdam yolu
29 Mart 2016 Salı 10:36

Recep Erçin
[email protected]

Tekstilciler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından uçakta kendilerine sunulmak üzere bir proje hazırladı. Projeyi dün sabah düzenlenen bir sohbet toplantısında İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ve ekibi basına açıkladı.
Gülle’nin verdiği bilgiye göre; 140 milyar dolarlık hazır giyim ve tekstil ithalatı yapan ABD pazarından Türkiye’nin aldığı pay (2014 verileriyle) tekstilde yüzde 3.76 iken, hazır giyimde ise yüzde 0.45 düzeyinde.

YÜZDE 30 VERGİ
Bunun nedeni ise ABD’nin özellikle hazır giyimde ithal mallara yüzde 30’lara varan vergi uyguluyor olması. İTHİB’in Erdoğan’a sunduğu projede bu vergilerin 0’a çekilmesi öngörülüyor. ABD projeyi kabul ederse, mültecilerin ağırlıklı olarak bulunduğu Gaziantep, Kilis, Adana gibi güney illerimizde, adına “insani nitelikli tercihli bölgeler’’ adı verilecek yerlerde, özellikle emek yoğun sektörler yatırım yapacak. Bu yatırımlarda belirli bir Suriyeli çalıştırma kotası konulacak. Bu bölgelerde üretilecek mallar ABD’ye gümrüksüz gideceği için ihracatta ciddi bir artış sağlanacak.
Türkiye’de bulunan 3 milyon civarındaki mültecilerin bir kısmının istihdamını içeren projenin ABD açısından bir sosyal sorumluluk da olacağını ifade eden Gülle, yatırımların ise sanayide zaten yüzde 30’lar düzeyinde atıl bulunan kapasite ile gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

ABD’NİN BORCU VAR
Suriyeli mültecilerin artık kalıcı hale geldiği gerçeğini göz önüne alarak bu projeyi hazırladıklarını belirten Gülle, “ABD’nin de bu insanlara bir borcu var. 300 bin mülteciyi istihdam etsek 1 milyon insan geçimini sağlar. Bu insanlar zaten ülkelerinde üreticiydi; işçiydi, memurdu. Yeniden üretici konumuna getirmiş olacağız. Biz ülke olarak zaten milyarlar harcadık. Para ve yemek yardımıyla daha ne kadar gidecek?’’ dedi.
Projeye ilişkin Ürdün örneğini veren Gülle, “Ürdün de nüfusuna göre ciddi oranda mülteci barındırıyor. Onlar ABD ile STA’ları olduğu için malları zaten gümrüksüz gidiyor. Ama Avrupa Birliği (AB) mültecileri barındırdıkları için Ürdün’e gümrüksüz mal alımını gündeme getirdi.

İLAVE PAZAR
Bizim AB’ye zaten gümrüksüz gidiyor. ABD ile yapılacak ihracatla ek bir pazar yaratılmış olacak’’ diye konuştu.
Proje kapsamında mültecilere eğitim de verileceğini anlatan Gülle, sadece mültecilerin istihdam edilmeyeceğini, karma bir istihdam modeli uygulanacağını belirterek, şunları söyledi: “Bu şekilde bu insanların mülteci psikolojisinden de çıkarabiliriz. Hem sektörün atıl kapasitesi değerlendirilir, hem de yeni istihdam alanları yaratılır. ABD ve diğer ülkeler de bu bölgede üretilen ürünleri gümrüksüz olarak ithal etmeleri halinde yatırım sayısı giderek artar. Ayrıca bu tür bir yapı savaş sonrası rehabilitasyon sürecine önemli katkı yapar.”

RUSYA’YA YÜZDE 86 DÜŞÜŞ
İsmail Gülle, 2016’nın üç aylık dönemindeki ihracat verilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Genel ihracatın yüzde 3.3 düşüşle 29.7 milyar dolar düzeyinde olduğunu kaydeden Gülle, şu bilgileri verdi: ‘’Genelde AB’ye yüzde 6 artış var. 15 milyar dolarlık ihracat yapmışız. İhracatta; Irak’a yüzde 25, BAE’ye yüzde 15 ve Rusya’ya yüzde 62 düşüş var. Tekstilde, ev tekstil ürünlerini içeren 63. fasılı da dahil ettiğimizde binde 3 düşüşle 2.3 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Rusya’daki düşüş yüzde 86 düzeyinde. Toplam tekstil ve hazırgiyim ihracatında ise 3 ayda yüzde 5 artış var.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.