G20 Ticaret Bakanları Toplantısı: Ticareti canlandıralım

Zeybekci: Yeni politikalar ortaya koyarak ivme yaratabiliriz. Ticaret sisteminin iyileştirilmesi, kilit önemde. Hucheng: Önemli uzlaşılara varıldı. G20 çok önemli adımlar atacak

G20 Ticaret Bakanları Toplantısı: Ticareti canlandıralım
08 Ekim 2015 Perşembe 16:20

Ekonomi Servisi
G20 Ticaret Bakanları Toplantısı’nda, ticaretin, küresel ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekildi. Küresel ticaretteki yavaşlamaya işaret eden katılımcılar, bu trendin tersine çevrilmesi için reformların sürdürülmesi, büyümenin ve kalkınmanın desteklenmesi konularında mutabakata vardı. Toplantıda ABD ve AB arasında yapılan TTP gibi çok taraflı ticaret anlaşmalarının, mevcut çok taraflı ticari sistemle uyumlu olması gerektiği vurgulandı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci konuşmasında “G20 ülkeleri olarak biz, küresel ticareti canlandıracak bir ivme yaratabiliriz” dedi. Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng de toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi.

DÖNEM BAŞKANLIĞINI ÇİN DEVRALIYOR
Çin’in, ticaret bakanları toplantısının G20 zirvelerinde kurumsal ve standart hale gelmesine ilişkin önerisi, tüm G20 bakanları tarafından olumlu karşılandı.
Bakan Gao Hucheng, ekonomide ve ticarette son zamanlarda ciddi yavaşlama olduğunu, bu durumun dünya çapında tüm ülkeleri etkilediğini belirterek şöyle konuştu: “Toplantıda ticaret ve yatırımlar konularında önemli uzlaşılara varıldı. Uzlaşının, kasım ayında gerçekleştirilecek olan zirvede önemli yansımaları olacağını düşünüyorum. Tüm ülkelere, küresel ticaretin artırılması konusunda ortak bir çaba göstermek için sorumluluk düşüyor. Ticaret bakanları toplantıları artık küresel büyümenin ve kalkınmanın önemli bir parçası haline gelecek.”
Hucheng, 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığını Çin’in üstleneceğini anımsatarak, “Türkiye’nin bıraktığı yerden, Çin devam edecek” dedi. Gelecek yıl G20 toplantılarında ticaret ve yatırım konularının daha da öne çıkacağını belirten Hucheng, ticaretin ve yatırımın, finansal krizi aşmada kilit rol oynadığını söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dünya gelirinden düşük pay alan kesimlerin dünya ticaretine daha da entegre olmaları hedefinde mutabakat oluştuğunu belirtti. Toplantıda, çok taraflı ticaret sisteminin daha iyi nasıl çalışabileceğinin yollarının da tartışıldığını aktaran Zeybekci, “Dünya Ticaret Örgütü’nün bu sistemin merkezinde yer aldığı konusunda mutabık kaldık” diye konuştu.

‘BÜYÜK ÖLÇEKLİ STA’LAR TÜM DÜNYAYI ETKİLİYOR’
Toplantılarda Bölgesel Ticaret Anlaşmaları ile çok taraflı ticaret sistemi arasındaki uyumun artırılmasına yönelik ihtiyacın da konuşulduğu bilgisini veren Zeybekci, şunları söyledi: “Hepinizin bildiği gibi, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) gibi bölgesel ve büyük ölçekli STA’lara artan bir yönelim mevcut. TPP dün biliyorsunuz sonuca ulaştı. Bu anlaşmalar sadece tarafları için değil, tüm dünya için sonuçlar doğuracak. Bu nedenle birçok alanda serbestlik getiren bu anlaşmaların mevcut çok taraflı ticari sisteme uyumunu da temin etmek zorundayız diye değerlendiriyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.