'Geçiçi bahar havası var'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünya piyasalarında ‘geçici bahar havası’ yaşandığına dikkat çekerek, ‘Türkiye’nin yatırıma ihtiyacı var. Yarını güçlü bir şekilde kurgulayacaksak, biz başkasının parasıyla uzun süreli büyüyemeyiz’ dedi

'Geçiçi bahar havası var'
07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:58

Damla Yazıcı
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Forum İstanbul 2016”nın ikinci gününün açılışında yaptığı konuşmada, bu yılın ocak ayına küresel piyasaların kötü bir başlangıç yaptığını belirterek, “Türkiye için de dünya için de çok temel sorunlar var. Biz geçici bir bahar havası yaşıyoruz, bu geçici bahar havasına aldanmamak lazım. Aslolan yapısal sorunlara çözüm üretmemizdir” dedi.
Şimşek, “Bu seneye ilişkin büyüme esas itibariyle iç talebin bir miktar güçlü seyredeceğine dayalıdır. Fakat orta vadeli yüksek büyüme hedefleriniz tutturmamız için mutlaka bir süredir üzerinde konuştuğumuz, kamuoyuyla paylaştığımız yol haritasını çok net olarak belirlediğimiz yapısal reformların güçlü bir şekilde uygulanması koşuluna bağlıdır. Bu varsayımlar yapılırken, bu tahminler yapılırken model kurmanız gerekiyor. Modellerin varsayımları lazım. Yüzde 5’lik büyümeyi bugünkü çabayla yakalayamayız. Ancak reform sürecini hızlandırarak başarabiliriz. Bölgemizde jeopolitik gerginlikler var. Bu gerginlikler daha da artarsa bu büyümeyi olumsuz etkileyebilir. Reformlarda kısmi ya da hiç ilerleme olmazsa bu da büyümeyi tabi ki olumsuz etkiler” diye konuştu.

ENFLASYON VE CARİ AÇIK
Mehmet Şimşek, Enflasyonun Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan bir tanesi olduğuna dikkat çekerek, cari açık tahminiyle ilgili şunları söyledi: “Cari açığı aslında biz bu sene yüzde 4’ün altına çekmeyi hedefliyorduk ve gerçekçi bir hedefti. Fakat maalesef turizm sektöründeki son gelişmeler bunu sınırlayabilir. Buradaki iyileşmeyi sınırlayabilir.”

‘UZUN SÜRELİ BÜYÜYEMEYİZ’
Mehmet Şimşek, tasarrufların düşük olduğunu belirterek, “Türkiye henüz erken aşama sayılabilecek yükseliş döneminde. Türkiye’nin yatırıma ihtiyacı var. Bu yatırımları iç tasarruflarla finanse etmeli Türkiye. Yarını güçlü bir şekilde kurgulayacaksak, biz başkasının parasıyla uzun süreli büyüyemeyiz. Büyüyebilmemiz için bizim iç tasarrufları artırmamız lazım. Bunun içinde reform gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘TEK KANATLA UÇAMAYIZ’
Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Bizim nüfusumuzun önemli bir kısmı kadın, genç. Kadınlarımız da, gençlerimiz de, öğrencilerimiz de tam zamanlı çalışamıyor. Veya çalışmak istemiyor. Kısmi zamanlı çalışmanın önünü açmak doğru değil miydi? Allah’a şükürler olsun, doğru ve yaptık. Ama kadınların 3’te biri dahi iş gücü piyasasında yok. Tek kanatla uçamayız. O nedenle de mutlaka kadınların iş gücüne katılımını artıracak teşvik ve diğer politikaları güçlü bir şekilde uygulamaya devam etmemiz lazım” dedi.


‘YATIRIMLAR BAŞIMIZA BELA OLACAK’

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Forum İstanbul 2016’nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, 3. Havalimanını yaptıklarını hatırlatarak demiryolu, metro gibi entegre sistemler yapılmazsa yatırımların İstanbul’un başına bela olacağını söyledi.
Özdemir şöyle konuştu: “3. Havalimanına gelecek yolcu sayısı belli, araç sayısı da belli. Ancak bunu taşıyacak karayolu, demiryolu, metro 2 yıl önce söylememize rağmen ihalelerini bile yapmaya muvaffak olamadık. İskenderun Limanını almışız. Biz Gaziantep-Şanlıurfa otoyolunu yaptık. Hizmete açılalı 10 yıl oldu. Ana hedef Şanlıurfa’da biten yolu Habur Sınır Kapısına ulaştırmaktı. Bir taraftan da İran’a bağlamaktı. Proje var ama bir türlü yapılamadı. Ayrıca bu yapılan yolların çoğu demiryolları hariç yap-işlet-devret ile yapılan yatırımlar. Cizre’de olaylar yaşandı. Çimento fabrikalarım var, Irak’ta şantiyelerim var, çimentoyu 2 ay yollayamadım. Bu otoyollar yapılsaydı bu aksilikler olmayacaktı. Tek yol var Cizre’nin ortasından geçiyor. Şimdi bunları yapmazsak limanlarımız, havalimanlarımızın hepsi açıldığında İstanbul’un başına bela olacak yatırımlar haline gelecek.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.