‘Faiz lobisi’ yine bayram edecek

2015-2017 döneminde 163 milyar lira faiz ödemesi yapılacak.

‘Faiz lobisi’ yine bayram edecek
26 Ocak 2015 Pazartesi 17:08

Aydınlık / Ankara
AKP, 12 yıllık iktidarında toplam 600 milyar lira faiz ödemesi yaptı. Faiz ödemelerinin önümüzdeki 3 yılda da devam edeceği belli oldu. CHP Milletvekili Umut Oran faiz ödemeleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Geçen yılki bütçe harcamalarının yaklaşık 50 milyar lirasını faiz ödemeleri oluşturdu. 2014 yılında ödenen tutarla birlikte son 12 yılda kamunun iç ve dış borçları için kreditörlere ödenen toplam faiz 600 milyar (eski parayla 600 katrilyon) lira.12 yılda merkezi yönetim bütçesinden kamu yatırımlarına yapılan toplam harcama ise 323.7 milyar lira ile aynı dönemde faize aktarılan kaynağın neredeyse yarısı düzeyinde kaldı. Her yıl devletin kasasından ortalama 50 milyar lira dolayında bir kaynak ‘faiz lobisi’ne aktarılırken, işsizlere iş, yoksula gelir, ekonomiye katma değer yaratacak olan kamu yatırımları kısıldı; yatırım ve istihdam yaratma işi özel sektöre havale edildi” dedi.
“Faiz lobisi”ne kaynak aktarımının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ifade eden Oran, “2015-2017 Orta Vadeli Program’a göre üç yılda faize ödenecek para mevcut borç stokuna göre 163 milyar lira. Bütçeye faiz için 2015 ve 2016 yılları için 54 milyar, 2017 için 57 milyar lira ödenek konuldu. Kamu açıkları ve borçlanma ihtiyacındaki büyüme paralelinde bu ödenekler de aşılabilecek.Sadece 2015’e baktığımızda faize yıllık 54 milyar lira ödenek ayrılırken; ‘sermaye giderleri’ ve ‘sermaye transferleri’ şeklinde iki kalemde olmak üzere yatırım harcamalarına ayrılan ödeneğin 47.8 milyarda kaldığını görüyoruz. Yani bütçede bu yıl  faize ödenecek para 4 milyar lira artarken, işsize iş, ekonomiye katma değer yaratacak kamu yatırımlarına ayrılan ödenek 2014’teki 55.6 milyar liralık gerçekleşmeye göre bu yıl yüzde 14 kısılmış, 8 milyar lira azaltılmıştır” diye konuştu. 
İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİYE 
AKP’nin “mali disiplin bozulur” gerekçesiyle işçi, memur, emekli maaşlarına zam yapmadığını vurgulayan Oran şunları söyledi:
“AKP döneminde bütçe, hiçbir yıl denk bütçe esasına göre yapılmamış, daha baştan açık verecek şekilde yapılmıştır. Bütçe açığını kapatmak için de borçlanmaya gidilmesi öngörül-müştür. Bütçe açığı borç demek; borçlanma ise faiz yükümlülüğü demektir. Bu yüzden AKP döneminde ‘borç-faiz-borç sarmalı’ yaşanmıştır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.