Dış ticaret gemisi altınla yüzdürülüyor

Dış ticaret verilerinden külçe altın etkisini çıkarınca ihracattaki düşüş yüzde 13.3’e yükseliyor. ithalattaki düşüş ise yüzde 9.8’e iniyor. Yüzde 15.2 gerileyen dış ticaret açığındaki düzelme de yüzde 3’te kalıyor

Dış ticaret gemisi altınla yüzdürülüyor
01 Temmuz 2015 Çarşamba 10:44

Recep Erçin / Analiz
Mayıs ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre, Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18.8 azalarak 11.1 milyar dolara indi. Aynı ayda ithalattaki daralma da yüzde 14.4 olurken 17.8 milyar dolarlık ithalat yapıldı.  Böylece Mayıs’ta dış ticaret açığı 6.7 milyar dolar oldu. Geçen yıla göre açık yüzde 6.1 azaldı. 
HACİM KÜÇÜLDÜ 
Ocak-Mayıs döneminde ise ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.4 gerileyerek 61.5 milyar dolar, ithalat da yüzde 10.6 azalışla 88.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. İlk 5 ayda dış ticaret açığı yüzde 15.2 daralarak 26.9 milyar dolara inerken, ithalat ve ihracattaki sert düşüşler sonucu Türkiye’nin dış ticaret hacmi yüzde 9.7 küçüldü.
‘İHRACAT SAYILMAZ’
Verileri incelediğimizde Türkiye’nin ihracatını altın ticaretinin sırtladığı görülüyor. TÜİK verilerinde yer alan, “Kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar’’ faslına baktığımızda ilk 5 ayda en çok ihracat yapılan faslın bu olduğu görülüyor. Toplamda 7.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş. Geçen yıla göre artış oranı ise yüzde 68.6 olmuş. Külçe altın ticaretini de içeren bu faslın ithalat ayağına baktığımızda ise geçen yıla göre bir gerileme söz konusu. Buna göre ilk 5 ayda bu fasıldaki ithalat yüzde 38.6 gerileyerek 1.4 milyar dolarda kalmış. 
Hatırlanacağı üzere Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Haziran ayı başında yaptığı bir açıklamada, “Her ne kadar uluslararası standartlarda altın da bir emtia gibi dış ticaret istatistiklerine giriyorsa da gerçek anlamda dış ticaret istatistiklerini okurken külçe altını çıkarıp öyle bakmakta fayda var’’ uyarısı yapmıştı. Biz de buna istinaden TÜİK verilerinde yer alan “külçe altın’’ ticaretini çıkardık. 
Buna göre; ilk 5 aydaki 7.2 milyar dolarlık ihracatın 5.5 milyar doları külçe altın ihracatı. Toplam 1.4 milyar dolarlık ithalatın da 1.04 milyar dolarlık kısmı yine külçe altın ithalatı. Külçe altın ticareti dışında kalan kısım ise daha çok mücevherden oluşuyor. 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine baktığımızda zaten ilk 5 aydaki mücevher ihracatının 1.187 milyar dolar olduğu görülüyor. 
Buna göre ilk 5 aydaki 61.5 milyar dolarlık ihracattan külçe altın etkisini çıkardığımızda ihracat 56 milyar dolarda kalıyor. Aynı şekilde ithalat da 88.5 milyar dolardan 87.5 milyar dolara geriliyor. 2014 verilerinde külçe altın yer almıyor. Bunun yerine diğer işlenmemiş şekillerde olan ve para yerine kullanılmayan altın söz konusu. Bu veriyi dikkate aldığımızda 2014’ün ilk 5 ayında toplam 2.5 milyar dolarlık ihracat ve 1.8 milyar dolarlık da ithalat yapılmış. 
AÇIKTA İYİLEŞME YÜZDE 3
2014’teki altın etkisinden arındırılmış verilerle 2015’teki arındırılmış verileri kıyasladığımızda ihracattaki yüzde 8.4’lük düşüş yüzde 13.3’e çıkıyor. İthalattaki yüzde 10.6’lık düşüş de yüzde 9.8’e geriliyor. Buna göre dış ticaret açığındaki iyileşme de 1 milyar dolara yani yüzde 3’e  iniyor. 
İSVİÇRE'YE SATTIK
Ocak-Mayıs döneminde gerçekleştirilen 6.5 milyar dolarlık külçe altın ticaretine baktığımızda en çok ihracat 3.6 milyar dolarlık İsviçre’ye yapılmış. Bu ülkeyi 896 milyon dolarla İngiltere, 703 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 138 milyon dolarla da Hindistan izliyor.  En çok külçe altın ithalatı yapılan ülkeler ise; 601 milyon dolarla BAE, 122 milyon dolarla Almanya, 56 milyon dolarla İspanya ve 55 milyon dolarla da Irak oldu. İhracatta 100 milyon dolar, ithalatta ise 50 milyon doların altında olan ülkeleri dikkate almadık. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.