Ekonomide pembe tablo iflas etti

Türkiye Kamu-Sen’in raporunda çalışanların ücretlerinin eridiği, borçlanma ekonomisinin işsizliği azaltmaya yetmediği belirtildi. Kamu-Sen Başkanı Koncuk ‘Ekonomide pembe tablo iflas etti’ dedi

Ekonomide pembe tablo iflas etti
31 Ocak 2015 Cumartesi 13:43

Ekonomi Servisi
Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi, 2002-2014 yılları arasını kapsayan, kamu çalışanlarının ve vatandaşların ekonomik durumunu gösteren bir rapor yayımladı. Raporda, özellikle çalışanların son 12 yılda ciddi kayıplar yaşadığı, gerek vatandaşların gerekse devlet bütçesinin büyük oranda borç batağına saplandığı görüldü. 
Rapora göre, 2002-2014 yılları arasında dış borç 129.7 milyar dolardan, 396.8 milyar dolara yükselirken, iç borç ise 149.9 milyar TL’den 422.6 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’nin borç stoku ise 2002-2014 yılları arasında toplam 388 milyar dolar arttı.Türkiye, 2002-2014 yılları arasında dış borcunu 3 kat, iç borç toplamını ise 1.5 kat artırarak, borçlanma yoluyla göreli büyüme sağladı. 
İŞSİZLİK DÜŞMEDİ 
Raporda şu değerlendirmelere yer verildi: “Geride kalan 12 yılda ülkemizin bütün kaynakları özelleştirmelere açılmış, karşılığında ise yaklaşık 55 milyar dolar özelleştirme geliri elde edilmiştir.
Yalnızca borçlanma ve özelleştirme gelirleri hesaba katıldığında bu dönemde 322.1 milyar dolar ve 272.7 milyar TL’lik bir ek kaynak sağlanmıştır. Ancak elde edilen bu kaynak, vatandaşlarımıza adil bir biçimde dağıtılmadığından, gelir dağılımı, düşük gelirliler ve ücretliler açısından bozulmuş, en yüksek gelirli kesimle en düşük gelirli kesim arasındaki fark kapatılamamıştır.
Bu gelişmelere paralel olarak, ülke ekonomisinin düzenli olarak büyüdüğü iddia edilmesine rağmen çalışanların reel ücretlerinde alım gücünde düşüler yaşanmış, işsizlik 2001 yılında yaşanan ekonomik krizdeki oranın altına düşürülememiştir.
2014 yılı içinde 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi için gerekli görülen en düşük harcama tutarı 403 lira yükselmiştir. Buna göre memur maaşı, ailenin harcamaları karşısında yalnızca 2014 yılı içinde net 280 lira erimiştir. Memur maaşı yüzde 5.2 artarken yoksulluk sınırı olarak nitelenen harcama kalıplarındaki yıllık artış oranı yüzde 10.9’a ulaşmıştır.
Ekonomide yaşanan gelişmeler sonucunda 2014 yılı için enflasyon hedefi yüzde 5.2 iken gerçekleşen enflasyon yüzde 8.17 olmuş, bu durumda memur maaşları 2014 yılı sonunda yalnızca enflasyon karşısında yüzde 2.97 oranında erimiştir.’’ 
BABALAR GİBİ SATTI AMA... 
Raporda görüşlerine yer verilen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bu rapor ülkemizin 12 yılının nasıl heba edildiğini bir kez daha ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu. Ekonomide yıllardır çizilmeye çalışılan pembe tablonun iflas ettiğinin bu raporla belgelendiğini savunan Koncuk, şöyle devam etti: “Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimizin hazırladığı ve AKP iktidarının 12 yıllık serüveninde ülkemiz ekonomisi ve vatandaşlarımızın geçim şartlarını ne duruma getirdiği rakamlar ışığında bilimsel verilerle ortaya konulmuştur.
Ülkemizin iç ve dış borcundaki büyük artış, ‘Babalar gibi satarız’ diyerek ülke kaynaklarımızın fütursuzca satılışı, her geçen gün artan işsizler ordusu, alım gücündeki dibe vuruş, enflasyonun altında ezilen kamu çalışanları ve reva görülen maaş artışları... Bütün bu başlıklarda yaşanan krizler siyasi iktidarın Türkiye’nin 12 yılını nasıl harcadığını bir kez daha ortaya koymuştur.’’ 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.