5 sektörde uçak paniği

Turizm, inşaat, enerji, hazır giyim, yaş sebze ve meyve sektörleri uçak krizi ile sarsıldı. 30 milyar dolara yakın ticaret tehdit altında... Eski Rus-Türk İşadamları Derneği Başkanı Ahıskalı: Fatura ağır olacak.

5 sektörde uçak paniği
26 Kasım 2015 Perşembe 11:51

Aydınlık / Ankara

Türkiye’nin Suriye sınırımızı ihlal ettiği gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin yankıları sürüyor. Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından olan Rusya ile yaşanan kriz özellikle, enerji turizm, yaş sebze ve meyve, hazır giyim, inşaat gibi sektörlerde derin endişeye neden oldu.
Yaşanan krizin özellikle turizm ve yaş meyve ihracatında sıkıntı yaşanabileceği ifade edildi. Eski Rus-Türk İşadamları Derneği Başkanı Ali İhsan Ahıskalı Rusya’da faaliyet gösteren Türk işadamlarının çok huzursuz olduğunu belirterek, “Rusya’da yukarıda söylenenlerin etkisi aşağıya çok hızlı yansır.
Şu anda televizyonlarda, gazetelerde yazılanların etkisi her alanda görülecektir. Sokaktaki trafik polisi Türk pasaportlu kişilere özel muamele yapacaktır, havaalanında Türklere yönelik tavır değişecektir. Türk işadamları bunu bilir” dedi.
Turizmin en hızlı ve en ciddi etkilenecek sektörlerin başında geleceğini vurgulayan Ahıskalı, “Rus halkı yapılanları kendilerine yapılmış gibi hissedecektir. Rusya pazarında ciddi oranda Türk malı var. Türk malı almama tepkisi verecektir. Türk malı tüketimi azalacaktır. Özellikle bira sektöründe Türklerin önemli bir payı var. İster istemez etkilenecektir. Yerleşik Türk firmalarının sahipleri ile yeni görüştüm. Panik haldeler. Ne yapacaklarını bilemiyorlar. Örneğin bir lokanta sahibi işyerinin ismini değiştirmeyi planlıyor” diye konuştu.

İHALELERDE DIŞLANIRIZ
Bir başka konunun da Rusya’da yapılan ihaleler olduğunu vurgulayan Ahıskalı, “Rusya’daki ihalelerde özellikle de müteahhitlik ihalelerinde Türkler ön sıralardaydı. Şimdi bu iş de tehlikeye girdi. Ruslar Türk firmalarına mecbur olsalar da şimdi ikinci plana düşecekler. İşin asıl sahibi olma yerine taşeron olacaklar. Bu iş bir an önce tatlıya bağlanmazsa fatura giderek ağırlaşacak. Rusya ile ticarette denge Rusya’nın lehine. Ama krizden Rusya etkilenmez. Onların sattığı esas olarak doğalgaz, petrol. Zorunlu olarak alacağımız ürünler” ifadelerini kullandı.

TİCARETTE İLK 3’TE
Türkiye ile Rusya’nın ticaret hacmi bu yılın ilk 9 ayında 18.5 milyar dolar oldu. Rusya, Türkiye’nin üçüncü büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. Son iki yılda Türk şirketleri Rusya’da 6.2 milyar dolarlık müteahhitlik işi üstlendi. Sektör kaynaklarına göre Rusya ile bavul ticaretinin boyutu ise 5 milyarı doları buluyor. Toplamda 2.5 milyar dolara ulaşan turizm gelirlerini de dahil ettiğimizde Rusya ile 30 milyar dolara yaklaşan ticaret hacimimiz var. Rusya’dan en çok ithal ettiğimiz ürün petrol ve doğalgaz. Türk özel şirketleri ve BOTAŞ, Rus doğalgaz şirketi Gazprom’dan gaz satın alıyor. Rusya ile yaşanacak olası bir gaz krizinin enerji şirketlerini de olumsuz etkileyeceği aşikar.

RUSYA İLE TİCARET:
Dış ticaret : 18.5 milyar dolar
Bavul ticareti : 5 milyar dolar
İnşaat yatırımları : 2.3 milyar dolar
Turizm geliri : 2-2.5 milyar dolar
NOT: Bavul ticareti yıllık, diğer veriler 9 aylık.

YAŞ SEBZE MEYVE VE BEYAZ ET TEHLİKEDE
Rusya krizinin vuracağı bir başka alan da yaş meyve sebze ihracatı. Akdeniz ve Ege bölgesindeki çiftçilerin ürettiği salatalık, domates, narenciye gibi ürünlerin önemli bir bölümü Rusya’ya ihraç ediliyor. Siyasi kriz çıkınca Rusya’nın ihtiyaçlarını diğer ülkelerden karşılamaya gitmesi gündemde. Bu nedenle çiftçiler büyük endişe içinde. Konu ile ilgili olarak Aydınlık’a bilgi veren Antalyalı komisyoncu Nuri Tokgöz, “Rusya pazarı bizim için vazgeçilmez. Bu pazar kapanırsa üreticinin malı dereye dökülür. Düşünün binlerce serada Rus pazarı için dikenli salatalık üretilir. Bu ürünleri iç pazarda satamazsın. Tek tüketicisi Rusya. Rusya almazsa üretici ne yapacak. İki gündür çiftçilerin telefonlarından bıktık. Herkes ne olacağını öğrenmeye çalışıyor” dedi.

ARALIK’TA SON
Türkiye’den Rusya’ya yönelik ihraç ürünlerinden biri de beyaz et. Rus uçağının düşürülmesi sonrasında bir ihracatçı firmaya gönderilen mesajda “beyaz et ithalatını 1 Aralık’ta durduracakları” bilgisinin verildiği öğrenildi. Antalya Ticaret Borsası Kasım ayı toplantısında konuşan Başkan Ali Çandır, “Bu durum çok iyi kontrol edilmeli, akılcı, sağlıklı yaklaşımlarla bu süreç değerlendirilmeli” dedi. Çandır, Rusya ile ekonomik ilişkilerde kendilerine ulaşan herhangi bir iptal olmadığını ancak sebze-meyve ve kesme çiçek sektöründe çalışan işadamlarının bu konuda endişeli olduklarını belirtti.

TURİZMDE ENDİŞELİ BEKLEYİŞ
Türkiye’ye gelen turistler içinde Ruslar, Almanların ardından 2. sırada yer alıyor. Özellikle Antalya bölgesine gelen turistlerin önemli bir kısmını Ruslar oluşturuyor. Bu yılın ilk 9 ayında Rusya’dan 3.3 milyon turist geldi. Rus uçağının düşürülmesi sonrasında Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un Rus vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” çağrısına Devlet Başkanı Putin de destek verdi. Putin dün yaptığı açıklamada, Lavrov’un açıklamasını doğru bulduğunu belirterek, “Uçağımızın düşürülmesi ve pilotumuzun ölmesi gibi trajik bir olayın ardından ne yapılabilirdi ki? Rusların Türkiye’ye seyahat konusunda uyarılması, gerekli bir tedbir ve Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor” dedi.

‘BUNU KALDIRAMAYIZ’
Açıklamalar sonrası Aydınlık’a bilgi veren Antalyalı turizmciler gelecek sezon için şimdiden kabus görmeye başladıklarını ifade etti.
Rusya’nın tavrının bölgede turizmi bitireceğini kaydeden ünlü bir otelin yöneticisi Mustafa Şahinoğlu şunları söyledi: “Geçen sezon Rus turistlerin sayısında bir düşüş oldu. Bunda Rusya’da yaşanan ekonomik kriz etkili oldu.
Şimdi bambaşka bir krizle karşı karşıyayız. İnanın korkudan televizyon izlemez, gazete okuyamaz hale geldik. Rusya’dan gelen açıklamaların ne anlama geleceğini bütün turizmciler bilir. Ruslar gelmeyince Almanlar da hemen fiyat kırma talebiyle karşımıza çıkacaklardır. Bu da birçok turizm firmasının iflası demektir.”
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ da, düzenlediği basın toplantısında, “Rusya pazarında geçen sezon bizden kaynaklanmayan ekonomik sorunlar vardı. Bu ekonomik sorunlara bir de siyasi sorunlar eklenirse bunu kaldıramayız” dedi. Özbozdağ, “Böyle bir olayın yaşandığı ülkeye sadece Ruslar değil, diğer ülkelerin vatandaşları da gelmek istemeyebilir. Turizm sektörü barış iklimini sever. Umarım bir an önce her şey normale döner’’ diye konuştu.
Rusya’daki bazı tur operatörleri Türkiye’ye tatil satışlarını durdurmayı düşünmüyor. Rus resmi haber ajansı Ria-Novosti’de yer alan habere göre, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi sonrasında bazı tur operatörleri Türkiye’ye tatil satışlarını durdururken, bazı firmalar ise böyle bir adım atmak istemiyor. Pegas Touristik, Coral Travel, Intourist, TEZ Tour ve Brisco gibi tur şirketleri yaptıkları açıklamalarda, Türkiye’nin Rus turistler için 13 yıldır en gözde tatil yer olduğuna işaret ederek, Mısır’a uçuşların durdurulmasından sonra Türkiye’nin en önemli alternatif güzergah olduğuna dikkat çektiler. Olayın yaşandığı gün ise Rus tur operatörü Natali Tours yakın zamanda Türkiye’ye tur satışlarını durduracağını açıklamıştı.

BENZİNE RUSYA ZAMMI!
Ham petrol fiyatları Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından tırmandı. 44 dolar seviyelerindeki Brent petrolü 46 dolara yükseldi. Dolar kurunun da dün 2.89’a kadar yükselmesi benzin fiyatlarına zam olarak yansıdı. Dün geceden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 11 kuruş zam yapıldı. Zamdan sonra bir litre 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatı İstanbul’da 4.40 TL’ye çıktı.

TÜRK MALLARINA RUS GÜMRÜKLERİNDE ENGEL
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, tüm Türk mallarının Rus gümrüklerine girişinin durduğunu, malların gümrüğe kabul edilmediğini açıkladı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin aylık olağan toplantısında Reuters’a konuşan Dalgakıran “Tüm Türk mallarının şu anda gümrüklere girişi durdu. Buna makineler de dahil. Şu anda hiçbir Türk malı gümrüğe kabul edilmiyor. ‘Sayım var’ gibi çeşitli gerekçeler sunuyorlar” dedi.
Toplantıya katılan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, Rusya ile ilişkilerin bozulmasından en fazla etkilenecek sektörlerden birinin tekstil ve hazırgiyim olduğunu belirtti. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da iki ülke yönetimlerine sağduyu ve itidal çağrısı yaptı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.