Ekonomi değil Ramazan paketi

Ekonomiyi borç ve tüketimle yürüten AKP, her yeni hükümette yeni bir paket açıklıyor. Reform ve dönüşümü başaramayan AKP, paketlerle algı yönetimi yaparak sıcak para çekmeye çalışıyor

Ekonomi değil Ramazan paketi
14 Haziran 2016 Salı 11:25

Ekonomi Servisi
AKP hükümetleri ne zaman sıcak paraya sıkışsa ekonomi paketi açıklanıyor. Petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi enerji maliyetlerini artırırken, hızla gerileyen turizm gelirleri ve bir türlü artışa geçemeyen ihracat sonucu cari denge bozuluyor. Sanayi borçla çarklarını döndürürken hızla yükselen döviz nedeniyle yıl sonunda finansman maliyetleri kârlarını eritiyor. Bankacılık sektöründe ise yüzde 125’lere ulaşan kredi mevduat oranının yanında özkaynak kârlılığı kritik seviyeye inmiş durumda.

AYDINLIK DİKKAT ÇEKTİ
Bu ortamda ekonomi tüketim ve borçlanma ile büyümesini sürdürüyor. 13 yıldır iktidarda olan AKP ise, özellikle 2011’in Kasım’ın bu yana dar bir patikada sıkışan ekonomiye yönelik paketler açıklıyor. 2014’ün Aralık ayında büyük bir propaganda ile gündeme sunulan 25 başlıkta 1200 eylem planı ve ardından gelen paketlerin sonuçlarından eser yok. Konuyu 26 Mayıs 2015 tarihli “AKP’nin paketleri yalan oldu’’ ve 1 Haziran 2015 tarihli “AKP’nin paketlerinde dağ fare doğurdu’’ haberimizle gündeme taşımıştık.

ESKİ HİKAYELER
Dün ise özellikle yandaş basında “ekonomide devrim’’ adı altında yeniden bir ekonomik paket propagandası başladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açıklamalarına dayandırılan pakette, konut alan yabancıya vatadaşlık, zaten uzun yıllardır gündemde olan turizmin ihracat sayılması, kritik bölgelerde kişiye özel teşvik, stratejik bölgelere vergi tatili, devletin birçok sektördeki rölünü özele devretmesi, vergi tatili, Gümrük Birliği revizyonu, Eximbank’ın yurt dışındaki yatırımcıyı kredilendirmesi, bölgesel yerine noktasal teşvik vs. gibi maddeler yer aldı.
Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de, “çok kuvvetli bir paketi’’ TBMM’ye sevk edeceklerini belirterek, burada vergiler, ticaret kanunu çalışma bakanlığı ile ilgili düzenlemelerin olacağını söyledi. Ancak açıkladığı maddelerin ekonomide devrim değil, damga vergisinin bazı alanlarda kaldırılması, nitelikli yabancılara çalışma izni verilmesi gibi tartışmalı konuları içerdiği görüldü.

KRİZLİ SEKTÖRLERE Mİ?
Sabah Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz “Hükümetin yaz atılımı’’ başlıklı yazısında “2 ekonomik paket, büyümeyi hızlandıracak acil eylemlere yer vermesi açısından önemli... Sıkıntılı alanlara yönelik öncelikler içinde turizm ve inşaat geliyor’’ diyerek açıklanan paketlerin “devrim’’ değil kriz içerisindeki iki sektörü rahatlatmak için olduğunun ip uçlarını verdi.
Her dönem algı yaratmak için ekonomik paket açıklayan AKP’nin yeni paketlerinin detayı olmadığından ekonomistler ise kuşkulu bakıyor.

REFORMLARA NE OLDU?
Hürriyet ekonomi yazarı, ekonomist Uğur Gürses, ülkedeki yatırımların 2011’den bu yana yerinde saydığına dikkat çekerek, bunun temel sebebinin hukukun üstünlüğü ve erkler ayrılığı ilkelerinden uzaklaşılması olduğunu belirtti. Bunlar olmadığı sürece yapılanların sıcak para çekmeye yarayacağını bunun da günü birlik gelip gideceğini anlatan Gürses, “Ekonomik reform paketlerine ne oldu?’’ diye sordu. Bu paketlerin büyüme katkısının olmayacağını kaydeden Gürses, son açıklanan büyüme verisindeki tablonun her şeyi anlattığını söyledi.

KISA VADELİ DÖVİZ İÇİN
Nokta teşvik uygulamasının önemine dikkat çeken iktisatçı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, bölgesel teşvik yerine stratejik sektörlere verilecek desteklerin olumlu bulduğunu belirtti. Yabancıya konut satışı ile vatandaşlık verilmesine yönelik uygulamanın ise sakıncalarına işaret eden Uzunoğlu, “Oturma izni verilebilir ancak bu kısa vadede döviz getirmek için mi, konutta stok var bunu eritmek için mi? İsviçre’de bunun tartışması oldu. İnsanlar ‘biz yabancıya pahalı konut sattık, fiyatlar çok yükseldi, şimdi çocuklarımıza alacak ev bulamıyoruz’ tartışmasındalar’’ dedi. Açıklanan paketlerin yapısal reform değil kısa vadede sorunlar için antibiyotik niteliğinde olduğunu ifade eden Uzunoğlu, Türkiye’ye nasıl döviz sokarız diye çalışıldığını söyledi.

‘BEN DEVRİM GÖREMEDİM’
Açıklanan paketlerin ayrıntılarının olmadığını ifade eden Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, “Ben böyle bakınca bir devrim göremedim’’ dedi. Damga Vergisi gibi konuların sığlığına işaret eden Gürsel, turizme yönelik maddenin ise krizdeki bu sektörü rahatlatmak için olabileceğini dile getirdi. Gürsel, 4 yıldır yatırımların durduğunu hatırlattı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.