Dış ilişkilerimizdeki sorun sebze meyve ihracatını vurdu

Eski Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Dr. Salih Çalı ile yaş sebze meyve özelinde tarım sektörünün ve tarım ihracatının sorunlarını konuştuk.

Dış ilişkilerimizdeki sorun sebze meyve ihracatını vurdu
23 Mart 2015 Pazartesi 12:04

Recep Erçin / Söyleşi
ARAŞTIRMACI, akademisyen, özel sektörde yöneticilik ve ihracatçı birliği başkanı olmak üzere tarım sektöründe birçok farklı şapka altında görev yapmış olan Dr. Çalı, ihracatçıların sorunlarının daha çok üretimden kaynaklandığını ifade etti.
DIŞ POLİTİKA YERLERDE  
Tarım ihracatında dış politikanın önemine vurgu yapan Çalı, bu konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Eğer sizin dış politikanız, komşularınızla ilişkileriniz iyi değilse bunun yansıması her bakımdan kötü olur. Türkiye’nin 4 tane ülkede büyükelçisi yok. Suriye, Mısır, İsrail ve Yemen’de... Şimdi bir ülke düşünün dünyada 4 ülke ile aynı çoğrafyada orada büyükelçisi yok. Dış politika yerlerde sürünüyor. Bizim seri olmamız lazım, gümrüklerde ürünlerin beklememesi lazım, o yönüyle çok daha hassas. Maalesef Türkiye’nin bu kadar yalnız olduğu bir durum ortada.’’ 
HUKUKUN ZEDELENMESİ İHRACATA ZARAR 
Organik tarım ihracatına ilişkin verilerin hala çıkarılamadığını belirten Dr. Çalı, tarımdaki durumu düzeltmek için yapılması gereken başlıca unsurları şöyle anlattı: “Tarımda nitelikli eleman yetiştirmek için tarım meslek liseleri açılmalı ve yeniden yapılandırılmalı. Organize tarım bölgeleri oluşturulmalı. Hukuk açısından da, ihracat yapacağınız ülkedeki firma; sizin hukukla ilgili sorunlarınız varsa soğuk yaklaşıyor. Senin devletinin başındaki adam Türk mahkemelerine güvenmiyorsa ben nasıl güveneceğim diyor. Tepedeki ‘ben anayasayı tanımıyorum’ derse, senin ihracat yapacağın ülkenin firması da sıcak bakmıyor, sözleşme yapacaksan, güvenmiyor; sözleşme ile ilgili anlaşmazlık çıktığında adam Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerini adres göstermekten kaçınıyor.’’ 
GÜÇLÜ ÜRETİCİ GÜÇLÜ TÜRKİYE 
Üretimde olan gıda güvenliği, kalite ve fiyat gibi sorunların devamında ihracatçıya yansıdığına işaret eden Dr. Çalı, “Ben yaptığım çalışmalarda bu nedenle üreticinin, yani köylünün üretimine ağırlık verdim. Bu nedenle bazı ihracatçılar beni eleştirmiştir. ‘Üreticinin ürününü kıymetlendiriyorsun, iştahları artıyor, daha pahalıya bize satıyorlar’ gibi eleştirilerde bulundular. Bu yanlış bir bakış açısı. Hiç umursamadım. Çünkü güçlü üretici, güçlü ihracatçı, güçlü Türkiye diye bir slogan geliştirdik. Üretici güçlü değilse, ihracatçı da güçlü değildir. Bununla ilgili başardığımız çalışmalar da oldu. Onca zorluklara rağmen. Bu iktidarın bakanlıklarının maaselef el atmadığı konularda..’’ diye konuştu. 
POPÜLİZM YAPILIYOR 
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeht’e, Bursa siyah inciri göndermesiyle kamuoyunda tanınan Dr. Çalı, Bursa siyah incirinde elde ettikleri başarılar sonucunda 43 milyon dolarlık ihracata ulaşıldığını ifade etti. Son 5-6 yılda siyah incir ihracatının 2 katına çıkarıldığını belirten Dr. Çalı, tarımdaki esas sorunları çözmek yerine bakanlıkların popülist ve reklamasyon işlerle ilgilendiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Fakat gerçekleştiremediğimiz bir çok çözümler var. Ekonomi Bakanlığıyla ilgili 10 ana başlıkta sorunlarımız ve bunlara bulduğumuz çözümlerimiz var. Tarım Bakanlığı ile ilgili de 20 ana başlıkta sorunlarımız ve belirlediğimiz çözüm yollarımız var. Bunlar hemen hiç birine gerçek anlamda çözüm bulamadım. Bunları bakanlara, müsteşarlara anlattım. Bunlara çözüm bulabilmek için de siyasete adıma attım ve CHP’den Bursa’dan milletvekili aday adayı oldum. Ön seçime gireceğiz...” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.