Çelikte ihracat bitti ithalat patladı

Sektörde yaşanan iflasları değerlendiren Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan uyardı: İthalatta gümrük vergileri acilen yeniden düzenlenmeli

Çelikte ihracat bitti ithalat patladı
19 Aralık 2015 Cumartesi 15:29

Aydınlık / Ankara
AKP Hükümeti çelik ihracatçısı olan Türkiye’yi ithalatçı yaptı. Çelik ithalatı 20 milyon tona dayandı. AB’nin kullanmadığı kalitesiz çelik Türkiye’de satılıyor. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan çelik ithalatının engellenmesini, aksi halde sektörde sıkıntının büyüyeceğini bildirdi.
Türkiye eskiden net bir çelik ihracatçısı iken şimdi ithalatçı oldu. 7-8 yıl önce çelik sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 150 iken, bu oran AKP hükümetinin yanlış politikaları yüzünden yüzde 97’ye düştü. Türkiye’nin çelik ihracatı bu yılın ilk 10 ayında 10 milyar dolara düşerken, ithalatı 10,4 milyar dolara yükseldi. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan sektörün durumu ve son dönemlerde sektörde yaşanan iflasları Aydınlık’a değerlendirdi. Türkiye’nin 52 milyon ton üretim kapasitesi olduğunu kaydeden Yayan, yaşanan sıkıntılar nedeniyle yıllık üretimde düşüşler yaşandığını vurguladı. Yayan, yerli çelik üretiminin 36 milyon tondan 31 milyon tona gerilediğini ifade etti.

20 MİLYON TON İTHALAT
Türkiye’nin yıllık çelik tüketiminin ortalama 34 milyon ton olduğunu belirten Yayan, “Türkiye’nin üretimi bu ihtiyacı fazlasıyla karşılayacak durumda. Ancak son yıllarda ithalat patladı. 2015 yılının ilk 10 ayında 15,8 milyon ton çelik ithalatı yapıldı. Yıl sonuna kadar çelik ithalatının 20 milyon tona ulaşması bekleniyor. Çin devlet desteğiyle dünya demir-çelik sektörünü işgal ediyor. Çin’den yaptığımız ithalat 3 milyon tona dayanmış durumda” dedi.

KALİTESİZ ÜRÜNLER TÜRKİYE’DE
Çelik ithal edilen diğer ülkelerin, 4,9 milyon tonla AB ülkeleri, 6 milyon tonla BDT(Rusya, Ukrayna, ...) ülkeleri, 3,6 milyon tonla Uzakdoğu ülkeleri olduğunu, bunlar dışında küçük ölçekli olarak diğer ülkelerden de ithalat yapıldığını kaydeden Yayan, AB ülkelerinde piyasada kullanılmayan kalitesiz çeliğin Türkiye tarafından ithal edildiğini söyledi. Yayan, ithal edilen kalitesiz çelik ürünlerinin iç piyasada pazarlandığını bildirdi. Yayan, Çin’den yapılan dampingli ithalata ve AB ülkelerinden gelen kalitesiz ürünlere karşı hiçbir tedbir alınmamasını eleştirdi.

ÖNLEM ALINMALI
Sektörün üretiminde bir sorun olmadığını, sektörün kapasitesinin yüksek olduğunu, gereken önlemler alınmadığı için sorun yaşandığını belirten Yayan, hükümetin bir an önce önlem almaması durumunda sektörde önümüzdeki günlerde sıkıntıların daha da artacağını vurguladı. Yayan, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
| İthalatta gümrük vergileri acilen yeniden düzenlenmeli
| Çin’e yönelik damping soruşturmaları hızlandırılmalı
| Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında yapılan ithalatta yerli üreticiyi koruyan tedbirler alınmalı
| Kalitesiz ürün girişi hemen kontrol altına alınmalı.

ORTADOĞU’DA YAŞANANLAR KRİZİ BÜYÜTÜYOR
Veysel Yayan sıkıntıların bir başka nedeninin de komşu ve çevre ülkelerde yaşanan olaylar olduğunu ifade etti. Daha önce yurtdışı müteahhitlik sektöründe alınan işlerin Türkiye’nin çelik ihracatını olumlu etkilediğini kaydeden Yayan, “Libya, Irak, ... gibi ülkelerde yaşanan sorunlar ve Türk müteahhitlerinin bu ülkelerdeki işlerinin sıkıntıya girmesi de sektörümüzü olumsuz etkilemiştir. Türk işadamları aldıkları işlerde ihtiyaç duydukları çeliği Türkiye’den alıyorlardı. Şimdi iş gidince bu pazarlarda da gerilemeler oldu” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.