Gıda fiyatlarındaki düşüş kalıcı değil

Merkez Bankası enflasyon raporuna göre, Mart’ta yüzde 4.58’e kadar gerileyen mutfak enflasyonu yıl sonu yüzde 9’a çıkacak Rapora göre, mevsim etkisiyle artan arz gıdada geçici düşüşe neden oldu.

Gıda fiyatlarındaki düşüş kalıcı değil
27 Nisan 2016 Çarşamba 11:54

Recep Erçin
[email protected]

T.C. Merkez Bankası (TCMB) yılın 2. enflasyon raporunu dün İstanbul’da açıkladı. Yeni Başkan Murat Çetinkaya’nın sunduğu raporda, Ocak ayında açıklanan ilk enflasyon raporunda öngörülen hedeflerde değişikliğe gidilmediği görüldü. Buna göre, 2016’da yüzde 70 ihtimalle enflasyon, orta noktası yüzde 7.5 olmak üzere yüzde 6.3 ile yüzde 8.7 arasında gerçekleşecek. 2017’de ise orta noktası yüzde 6 olmak kaydıyla yüzde 4.2 ile yüzde 7.8 olacak.

OYNAKLIK YÜKSEK!
Başkan Çetinkaya enflasyon tahminlerinin değiştirilmeme nedenini; Ocak’tan bu yana petrol fiyatlarındaki bir miktar artışa karşın, TL’deki istikrar ve ithalat fiyatlarındaki düşüşe bağladı.
Gıda enflasyonunda yılın ilk çeyreğinde, işlenmemiş gıda grubu kaynaklı çok belirgin bir düşüş gördüklerini kaydeden Çetinkaya, “Bu düşüşün kısa vadede devam etmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yüksek oynaklığı göz önünde bulundurarak gıda enflasyonu varsayımımızı 2016 yılı için yüzde 9, 2017 yılı için yüzde 8 olarak koruduk’’ dedi.

AŞAĞI YÖNLÜ RİSKLER
Gıda fiyatlarının katkısı ile tüketici enflasyonunun kısa vadede düşmeye devam edeceğini öngördüklerini ifade eden Çetinkaya, “Daha sonra baz etkileri kaynaklı yükselmesi beklenen enflasyonun, yılın ikinci yarısında dalgalı bir seyir izleyerek 2016 yılı sonunda yüzde 7.5 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediyoruz.
Gıda fiyatlarındaki oynaklıklar dikkate alınarak gıda enflasyonu varsayımları korunmakla birlikte, bu kalem kaynaklı yıl sonu enflasyon tahmini üzerinde aşağı yönlü risklerin bulunduğu belirtilmelidir’’ değerlendirmesinde bulundu.
Özetle yılın ilk çeyreğinde gıda enf-lasyonundaki iyileşme ve ithalat fiyatlarının destekleyici seyrinin tüketici enflasyonunda belirgin bir düşüşe neden olduğunu kaydeden Çetinkaya, ancak birikimli döviz kuru etkileri ve özellikle hizmet enflasyonundaki katılıklar nedeniyle çekirdek göstergelerde henüz arzu edilen iyileşmenin gerçekleşmediğini bildirdi.

YENİ BAŞKAN GÜVEN VERDİ AMA...
Her ne kadar içeriden atanmış olsa da TCMB’nin yeni başkanı Murat Çetinkaya’ya ilişkin yapılan yorumlar piyasalar açısından tedirgin ediciydi. Ancak Çetinkaya, gerek geçen hafta PPK’da alınan ölçülü faiz adımı kararıyla, gerekse dünkü enflasyon rapor sunumundaki ‘’fiyat istikrarı’’ vurgularıyla piyasaya güven mesajı vermeyi başardı. Toplantı sonrası konuştuğumuz ekonomistlerin genel kanısı bu yönde olmakla birlikte, ‘’sıkı para politikası’’ söyleminde ise eleştiriler mevcuttu. Bazı ekonomistler sadeleşmenin aslında gevşeme olduğunun açıkça görüldüğünü ifade ederlerken, bazıları da FED’in yılın ikinci yarısında faiz konusunda asresifleşmesine hazırlıklı olunması vurgusu yaptılar.

‘FAİZDE TEK BELİRLEYİCİ BİZ DEĞİLİZ’ MESAJI
Başkan Çetinkaya’nın sunumunun sonunda, “Önemle vurgulamak isterim ki, önümüzdeki dönemde para politikası duruşu enflasyon görünümüne bağlı olmaya devam edecektir’’ vurgusu dikkat çekerken, düşük faiz isteyen reel sektöre ilişkin bir soruya verdiği cevap da yeni dönemin ip uçlarını verdi. Reel sektör firmalarıyla bire bir görüşerek, verilerin arkasındaki hikayeyi anlamaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Çetinkaya, birer maliyet unsuru olduğu için “Faizle ilgili tartışmaların olmasının çok doğal” olduğunu belirtti. Çetinkaya, “Önümüzdeki dönemde buradaki bileşenlerin belki daha iyi çalışılması, anlatılması, piyasa faizlerinde Merkez Bankası faizinin belirleyici olmakla birlikte tek faktör olmadığını, buradaki aktarımın belli bir gecikmeyle dönem dönem farklı ölçek ve şiddette gerçekleştiğinin anlatılması önemli diye düşünüyorum” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.