Doğuda kalkınma için iş dünyasından öneriler

Doğuya 4 cazibe merkezi projesine İstanbullu sanayicilerden ve bölgedeki işadamlarından da destek geldi. İSO makine parkının taşınmasına değinirken, TÜGİAD ticaret bölgeleri önerisi getirdi

Doğuda kalkınma için iş dünyasından öneriler
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:40

Recep Erçin
[email protected]

Bölücü terör örgütü ile yürütülen mücadele sürerken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin geri kalmışlıktan kurtarılması için çalışmalar yapılıyor. Bugüne kadar verilen yatırım teşviklerinin özellikle güvenlik sorunu nedeniyle başarısız olduğu bölgelerde devlet eliyle cazibe merkezleri kurulması gündemde. İlk olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı, ardından Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’ın verdiği detaylara göre; Şanlıurfa, Diyarbakır, Van ve Kars merkez seçilerek, 5 yılda 35 milyar TL yatırımla bölgeye kalkınma desteği sunulacak. Kamu-özel ortaklığı ile kurulacak fabrikalardaki ürünlere, yurt dışı yardımlar ve kamu alımlarında öncelik tanınacak. Projenin GAP ve DAP’ın devamı olduğu belirtiliyor.
Hükümetin doğu illerinde kalkınmayı hedefleyen projesinin iş dünyasında nasıl karşılandığı ve proje kapsamında başka nelerin yapılabileceğini Türk iş dünyası temsilcilerine sorduk.

MAKİNE PARKI TAŞINMALI
Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Doğu ve Güneydoğu’da yatırımların, kamu alımları ve ihracat teşvikleriyle de desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.
İstanbul’da ve batı illerimizde atıl durumda bulunan makine parkının Güneydoğu ve Doğu bölgelerine yatırım amacıyla taşınmasının, hem bölgeye ciddi bir ekonomik dinamizm katacağını hem de istihdam noktasında ciddi bir ivme yakalanacağını ifade eden Bahçıvan, “Bu destek ve teşvik, şirketlerin duran varlıklarının da değerlendirerek ülkemizin kaynak israfının önüne geçecektir. Çünkü şirketler bölgeye sadece makinelerini değil, aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini de taşımış, bölgeye götürecekleri nitelikli elemanlar sayesinde de orada hemen hemen her sektörde bir ekosistemin oluşma tohumlarını atmış olacaklardır. Bölgede nitelikli eleman istihdamının da teşvik edilmesi bu anlamda önemli bir motivasyon olacaktır” diye konuştu. “Özellikle hükümetimizin bölge için yeni cazibe merkezleri kurma düşüncesi paralelinde; Doğu ve Güneydoğu’da dört ilimizin cazibe merkezi olması planlanırken, buradaki yatırımların kamu alımları üzerinden desteklenmesi gerekmektedir” görüşünü dile getiren Bahçıvan, sözlerini şunları kaydetti:

SÜREKLİ İHRACAT DESTEĞİ
“Ayriyeten o bölgedeki yatırımlar için sürekli bir ihracat desteğinin sağlanması da bu yatırımların gelişmesine katkı verecektir. Tabii bu yatırımların yaşayıp serpilebilmesi için özellikle kamu alımlarıyla da desteklenmeleri gerekmektedir. Yerli alımlar sadece kamu alımları değil, yap-işlet-devret gibi kamunun etki alanında bulunan diğer satın almalarda da uygulanmalıdır.”

Etiketler; #Recep Erçin

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.