Ekonomi açık veriyor, dışa bağımlılık sürecek

Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 25-30’u civarında dış finansman ihtiyacı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, böyle bir ülkenin küresel sistemin bir parçası olarak yoluna devam edeceğini söyledi

Ekonomi açık veriyor, dışa bağımlılık sürecek
28 Mayıs 2016 Cumartesi 11:50

Ekonomi Servisi
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 65. Hükümetin ekonomide izleyeceği yol haritasına ilişkin mesajlar verdi. Hükümet programı üzerine Ankara’da müzakereler olacağını, bu sebeple konuşmasının ardından hemen Ankara’ya döneceğini bildiren Şimşek, 2 temel hedeften söz etti. Bunlardan ilkinin Türkiye’yi yüksek gelirli ülkeler grubuna taşımak olduğunu ifade eden Şimşek, ikinci olarak ise Türkiye’yi en yüksek insani gelişmişlik sağlamış ülkeler grubu arasına sokmak istediklerini belirtti.

BEŞ TEMEL EKSEN
Büyüme stratejilerindeki 5 temel eksenin altını çizen Şimşek, bunları şöyle sıraladı: “Bu eksenlerden biri makro ekonomik istikrardır, bu olmazsa olmazdır. İkinci temel eksenimiz beşeri sermayenin geliştirilmesi ve işgücü piyasalarının etkin hale getirilmesidir. Büyüme stratejisinin üçüncü ekseni teknoloji ve yenilik geliştirme kapasitesinin artırılmasıdır. Dördüncü temel eksenimiz fiziki alt yapının iyileştirilmesidir. Büyümenin en temel eksenlerinden biri de kurumların kalitesinin iyileştirilmesidir.’’

AÇIK SIFIRLANANA KADAR
“Bunları önümüzdeki dönemde büyümeyi destekleyici noktaya getirmede kapsamlı reform programımız ve yol haritamız var. Bu nedenle çok güçlü bir şekilde reformlara ve uygulamalara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Genel anlamda finans sektörü, sermaye piyasaları bu stratejimizin önemli bir bileşenidir” diyen Şimşek, Türkiye’nin yıllık brüt dış finansman ihtiyacının milli gelirin yüzde 25 ile 30’u arasında olduğunu dile getirdi. Gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık üçte birine yakın brüt dış finansman ihtiyacı olan bir ülkenin, uluslararası normlara her şeyiyle uyacağını ve küresel sistemin bir parçası olarak, güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğinin altını çizen Şimşek, Türkiye’nin geçen yıllar itibarıyla bundan nemalandığını belirtti. Türkiye’nin dış açık veren bir ekonomi olduğunu hatırlatan Şimşek, bunu sıfırlama noktasında gidilene kadar, açığın yönetilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

FAİZ DÜŞÜKKEN DAHA ÇOK KAZANIYORUZ
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın da Genel Kurul’da yatığı sunumda, “Faiz marjının aşağı yönlü oluşu Türk bankacılık sektörünün de talebidir’’ mesajı verdi. Yatırım yapabilmek için faizlerin aşağı yönlü oluşunun, düşük oluşunun kendilerinin de arzusu olduğunu dile getiren Aydın, ‘’Türk bankacılık sektörü en çok parayı faizlerin düşük olduğu dönemlerde elde ediyor” dedi.

BANKALARA KRİTİK UYARI
Konuşmasında, finans sektöründe ihtisas mahkemelerine açık ve net ihtiyaç olduğunu da belirten Şimşek, bankacılık sektörünün bazı düzenlemelerden şikâyetçi olabileceğini, bunu saygıyla karşıladıklarını belirterek, “Ancak yüzde 30-40 kredi genişleme hacminin de sürdürülemez olduğu bir gerçektir’’ dedi. Bankacılık sektörünün sağlıklı yapısının devam etmesinin çok kritik olduğunu ifade eden Şimşek “Maalesef finansal okuryazarlık Türkiye’de sınırlı olduğu için, bankalar kar açıklıyorlar, ‘Birinci çeyrekte şu kadar milyar kar ettiler’. Ondan sonra herkes diyor ki ‘Ya bu kadar kar ettiler, biraz daha bunlar zapturapt altına alın’. Ancak işin gerçeği farklı” diye konuştu.
Özkaynağın, ne kadar kaynak, faaliyet üzerinden, ne kadar para kazanıldığının önemli olduğunu bildiren Şimşek, şöyle devam etti: “Sermayeni reel olarak koruyabilmiş misin? Burada da artık kritik eşiklere gelmiş durumdayız. Karlılık oranı yüzde 11’in altında. Hazine’nin borçlanma faiz ortalamasına baktığınız zaman yani hiçbir şey yapmazsanız eskiden olduğunuz gibi Hazine’ye verseydiniz. O zaman bu kadar eleman neden çalıştıracaksınız, bu kadar riski neden alacaksınız..”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.