Ahmet Davutoğlu suya yazı yazdı

Davutoğlu, dönüşüm programı çerçevesinde yeni bir paket açıkladı. Pakette seçime yönelik destek ve 120 bin yeni istihdam olanağı var. paketin maliyeti ise 7.5 milyar TL

Ahmet Davutoğlu suya yazı yazdı
03 Nisan 2015 Cuma 13:35

Ekonomi Servisi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Çankaya Köşkü’ndeki toplantıda, İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi’ni açıkladı. toplam 11 başlıktan oluşan paket kapsamında toplum yararına çalışma kapsamında ilave 120 bin istihdam sağlanacak. Davutoğlu toplantıda, “Kasım, Aralık, Ocak aylarında dönüşüm programlarını ilan etmiştik. Ekonomik kriz noktasında baktığımızda özellikle Avrupa’daki ekonomik krizin bize gösterdiği çok açık bir gerçek var. 
KRİZ DERSİ
İstihdamı önceleyen üretime dönük sanayi yatırımlarının güçlü olduğu ekonomiler krizlere daha dayanıklı oluyorlar. Üretim boyutu zayıf ekonomik yapılar ise, Avrupa’da sanayi yatırımlarının zayıflayıp, daha çok üretimden daha çok hizmet sektörüne dayalı ekonomilerin bu dirençlere dayanması zor oluyor” dedi. Davutoğlu paket için yaklaşık 7.5 milyar liralık bir maliyetten söz edilebileceğini ve bütün bu maliyetin bütçe yapılanmasında herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacağını savundu. 
PAKETTE NE VAR? 
Bin 100 TL’nin altında emekli aylığı alanlara yüz lira zam yapacaklarını bildiren Davutoğlu, emekli olup ticaret faaliyetinde bulunan emekliler için de sosyal güvenlik destek primi olarak yüzde 15’lik kesintinin yüzde 10’a çekildiğini ifade etti. 
Davutoğlu’nun açıkladığı  pakette yer alan konular özetle şöyle oldu:
Özel sektör işyerlerinde 6 ay süreyle İşbaşı Eğitim Programı’nda çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödenecek.  İşverenin kursiyer için yaptığı harcama vergiden düşecek. Toplum yararına çalışanların sayısı artırılacak. Bu alanda 120 bin yeni istihdam alanı oluşturulacak. 
Yüksek teknolojili yatırımlara daha fazla destek verilecek. İleri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak ve 5’inci bölge desteklerinden yararlandırılacak. 
Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi verilecek. 
2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31 Aralık 2015’e kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek. 
Türkiye Kalkınma Bankası’nın yeniden yapılandırılacak.
2015-2016 harcamaları için yatırıma katkı tutarı, bölgeler bazında artırılacak. 
Vadeli ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) oranı sıfıra indirilecek. 
Yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında KKDF oranı yüzde 6’dan yüzde 0’a indirilecek. 
Kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanacak.
EŞ, DOST İSTİHDAMI MI?
Pakette en çok dikkat çeken madde “toplum yararına çalışma kapsamında ilave 120 bin istihdam” oldu. 
bu maddeye açıklık getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “120 bin toplum yararına çalışma fidan dikimi, ağaç dikimi ve çevre koşullarının daha da iyileştirilmesi anlamında, 81 ilimizdeki işgücü açığı da dikkate alınarak, bu alanda fiziksel olarak illerimizin durumu da dikkate alınarak, bu 120 bin kişi 81 ilimize gönderilmiş bulunuyor. Hızlı bir şekilde istihdamları sağlanacak. 2 ay içinde ağaç dikimi bir yönüyle başladı. 4 ay da ağaçların ve ormanların bakımıyla ilgilenecekler” dedi. 
BABACAN'I YEDİRTMEM!
Davutoğlu, sunumun ardından gazetecilerin sorularını da cevapladı. 3 dönem kuralının hatırlatılıp, Ali Babacan’ın da aralarında bulunduğu ekonomi koordinasyon ekibinin 7 Haziran’dan sonra milletvekili olmayacak olmasının ekonomi yönetimini nasıl etkileyeceğine yönelik soruya Davutoğlu şu yanıtı verdi: “12 yıllık iktidar döneminde Ali (Babacan) bey dışında kabinede devam etmiş bir bakanımız yok. Seçim sonrası da aynı çizgide devam edilecek. Bir süreklilik problemi olmayacak. Bu arkadaşlarımız ekibin içinde yer almaya devam edecek.”
İŞ DÜNYASINDAN TEPKİLER
Davutoğlu’nun açıkladığı pakete ilişkin iş çevrelerinden de aynı saatlerde mesajlar geldi. Genel itibarıyla olumlu bulunan ve beklentileri kısmen karşıladığı ifade edilen pakete ilişkin şu görüşler dile getirildi: 
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi:  Genel olarak üretim anlamında çok olumlu. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) için ayrıca teşekkür ederiz. Burada önemli olan ekonomik güvenin de sağlanması lazım. 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: KKDF’nin, Türkiye’de üretilen yatırım ve ara malları için uygulanması halinde, bunun yerli üretici için haksız rekabetin doğmasına yol açar. Bu nedenle ‘kaş yapayım’ derken göz çıkarılmamalıdır. 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar: Hükümetimiz reformlar konusunda ne kadar kararlı olursa, iş dünyası olarak bizim azmimiz ne kadar perçinlenirse, tüketicinin de ekonomiye olan güveni o oranda artacaktır. 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: Tüm dünyada yeni bir iktisadi ortama geçişin sancılarının yaşandığı bir ortamda açıklanan bu destek paketi, sanayicilerimize ve yatırımcılarımıza yeni bir moral ve şevk getirecektir. 
İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: Son zamanlarda dile getirdiğimiz temel önceliklerin değerlendirilmesi ve dikkate alınması bakımından sanayi ve sanayici açısından moral verici boyuttadır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
niyazi taş - 6 yıl önce
insanları resmen aptal yerine koyuyorlaar bari tyçp çalışma süresini dokuz ay degilde 12 ay yapında insanlar madur olmasınlar yazık