Aygün: Türkiye İran’da elini çabuk tutmalı

Türkiye-İran İş Konseyi’nin eski Başkanvekili Bilgin Aygün, Batılı firmaların aylardır İran’da ön çalışma yaptığını, Türk ihracatçısının elini çabuk tutması gerektiğini söyledi

Aygün: Türkiye İran’da  elini çabuk tutmalı
06 Nisan 2015 Pazartesi 11:47

Aydınlık / Ankara 
İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında yürütülen görüşmelerde kritik eşik aşıldı. Görüşmelerden olumlu sonuç alınması İran’a yönelik ambargonun  kaldırılmasını gündeme getirdi. Bu gelişmeler üzerine daha önce hızla artan dolar İran riyali karşısında değer kaybetmeye başladı. Bu da “normale dönülmeye başlandı” değerlendirildi.
EN AVANTAJLI TÜRKİYE
İran’la BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında varılan anlaşmayı değerlendiren eski Türkiye-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygün, ortaya çıkan yeni durumun en fazla Türkiye’ye yarayacağını bildirdi. Aygün, bunun için acil yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:
İRAN’DA KENDİNİ TANITMALI
“İlişkilerimiz iyi de olsa iki ülke birbirini tam olarak tanımıyor. Türk işadamı İran’ın potansiyelini, İran da Türk sanayisinin durumunu bilmiyor. Eğer iki ülke birbirinin durumunu iyi tanırsa ticaret potansiyelimiz hızla artar. Örneğin tekstil konusunda ciddi pazar var. Türk tekstili Avrupa’dan ucuz. Avrupa kadar da kaliteli. Zaten şu anda İran’da tercih edilen markalar Türk markaları olmaya başladı. Önü de açık.
Makine sektöründe de büyük olanak var. Makine almak isteyen İranlılar eskiden doğrudan Avrupa’ya giderdi şimdi Türkiye’yi keşfediyorlar. Türk makine sanayi İran’da tanıtılmalı. Devlet de üzerine düşeni yapmalı.
İRAN’IN PARALARI
İran’da ciddi bir alt yapı var. Bu altyapının modernizasyonu gündemde. Türkiye bunun için de en uygun ülke. Bu arada İran’ın yaptırımlar nedeniyle yurt dışında bloke edilmiş çok büyük miktarda parası var. Yaptırımlar kalkar kalkmaz bu paralar serbest kalacak ve piyasaya girecek. İran’ın ithalatı artacak. Türkiye’nin bundan alacağı payı büyütmek lazım.  
İran özel sektörünün elinde büyük birikim var. Ancak yaşanan kriz nedeniyle yatırıma yönelmedi. Şimdi varılan anlaşmadan sonra İran özel sektörü de rahatladı. Yatırımı gündemine aldı. Türkiye’nin yatırım mallarına ihtiyaçları var. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli.
LOJİSTİK AVANTAJ
İran için en yakın ülke Türkiye. Türkiye İran için lojistik merkez olabilir. Türkiye bu çerçevede harekete geçmelidir. Geçmişte İran-Irak savaşında Karadeniz limanları, Mersin, İskenderun limanları hep İran’a çalışmıştı. Şimdi yine aynı durum olabilir.
Türkiye-İran demiryolu vakit geçirmeden düzene sokulmalı. Van gölü geçişi için çalışmalar durdu. Bu biran önce bitirilmelidir. Bu sağlanırsa Avrupa-İran arasında demiryolu seferleri artar. Bu hem Türk ihracatçısına yarar, hem de Avrupalıların yükünü taşırız.
Şu anda Türkiye’den İran’ın çeşitli şehirlerine günde 15’ten fazla uçak seferleri yapılıyor. Bu da potansiyeli göstermesi açısından dikkat çekici bir durum.
YABANCILAR ÖN ALDI
Yabancılar anlaşma sinyalini alır almaz İran’a yöneldiler. 7-8 aydır çalışıyorlar. Düşünün İran’ın uluslararası fuarlarını satın almak için harekete geçtiler. Fuarlara yönelik ilgi çok önemlidir. İran’ın potansiyelini yansıtır. Türkiye İran için geç kaldı. Vakit geçirmeden sanayicilerimiz ve ihracatçılarımız harekete geçmelidir. Devlet de İran için özel bir politika izlemelidir.
TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMASI
Türkiye-İran tercihli ticaret anlaşması 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. İran Türkiye’ye büyük bir jest yaptı. Bu çok iyi değerlendirilmelidir. Türkiye açısından büyük avantaj sağlayan bir anlaşma.
Bu arada Türkiye-İran sınırının sıfır noktasında ortak üretim bölgeleri kurulması için çalışmalar yapılıyor. Bu konudaki çalışmalar hızlandırılmalı.
İRANLI TURİSTLER
Türkiye’ye gelen İranlı turist sayısı 2 milyona ulaşmıştı. İran’a yönelik yaptırımlar nedeniyle dolar çok yükselince  gelen turist sayısı, 1.2 milyona kadar düştü. Yaptırımların kalkmasıyla birlikte ekonomi normalleşeceğinden doların fiyatı düşecektir. Bu da Türkiye’ye gelecek turist sayısını arttırır. Turizmciler bu konuda çalışmalara hemen başlamalı.’’ 
İLİŞKİLERİ BOZMAYA ÇALIŞANLAR VAR
Türkiye-İran ilişkilerini bozmaya çalışanların da olduğu uyarısı da yapan eski Türkiye-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygün, ‘’Türkiye-İran işbirliği yaparlarsa birlikte zenginleşirler ve bütün bölge coğrafyasının refahı artar. Bütün bölge rahatlar. Bölgedeki sorunları da birlikte çözebilirler. Bu istenmiyor. Bu nedenle iki ülke ilişkilerine sürekli provokasyon çabaları var. Bu tertipler mutlaka boşa çıkarılmalı’’ ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.