Füze ihalesinde uzayan süreç milli sistem için

Çin ile yürütülen uzun menzilli füze sistemi projesine ilişkin bilgi veren Savunma Sanayi Müsteşarı Demir uzayan sürenin boşa geçmediğini ve bunun kapsamlı teknoloji transferi için gerekli olduğunu söyledi

Füze ihalesinde uzayan  süreç milli sistem için
28 Şubat 2015 Cumartesi 13:55

Recep Erçin

SAVUNMA ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş ve Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in dün düzenlenen bir toplantıda sektörün 2014 performansını değerlendirdiler.

Toplantıda Müsteşar Demir, kamu-oyunda çokça tartışılan uzun menzilli füze ihalesine ilişkin sorumuzu da yanıtladı. Prof. Dr. Demir’e, “Gazetemiz yazarı ve Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, uzun menzilli füze ihalesine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında Türkiye’nin bu alandaki savunma sisteminin yok denilecek bir derecede olduğunu ve Çin ile devam eden sürecin bir an önce nihai anlaşma ile sonlandırılmasının önemine işaret etti. İhale süreci ne zaman sonlanacak?’’ sorusunu yönelttik.

ŞARTMANEDE NATO YOK

Bu konuda kamuoyunda kafa karışıklığının sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. İsmail Demir, geçen hafta Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bir soru önergesine verdiği yanıta da açıklık getirdi.

Demir, “Soru önergesinin ana kapsamı; ‘yapılan ihalede Çin birinci geldi, Çin’den sistem alırsanız bunu NATO’ya nasıl entegre edeceksiniz?’ şeklindeydi. Onun cevabı da zaten bizim ihale şartnamemizde NATO’ya entegre yoktu. Milli sistemimize etgerasyon yeterliydi. Bu son derece değişik boyutlada yansıtıldı’’ dedi.

AMAÇ MİLLİ SİSTEM

“Türkiye’nin veya başka bir ülkenin hava savunma sisteminin yetersizliği, elinizdeki ürünün ne kadar son teknoloji olduğuyla ilgilidir’’ değerlendirmesinde bulunan Müsteşar Demir, şöyle devam etti: “Belli yıllar önce alınmış ise onu yenilemeniz gerektiği bir gerçek. Bu durumunda bu ihalenin sonuçlandırılması meselesi sırf bir alım olarak bakıldığında çok zor bir şey değil. Eğer biz doğrudan bir alımla yetinecek olursak 15-20 yıl sonra yeniden bir alım söz konusu olabilir. Bizim buradaki amacımız bu süreçte bir teknoloji kazanımını gerçekleştirerek, uzun vadeli teknoloji kazanımını hayata geçirerekten milli kabiliyetleri tesis etmek.

SÜRE, BOŞA GEÇMİŞ DEĞİL

Bu açıdan şu anda uzuyor gibi görünen süreç de bu teknoloji kazanımının mahiyetinin biz olabildiğince kapsamlı şekilde hayata geçirmek istiyoruz. Şu anda ana parametre bu yani iş uzuyor gibi gelebilir kamuoyuna ama biz bu uzayan süreci veya uzamış gibi görünün süreci ülkemizin önümüzdeki yıllarda kabiliyet kazanması için harcıyoruz. Bu süre boşa geçmiş bir süre değildir.’’

RUSYA İLE RESMİ TEMAS YOK

Sayın Müsteşar aynı zamanda basında çıkan ‘füze ihalesi sürecinde Rusya ile yeniden görüşmeler başladı’ şeklindeki haberlere de yanıt verdi. Müsteşar Demir, “Uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesine Rusya’nın yeniden teklif vermesine ilişkin Rusya ile resmi bir temasımız olmadı” dedi.

Müsteşar Demir, toplantı sonrası da Çin ile yürütülen süreçte herhangi bir sorunun olmadığını belirterek, bu şekilde sonlanmasını beklediklerini kaydetti.

Hatırlanacağı üzere İsmail Hakkı Pekin de açıklamasında, söz konusu ihalenin Türkiye’nin kendi milli uzun menzilli füze savunma sistemini hayata geçirebilmesi için kritik önemde olduğuna dikkat çekmişti. NATO müttefiklerinin teknoloji transferi konusunda cimri davrandıklarını kaydeden Pekin, Çin’in ise Türkiye’ye teknoloji transferi konusunda taahhütler verdiğini belirtmişti.

ALİŞ: DEVLETTEN DEVLETE SATIŞ MİLLİ POLİTİKA OLMALI

Toplantıda savunma sanayi ihracatına ilişkin bilgi veren Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, “Sektörümüz ürettiklerinin üçte birini ihraç eder duruma geldi. Hedefimiz dünyada ilk 100 firma içinde en az yedi Türk firması” dedi.

İhracatın üç yıl gibi kısa bir sürede, 884 milyon dolardan 1 milyar 647 milyon dolara çıkmasına dikkat çeken Aliş, başarının sürdürülebilir olması için, devletten devlete satışların milli politika haline gelmesi gerektiğine işaret etti.

Başkan Aliş bu hususta, ‘’Devletten devlete satışta, özellikle bölgemizde yer alan ülkeler ile yeni pazarlarda devlet garantörlüğünde ve desteğinde şirketlerimizin ihracatının arttırılmasını önemli bir yöntem olarak değerlendiriyoruz. Bu satışların etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Hükümetimizin ilgili mevzuat düzenlemesini hayata geçirmesini bekliyoruz’’ diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.