Faiz artışı beklentisi yatırımları etkiliyor

Faiz artışı beklentisi yatırımları etkiliyor
20 Mart 2015 Cuma 12:07

MİLLETLERARASI Ticaret Odası’nın Singapur’da düzenlediği toplantıda, B20 Türkiye Dönem Başkanlığı’na özel bir oturum gerçekleştirildi. Oturuma, Milletlerarası Ticaret Odası Genel Konseyi için Singapur’da buluşan 60 ülkeden 100’ün üzerinde iş adamı katıldı. B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirdiği oturumda, dünyanın dört bir yanından gelen işadamlarına B20 Türkiye’nin gündemi ve öncelikleri anlatıldı. 
BALİ ISRARI!
Oturumda, küresel iş dünyası temsilcilerine özellikle B20 Türkiye’nin üzerine çalıştığı 6 Görev Gücü olan “Ticaret”, “Altyapı ve Yatırımlar”, “Büyümenin Finansmanı”, “İstihdam”, “Yolsuzlukla Mücadele” ve “ KOBİ’ler ve Girişimcilik” üzerine bilgi verildi. 
ICC Genel Konseyi B20 özel oturumunda katılımcılara,  görev güçlerinin çalışma alanlarına yönelik anketler de uygulandı. Oturumda iş adamlarına yöneltilen küresel ticarette en önemli gündem maddesinin ne olduğuna ilişkin soruya yüzde 65 oranında “Bali Anlaşmasının bir an önce imzalanması ve uygulamaya geçirilmesi” cevabı verildi. Bu sonuç toplantıda, iş adamları için ticarette öncelikli konunun ticaretin önündeki engellerin kaldırılması olarak yorumlandı. Bilindiği gibi Bali Anlaşması her ne kadar küresel ticaret için fırsat sunsa da ulusal devletleri çok uluslu şirketler önünde savunmasız bırakıyor. 
YATIRIMA ENGEL 
Altyapı ve Yatırımlar Görev Gücünün gündem maddeleri kapsamında yapılan ankette ise, iş adamlarının yatırıma ağırlık verdikleri ve özellikle doğrudan yabancı yatırımların teşvik edilmesi ve korunmasını istedikleri gözlendi. Doğrudan yabancı yatırımların korunmasının bu derece önemsenmesi ise, FED’in faiz artırımının beklendiği şu dönemlerde, iş dünyasının finansman imkânlarının daralmasından dolayı doğrudan yatırımları öncelikli alan olarak belirlediklerinin bir göstergesi olarak yorumlandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.