Af ve yapılandırmada son günü beklemeyin

Maliye Bakanı Ağbal, vergi affı ve yapılandırması için son başvuru tarihini Ekim sonu olarak açıkladı. Buna göre ilk taksit Kasım’da ödenecek. 90 milyar TL yapılandırma kapsamına alınırken, 1.2 milyar TL borç silinecek

Af ve yapılandırmada son günü beklemeyin
06 Ağustos 2016 Cumartesi 11:44

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” hakkında dün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Vergi dairelerine borcu olan yaklaşık 6.3 milyon vatandaşın kanun hükmünden yararlanacağına işaret eden Ağbal, “6.3 milyon borçlu içerisinde 3.9 milyon vatandaşımızın borcu MTV’den geliyor. Bunların büyük bir çoğunluğu zaten bin TL’nin altındaki MTV borçları” dedi. Bakan Ağbal 6.3 milyon kişinin toplam vergi borcu tutarının 90 milyar TL olduğunu ifade etti.

50 TL’NİN ALTI SİLİNECEK
Ağbal, kanun kapsamında 2011 ve önceki dönemlere ilişkin 50 TL’nin altındaki borçların silineceğini belirterek, “Dolayısıyla vatandaş bu borcu ödemekten kurtulacak. Bu kapsamda yaklaşık 29 milyon dosya var” bilgisini verdi. Ağbal, düzenlemenin 2011 ve önceki dönemleri kapsadığının altını çizerek, bu kapsamda 1.2 milyar TL’lik kamu alacağından vazgeçtiklerini söyledi. Ağbal, “Bu kanun kapsamından eğer vatandaşlarımız yararlanırsa, yine bu vergi dairesine geçmişten gelen bir vergi cezası borcu varsa, yani bir vergi aslına bağlı olan vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz” dedi.

304 BİN DAVA VAR
Ağbal, “Gecikme faizi ve gecikme zamlarının da tahsilinden vazgeçiyoruz. Bu da son derece önemli. Bunun yerine Yurt İçi ÜFE oranı üzerinden çok daha düşük oranlarda ilave bir tutar alacağız” diye konuştu.
Vatandaşın artık önünü görmek istediğini dile getiren Ağbal, düzenlemeyle devam eden davalarla ilgili vatandaşlara imkan getirildiğini söyledi. Ağbal, vergi dairelerinin devam eden yaklaşık 304 bin davasının bulunduğunu ifade etti. Ağbal, davanın safhasına bağlı olarak rakamların değiştiğine dikkati çekerek, ihtilaflı vergilerde yüzde 80’e varan indirime gittiklerini, böylelikle vatandaşların davalarından kurtulduğunu, Maliye’nin de günlük işleriyle uğraşacağını söyledi.

BAŞVURU İÇİN SON GÜN 31 EKİM
Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşların, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak için Ekim sonuna kadar müracaat edebileceğini belirterek, “Ekimin sonunu beklemeyin. Bir an önce gelin, başvurun, vergiyle ilgili sorunlarınızı çözün, işinize gücünüze bakın” dedi.
Buna göre düzenleme 30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında değil. İlk taksit ödemesi Kasım’da başlayacak. Sosyal güvenlik primleri için ilk taksit ise Aralık ayında başlayacak.
Borçları peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek.
Vatandaş 6-9-12-18 olmak üzere taksitle iki ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemede kolaylık sağlanırken, 2 kez geç ödeme imkanı da geliyor. Eğer ödemeler yapılmazda borç eski tutarına dönecek. Kasım ve Ocak ayında ilk iki taksidin ödenmesi zorunlu.

USULSÜZ GEÇİŞE DE ÖDEME KOLAYLIĞI
Vatandaşların belediyelere borçlarının da yeniden yapılandırılacağına işaret eden Ağbal, bu kapsamda emlak, çevre temizlik, su, atık su, katı atık ücretleri bulunduğunu kaydetti. Söz konusu para cezalarının yanı sıra askerlik, seçim, nüfus para cezaları gibi cezalar da olduğunu bildiren Ağbal, Karayolları Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları için de kanun kapsamında ödeme imkanı oluştuğunu söyledi.
Ağbal, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezalarının da taksitle ve çok daha düşük tutarda ödeme olanağı olacağını belirtti.

ÖĞRENİM KREDİLERİNE İNDİRİM
Ağbal, “Yurt-Kur üzerinden öğrenim kredisi alıp da bu öğrenim kredisini ödemeyip, vergi dairelerinin takip ettiği 580 bin öğrencimiz var. Bu 580 bin öğrencimizin yaklaşık 1.4 milyar TL öğrenim kredisi borcu bulunuyor. Bu borçlarını da çok daha düşük tutarlarda ödeme imkanı geliyor” ifadelerini kullandı.

DÜZENLİ ÖDEYENE İNDİRİM YOLDA
Vergi borçlarını tam ve zamanında düzenli bir şekilde ödeyen vatandaşa da iyilik yapılması gerektiğini dile getiren Ağbal, “Bu yasa çalışması içinde yapmadık, inşallah önümüzde aylarda yapacağımız düzenlemelerden biri de bu olacak. Vergi borçlarını düzenli bir şekilde ödeyen, geçmişe ilişkin yükümlülükleriyle ilgili herhangi bir sorunu olmayan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimize belli bir oranda bir indirim nasıl yapabiliriz, bu çalışmayı da inşallah yapınca sizlerle paylaşacağız. Hali hazırda bu çalışmayı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

TRAFİK CEZALARINA BÜYÜK İNDİRİM
Kanun kapsamında trafik para cezası borcu bulunan 4.2 milyon vatandaş olduğunu belirten Ağbal’ın verdiği bilgiye göre, borç yapılandırma ile Nisan 2013’ten 150 TL’lik trafik para cezası bugün 442 TL oluyor. Vatandaş yasa kapsamında başvursa taksitli rakam 183 TL’ye düşüyor. 33 TL fark çıkıyor. Trafik para cezasını peşin ödemek istiyorum derse borç 167 TL’ye düşüyor.

158 BİN BORÇLUYA ECRİMİSİL TAKİBİ
Ağbal, ecrimisil borçlarına da değinerek, bu kapsamda vergi dairelerinin takip ettiği 158 bin kişinin olduğunu bildirdi. Bu kişilerin vergi dairelerine 600 milyon TL tutarında ecrimisil borcu bulunduğunu kaydeden Ağbal, müracaat eden vatandaşların önemli kolaylıklar kazanacağını vurguladı.

67 MİLYARLIK PRİM BORCU DAHİL
Yasa kapsamında 67 milyar TL’lik prim borçları da yeniden yapılandırılacak. Sağlık sigortası kapsamında 5.9 milyon vatandaşın 10.3 milyar TL borcu bulunuyor. Ağbal, düzenlemeden ne kadar gelir beklediklerinin sorulması üzerine, başvuruları görmeden bir rakam açıklamak istemediğini kaydetti.    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.