Buğday kalmadı fiyat açıklandı

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Kamacı, buğdayın en az 100 kuruş olması gerektiğini belirtti Antakya Ziraat Odası Başkan Yardımcısı ise, üreticinin buğdayını tüccara ucuza sattığını bildirdi

Buğday kalmadı fiyat açıklandı
03 Temmuz 2016 Pazar 11:26

Hüseyin Güler / Hatay
Başbakan Yardımcısı Binali Yıldırım, hafta içinde yaptığı açıklamada, 2016 yılı için Anadolu sert ekmeklik buğday alım bedelini ton başına 910 TL olarak belirlediklerini duyurmuştu.
Bu fiyat geçen yıla göre sadece 5 kuruşluk bir artışa denk geliyor. Üreticiler ise ton başına bin TL fiyat bekliyordu. Hatay’da buğday hasadının bitmesi üzerine üreticilerle görüştük. Buğday taban fiyatını, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ürün almakta gecikmesini, devlet desteğinin yeterli olup olmadığını çiftçilere ve Ziraat Odası başkanlarına sorduk.

ÜRETİCİ BORÇLU
Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı: Sadece buğday fiyatı değil, tüm ürünlerde üretici malını pazarlamakta zorlanmaktadır. Üreticiler borç altında yaşamlarını sürdürüyorlar. Ürünlerini sattıktan sonra bile borçları devam ediyor.
Taban fiyat ise çok geç açıkladı. Taban fiyat hasat mevsimi başlamadan önce açıklanmalı ki üretici malını kaça satacağını bilsin. TMO ürünleri geç almaktadır. Her iki durumda da üretici zarar ediyor. Yine bu stokçuların işine yaramaktadır.
Bana göre buğday fiyatı 100 kuruşun altında olmamalıdır. Hükümet fiyatları geç açıklamakla hem ithalatı artırmak hem de tüccarın üreticiden malı ucuz almasına hizmet etmektedir.
Bu sene Hatay’da doğal felaketler susuzluk, sel gibi olumsuz olaylardan üretim zaten yeterli değildir, eğer ürün iyi olsaydı, hükümet bu fiyatı da vermeyecekti. Onun için hükümetin üreticiyi destekleyen bir girişimi olmadığını düşünüyorum.

75-85 KURUŞA GİTTİ
Antakya Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Aydın Asker: Hükümet taban fiyatını dikkat ediyorsunuz, hasat öncesi açıklamadı, hasat sonrası açıkladı. Nedeni çok açık, zaten buğday üreticisinin elinde buğday kalmadı. Herkes buğdayını tüccara 75-85 kuruş arasındaki fiyattan sattı. Net fiyat en fazla kilo başına 81 kuruşa denk geliyor.
Üretici tüccarın elinde oyuncak oldu. TMO almayınca tüccar almaktadır. Şu anda üreticinin elinde hiç mal yok. Hepsi tüccarın elinde olduğu için 91 kuruş veya yukarısı ise tüccara yarayacak.
Üretici Mehmet Çakır: Taban fiyatın 91 kuruş olarak açıklanması üreticinin işine yaramaz. Üretici zaten ürününü tarlada tüccara sattı. Çünkü üreticinin ambarı yok, üreticinin borcu var, onları ödemesi gerekiyor. Ayrıca verilen 91 kuruş taban denilen fiyat sattığınızda elinize ancak kesintilerden sonra 85-86 kuruş olarak geçmektedir. Amik Ovası’nda soğan, patates, havuç tarlada kaldı. Hükümetin yanlış ve komşuları ile düşmanlık politikası sayesinde komşularımız bizden mal alamıyor.

‘İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ ÜLKE YARARINA OLUR’
Selim Kamacı ve Aydın Asker’e Rusya pazarının yeniden açılmasını nasıl değerlendirdiklerini de sorduk. Rusya ile ilişkilerin düzelme yoluna girmesinin sevindirici olduğunu belirten Kamacı, “Suriye, İran, Irak gibi komşularımızla da bu tür ilişkilerin kurulması ve düzelmesini istiyoruz. Yani İsrail ile ilişkileri düzenleme yerine bu sayılan ülkelerle ilişkilerin düzelmesinin ülkemizin ve halkımızın yararına olduğunu düşünüyorum” dedi.
İlişkilerin düzelmesinin üretici için hayati önemde olduğuna dikkat çeken Asker ise, “Hatay Amik Ovası’nda bu sene soğan, patates üreticinin elinde kaldı. Üretici malını satamadı. Malını ihracata vermez ise iç piyasada tüketmesi mümkün değil’’ bilgisini verdi.
Soğanın kilosunun geçen sene 1 TL’nin üzerinde olduğunu bu yıl ise 25 kuruşa düştüğünü belirten Asker, patatesin kilosunun da 2 TL’den 50 kuruşa gerilediğini kaydetti. Asker, “Eğer Rusya pazarı ve diğer pazarlara girebilseydik, bu durumu yaşamazdık. Yani ihracatımız ve ilişkilerimiz Rusya, Irak, İran, Suriye gibi ülkelerle iyi olsa, bizim üreticimiz bu acı günleri yaşamazdı” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.