Davutoğlu: Sosyal yardım istihdamı olumsuz etkiledi

Başbakan Davutoğlu yapısal dönüşüm paketine ilişkin konuşmasında AKP’nin sadaka ekonomisinin çöktüğünü itiraf etti. Başbakan, sosyal yardım alanların istihdam piyasası dışında kalarak çalışmamayı tercih ettiğini söyledi

Davutoğlu: Sosyal yardım istihdamı olumsuz etkiledi
29 Ocak 2015 Perşembe 11:04

Ekonomi Servisi
Hükümet, Yapısal Dönüşüm 10. Kalkınma Öncelikli Dönüşüm Programı’nın üçüncü ve son paketini açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sunduğu pakette; İşgücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı, Temel ve Mesleki Becerileri Geliştirme Programı Eylem Planı,  Nitelikli İnsan Gücü için Çekim Merkezi Programı Eylem Planı,  Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Programı Eylem Planı,  Yerelde Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi Programı Eylem Planı, Rekabetçiliği ve Sosyal Uyumu Geliştiren Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı, Kalkınma için Uluslararası İşbirliği Altyapısının Geliştirilmesi Programı Eylem Planı ve Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Programı Eylem Planı yer aldı.
ESNEK ÇALIŞMADAN TEDİRGİN 
Davutoğlu, 2018 sonunda, kadınların iş gücüne katılımı ve istihdam oranlarını her yıl ortalama 1 puan artırmayı hedeflediklerine işaret etti. İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarını esnetmek ve yararlanma sürelerini artırmak için mevzuat çalışmaları yapacaklarını bildiren Başbakan, “Esnek çalışma, belli şartlarda işverenle işçinin buluşmasını temin eden ve bir anlamda iki tarafa da esneklik getirmek suretiyle verimliliği artıran bir alan ama bunun iyi düzenlemesi halinde istismarlara yol açabilecek alan” bilgisini verdi. 
İş dünyası temsilcileriyle yaptıkları görüşmelerde, artan sosyal yardımların istihdamı bazen olumsuz etkilediğinin ve çalışacak insan bulmakta zorluk çekildiğinin kendilerine aktarıldığını belirten Davutoğlu, AKP’nin uyguladığı sadaka ekonomisinin çöktüğünü itiraf etti. TÜİK verilerine göre çalışmaya hazır durumda olup işgücüne katılmayan kişi sayısı 2.3 milyonu aşmış durumda bu rakam 3 milyonu aşan resmi işsiz sayısına eklendiğinde 5.5 milyonu aşan bir işsizler ordusu gerçeği ortaya çıkıyor. 
ARTAN İŞSİZLİK KORKUTTU 
Davutoğlu konuya ilişkin, “Bu anlamda sosyal yardım ve istihdam arasında irtibat kurup, sosyal yardımların istihdamı teşvik edici şekilde kullanılması, yoksa ‘nasıl olsa ben şu kadar sosyal yardım alıyorum, çalışsam bunu alamayacağım, çalışmaktansa sosyal yardım alan kesim içinde bulunayım’ şeklindeki bir kanaat, çok dinamik bir insan gücünü, iş gücü piyasasının dışında tutuyor” dedi. İşkur’a kayıt edilen sosyal yardım yararlanıcılarına bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti sunacaklarını bildiren Davutoğlu, şöyle devam etti: 
“Çalışabilir durumdaki sosyal yardım alanlar için istihdama kazandırıcı faaliyetlere katılmaları şartıyla, işsizlik yardımı ve benzeri özendirici yardım programları geliştireceğiz. İstihdamla ilgili bütün bu sektörel dönüşüm programlarından bağımsız olarak istihdamla ilgili, işsizlikle mücadeleyle ilgili ayrı bir çalışma ekibi kurma talimatı vermiştim. Bu çerçevede yapılan çalışmayı aynen aile ve nüfus dinamizmini koruma sunumu gibi kamuoyumuza önümüzdeki bir veya iki hafta içinde paylaşacağız. İstihdam bizim için hayati konudur.” 
Davutoğlu, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in daha detaylı bir açıklamayla kamuoyunu bilgilendireceğini söyledi. 
KONUTTAKİ DURGUNLUK ARTTI
TÜİK verilerine göre Türkiye’de konut satışları 2014 yılında bir önceki yıla göre sadece yüzde 0.7 oranında arttı. İpotekli konut satışlarında ise yüzde 15.3 azalma oldu. Sektörde durgunluğa işaret eden bu rakamlar ve inşaat sektöründen yükselen sesler neticesinde  hükümet adım atmak zorunda kaldı.
Başbakan Davutoğlu dün açıkladığı yapısal dönüşüm paketinde, konut edinmek isteyenlere yüzde 15’lik desteği sağlanacağını belirtti. 
Bunun kademeli olacağını ve ilk defa ev edineceklere sağlanacağını ifade eden Başbakan, “Birisi derse ki ben 4. yılda, üçüncü yılda evi almak istiyorum, 4 ve 3. yıllar için kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması olacak” dedi. Bu talep artışının inşaat sektörünü de rahatlatacağını kaydeden Davutoğlu, detayları şöyle açıkladı: “Kanun yürürlüğe girdikten sonra, bir bankayla anlaşarak, ben konut için hesap açmak istiyorum deyip o hesaba para yatırmaya başladığında, hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında yüzde 15 devlet verecek.’’
KIDEM TAZMİNATI SEÇİMDEN ÖNCE
Dönüşüm programının açıklandığı toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “İşin özü şu, kıdem tazminatı uygulaması, şu andaki uygulama, sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır” dedi.
505 işçinin kıdem tazminatlarını alamadıkları için önceki gün Bakanlığına başvuruda bulunduğuna işaret eden Çelik, “Amaç bütün işçilerin bu haktan yararlanmasını sağlayacak bir düzenlemeyi getirmektir. Umuyorum ki diyalog çerçevesinde uzlaşıyla, hatta seçimlere kadar çözme gayreti içinde olacağız” bilgisini verdi. Davutoğlu da bir soru üzerine özetle şunları aktardı: “Burada işçi ve işverenlerin karşılıklı çıkarlarının çatıştığı bir alan olmaktan kıdem tazminatını çıkarıp, işverenlerimizin yükünü hafifleten ama işçilerimizin de en yaygın şekilde bundan istifade etmesini ve bir anlamda gelecek garantisi gibi gördükleri hususlarda bu imkandan istifade etmelerini devam ettirecek arayış içindeyiz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.