AKP, bütçe açığını iç tüketimle yamadı

Maliye Bakanlığı, 2015 yılı Ekim ayı ile Ocak-Ekim dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Merkezi yönetim bütçesi, geçen ay 7.2 milyar TL fazla verdi. Bütçede Odöneminde ise 6.2 milyar TL açık oluştu.

AKP, bütçe açığını iç tüketimle yamadı
17 Kasım 2015 Salı 09:21

Ekonomi Servisi

Maliye Bakanlığı, 2015 yılı Ekim ayı ile Ocak-Ekim dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Merkezi yönetim bütçesi, geçen ay 7.2 milyar TL fazla verdi. Bütçede Odöneminde ise 6.2 milyar TL açık oluştu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, geçen yılın Ekim ayında bütçe açığının 3 milyar TL, Ocak-Ekim döneminde ise 14.9 milyar TL olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, bu durumun geçen seneye göre bütçede yaklaşık 8-10 milyar TL’lik iyileşmeye tekabül ettiğine dikkati çekti.

GELİRLER HIZLI ARTTI
Güçlü bütçe performansında, öngörülenden daha yüksek gelir gerçekleşmesinin belirleyici olduğuna işaret eden Şimşek, şunları kaydetti: “Bütçe gelirleri, bu yılın Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.5 artmıştır. Bu artış, 2015 yılı Bütçe Kanununda öngördüğümüz yüzde 6.3’lük artış hedefinin iki katından fazladır. 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde bütçe giderleri yüzde 11.5 artarak 404.2 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bütçe giderleri yılın tamamı için öngördüğümüz 503 milyar TL’lik harcama tahmininin yüzde 80’ine denk düşmekte ve hedeflerimize paralel seyretmektedir.”

DAR GELİRLİYE YIKILDI
Bakan Şimşek’in de ifade ettiği gibi bütçede gelirler beklenenden fazla oluştu. Gelir artışı haliyle vergilerden kaynaklandı. Vergi gelirleri 10 aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 16.3 oranında arttı. Bütçe giderleri yüzde 11.5 arttığı halde 10 aylık dönemde 6.2 milyar TL’lik cüzi bir açık verilmesi vatandaşın sırtına daha çok vergi yükü bindirilmesinden ileri geldi. Vergi gelirlerinin alt kalemlerini incelediğimizde dahilde alınan katma değer vergisi geliri (iç tüketim sonucu oluşan ve gelir farkı gözetmeksizin herkese eşit uygulanan) Ocak-Ekim döneminde yüzde 24.7 oranında artarak 40.3 milyar TL’ye ulaştı. Banka ve sigorta muameleleri vergisindeki artış yüzde 21.5 ve özel tüketim vergisindeki artış yüzde 16.9 oldu. Devlet, vatandaştan 10 aylık süreçte 86.1 milyar TL özel tüketim verisi ve 7.6 milyar TL’de banka ve sigorta muameleleri vergisi aldı. Buna göre vergi gelirlerinin yüzde 40’ı net olarak borçlanma ve iç tüketimden alınan vergilerle sağlandı. Öte yandan yılın ilk 10 ayında ithalatta görülen daralmaya karşın ithalde alınan katma değer vergisinin yüzde 15.9 artması dikkat çekti.
Dolardaki yükseliş nedeniyle ithal mal fiyatlarındaki artışın vergi gelirlerine yansıdığı gözlendi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.