Bütçede çiftçinin payı faiz lobisine gitti

Bütçeden çiftçiye 19.5 milyar TL destek ayrılması gerekirken, bu rakam TBMM’de onaylanan 2015 yılı bütçesinde 10 milyar TL olarak belirlendi. AKP’nin bütçesinde faiz ödemelerine ise 54 milyar TL ayrıldı

Bütçede çiftçinin payı faiz lobisine gitti
24 Aralık 2014 Çarşamba 15:12

Aydınlık / Ankara
2015 yılı bütçesi TBMM’de kabul edildi. Bütçede en büyük kalemlerden birini iç ve dış borç faizleri oluşturuyor. Yatırımlar için ayrılan bütçe ile tarıma verilecek desteklerin toplamı, faiz ödemelerinin altında kaldı. 
2015 itibariyle iç ve dış borç faizleri için 54 milyar lira ayrılırken, yatırımların payı 41, tarımsal desteklerin payı 10 milyar lira oldu. 2006 yılında çıkarılan yasa uyarınca tarımsal destekler için 19.5 milyar TL ayrılması gerekirken 2015 yılı için bunun yarısı kadar ödenek ayrıldı.
ÇİFTÇİ ALACAKLI
TBMM’de kabul edilen 2015 yılı bütçesi büyüme ve işsizliğin önlenmesi için de umut vaat etmiyor. Bütçe özellikle çiftçiler için olumsuzluklar içeriyor. Kabul edilen bütçeyi  Aydınlık’a değerlendiren Prof. Dr. Oğuz Oyan, 2015 bütçesinde çiftçiye, köylüye üvey evlat muamelesi yapıldığını bildirdi.  2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’na göre, çiftçiye yapılacak desteğin milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağını hatırlatan Oyan, “AKP iktidarında bu oran hiç tutturulmadı. Ortalama yüzde yarım düzeyinde kaldı. Çiftçi hep AKP Hükümeti’nden alacaklı oldu. Örneğin 2014’te çiftçi 8 milyar (eski parayla 8 katrilyon) TL alacaklı kaldı” dedi.
2015 yılı bütçesinde milli gelirin 1 trilyon 945 milyar lira olarak öngörüldüğünü ifade eden  Oyan, “2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu uyarınca tarıma bu rakamın yüzde biri ölçüsünde destek verilmesi gerekiyor. Bu da 19 milyar 445 milyon (19.5 katrilyon) lira ediyor. Ancak 2015 bütçesine tarıma destek için  sadece 10 milyarlık liralık ödenek konuldu. Buna göre çiftçi bu yıl da devletten 9.5 milyar (katrilyon) alacaklı kalacak” diye konuştu.
DESTEK TAM OLSAYDI
Oyan, “Eğer bütçeye 19.5 milyar TL ödenek eksiksiz konulsaydı ne olurdu?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Eğer bütçeden tarıma yeterli destek ayrılsaydı çiftçiye mazot vergisiz tarifeden yani litresi 2 liradan verilebilirdi. Çiftçiye gübre, yem, ilaç ve tohum desteği miktarı ikiye katlanırdı. Pamuk, zeytinyağı, ayçiçeği, buğday, süt primleri miktarı ikiye katlanırdı. Sonuçta hem üretici kazanır hem de üretim artacağı, ithalat ve dış açık azalacağı için ülke kazanırdı.”
VERGİLER FAİZE
Oyan, 2015 bütçesinde yatırıma ayrılan kaynaklar azaltılırken, bütçenin önemli bir bölümünün faizlere ayrıldığını belirtti. Yatırımlara ve tarımsal desteklere ayrılan bütçenin faizler için ayrılan ödeneğin altında kaldığını vurgulayan Oyan şunları söyledi: “Bütçede en çarpıcı ayrıntı kamu yatırımlarının kısılması. 2014’te 48.1 milyar lira olan toplam kamu yatırımları, bütçenin ortalama artışı kadar yani yüzde 6.6 artsa 51 milyar lira olacakken, 40.9 milyar lira olarak belirleniyor. Yani azaltılıyor. Yatırımların bütçedeki payı 2014’te yüzde 10.7 oranından 2015’te yüzde 8.7 oranına geri çekiliyor. Bunun ilk sonucu daha az istihdam veya daha çok işsizlik olacaktır. Ekonomik büyüme de geriye çekilecektir. İç tasarrufları artıramayan AKP Hükümeti, çareyi yatırımları aşağıya çekmekte, tarımsal üretime destekleri kısmakta görmektedir ve fena halde yanılmaktadır. Bu, ekonomik politikalarda bir tükenmişlik belirtisidir.
2015 bütçesinde iç ve dış borçların faiz ödemeleri  için ise 54 milyar (katrilyon) lira öngörülmüştür. (Bu rakama, bütçede gösterilmeyen borç anapara geri ödemeleri dâhil değildir). Oysa kamu yatırımları ile tarımsal desteklemeye ayrılan toplam ödenek 51 milyar lira düzeyindedir. Başka bir deyişle, iki önemli ve üretim hedefli bütçe ödeneği alt alta toplansa bile borç faiz ödemelerini yenememektedir! İşte AKP bütçelerinin kısa özeti budur.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.