Daha fazla yoksullacağız

Ekonomik zayıflayacağını belirten Dünya Bankası, Türkiye için öngördüğü büyüme tahminini yüzde 3.5’ten yüzde 3’e çekti. Dünya Bankası verilerine göre Türkiye eknomisi dolar bazında ise daralacak

Daha fazla yoksullacağız
18 Nisan 2015 Cumartesi 11:27

Ekonomi Servisi
Dünya Bankası’nın Nisan ayına ilişkin yayımladığı “Türkiye Düzenli Ekonomik Notu”nda, 2014 yılının ikinci yarısında toplam talepteki durgunluğun, 2014’te büyümenin yüzde 2.9’da kalmasına yol açtığı bildirildi.
Notta, beklenmeyen stok oluşumu ve zayıf seyreden bir dizi göstergenin, mevcut ekonomik zayıflığın 2015 yılının ilk yarısında da devam etmesinin olası olduğunu gösterdiği belirtilerek, dolayısıyla yıl sonu büyüme tahmininin yüzde 3’e revize edildiği aktarıldı. Bankanın 2015 yılına ilişkin bir önceki büyüme beklentisi yüzde 3.5 düzeyindeydi. Hükümet ise orta vadeli programında 2015 yılı büyümesini yüzde 4 olarak hedeflemişti. Dünya Bankası’nın tahminine göre büyüme tutmayacak. 
ENFLASYON YÜZDE 7 
Enerji fiyatlarındaki düşüş ve zayıf iç talebin, cari açığın azalmasına yardımcı olduğuna işaret edilen notta, “Bununla beraber kurdaki değer kaybının devam etmesiyle, bunların enflasyon üzerindeki etkisi beklenenden daha düşük. Enflasyondaki düşüş hızının önemli ölçüde yavaşlaması da yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7 olarak belirliyor” ifadelerine yer verildi. AKP Hükümeti ise enflasyonu bu yıl yüzde 6.3’e çekeceğini açıklamıştı. Buna göre enflasyon hedefin oldukça üzerinde gelecek. 
BM’nin notunda, zayıf sanayi faaliyetinin istihdam yaratma hızını düşürdüğü, ancak altın ihracatındaki artış ve düşen enerji faturası sayesinde cari açığın azalmaya devam ettiği dile getirilerek, “Önümüzdeki genel seçimlerle ilgili belirsizlik yatırımcı davranışlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Güvenin yeniden tesis edilebilmesi için yapısal reformların hızlı bir şekilde uygulanması kritik önem taşıyor’’ denildi. 
FAKİRLEŞECEĞİZ
Dünya Bankası tahminlerinde cari açığın bu yıl 34.6 milyar dolara ineceğini ve milli gelirin yüzde 4.4 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyor. Buna göre Dünya Bankası Türkiye’nin dolar bazında milli gelirinin 786 milyar dolar olacağını öngörüyor. 2014’te Türkiye’nin dolar bazında milli geliri 800 milyar dolardı. Böylece milli gelirimiz yüzde 1.75 oranında küçülecek. Dünya Bankası verilerinden yaptığımız hesaplamalara göre TL cinsinden milli gelir 1 trilyon 925 milyar dolar olacak. Ortalama dolar kuru ise 2.44 TL olarak hesaplanıyor. Dolar kuru Ocak-17 Nisan 2015 döneminde 2.30 TL ile 2.73 TL arasında seyretti. Dolar kurunun 2015 yılında 2.50’nin altına düşmesi pek beklenmiyor. Ortalama kurun 2.50’nin üzerinde gelmesi durumunda dolar bazında daralmanın yüzde 3.5’i aşacak. 
İKİZ AÇIK MALİYE BAKANI'NI KORKUTTU
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  “Mali disiplinden geri adım atmayacağız. Türkiye’de bir cari açık sorunu varken, ikiz açık sorununu kaldıramayız, buna izin vermeyeceğiz” dedi. Dün özel bir TV kanalının yayınına katılan Bakan Şimşek, cari açığın yanında bir de bütçe açığının Türkiye için risk oluşturduğunu ifade etmiş oldu. Bakan Şimşek’in ‘’kaldıramayız’’ dediği ikiz açığa baktığımızda bütçe açığının ilk üç ayda 5.4 milyar TL, Ocak-Şubat döneminde oluşan cari açık ise 5.2 milyar dolar olduğu görülüyor. Mart ayı cari açığı ise henüz açıklanmadı. Ancak Gümrük Bakanlığı verilerine baktığımızda cari açığın en önemli kalemlerinden olan Mart’ta dış ticret açığı 6.2 milyar dolar oldu. Bu rakam Şubat ayı açığının ortalama yüzde 50 üzerinde. Mart ayı cari açığının iyimser tahminle en az 3 milyar dolar olacağını öngörürsek ilk üç aylık açık 8 milyar doları aşıyor. 
Dolar kuru konusunda da değerlendirmede bulunan Bakan Şimşek, kur meselelerinin mayınlı alanlar olduğunu vurgulayarak, zamanlama ve seviye itibarıyla öngörülerde bulunmanın çok zor olduğunu kaydetti.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.