25 milyon yurttaş bankalara borçlu!

Son 7 yılda yurttaşlar, bankalara toplam 205 milyar lira faiz ödedi. Borcunu ödeyemediği için icralık olan ve hapis cezası alanlar arasında ilk sırada çiftçiler var. 2,6 milyon kişi kara listede

25 milyon yurttaş bankalara borçlu!
01 Ekim 2015 Perşembe 15:55

Aydınlık / Ankara
AKP döneminde yurttaşın borcu 58 kat arttı. Bankalara borçlu olan yurttaşların sayısı 25 milyona ulaştı. Yurttaşın bankalara olan tüketici kredisi ve kredi kartı borcu 396 milyarı aştı. TOKİ’ye ve Varlık Yönetim Şirketlerine olan borçla birlikte borçlar 400 milyara dayandı. Son 7 yılda yurttaşlar bankalara 205 milyar lira faiz ödedi. Borcunu ödeyemediği için icralık olan ve hapis cezası alanlar arasında ilk sırada çiftçiler var. 2,6 milyon kişi bankaların kara listesinde.
Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve AKP yöneticileri, AKP iktidarları döneminde ekonominin çağ atladığını iddia etse de veriler tam tersini gösteriyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından sonra yurttaş borç batağına saplanırken, bankaya borcu olan yurttaşların sayısı da hızla artıyor.
BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu), TÜİK, Merkez Bankası, İMF ve Dünya Bankası verilerine göre 13 yıllık AKP iktidarının Türkiye’yi getirdiği nokta şöyle:

YURTTAŞ BORCA BATTI
Yurttaşın bankalara borcu AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında toplam 6,6 milyar lirayken 58 kat artarak 381 milyar liraya ulaştı. Tüketici kredi borçlarındaki artış 134 kat. Kredi kartı borçları 18 kat arttı.

İCRALIK BORÇ 25 MİLYAR
Bankaların yurttaşlardan icra yoluyla tahsil etmeye çalıştığı borç AKP döneminde 56 kart artarak 15,6 milyar liraya yükseldi. Bankaların varlık yönetim şirketlerine sattığı 10 milyar liralık batık alacaklarla birlikte yurttaşın icralık borcu 25 milyar lirayı aştı.

KİŞİ BAŞINA BORÇ 16 BİN LİRA
Haziran ayı itibariyle yurttaşın bankalara olan toplam tüketici kredisi ve kredi kartı borcu (işlenmiş faiziyle birlikte) 396 milyar liraya ulaştı. Yurttaşların TOKİ’ye ve varlık yönetim şirketlerine de 23,3 milyar lira borcu bulunuyor. Bunlarla birlikte toplam borç 422,5 milyara ulaşıyor. Bankalara borcu olan yurttaş sayısı 24,8 milyonu aşarken, kişi başına düşen ortalama bireysel kredi borcu 15 bin 989 lira olarak gerçekleşti. Ailelerin borcu harcanabilir gelirlerinin yüzde 52’sini geçti.

KAZANCIN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ FAİZE GİTTİ
AKP iktidarında yurttaş kazandığının önemli bir bölümünü faize harcadı. 2008 yılından bugüne kadar son 7 yılda sadece bankalara kredi kartı ve tüketici kredisi için toplam 205 milyar lira faiz ödedi. Bunun 160 milyarını tüketici kredilerinin faizleri, 45 milyar lirasını kredi kartı faizleri oluşturdu.

2,6 MİLYON KARA LİSTEDE
Borcunu ödeyemediği için bankaların kara listesine giren yurttaşların sayısı da her geçen yıl artarak devam ediyor. Bankaların kara listesine girenlerin sayısı 2,6 milyona ulaşırken, bu sayının bu yıl daha da artması bekleniyor. Geçen yılın Ocak-Temmuz dönemine göre bu yıl aynı dönemde yaklaşık yüzde 10 artmış durumda.
İcra İflas Yasasının 340’ıncı maddesine göre borcunu ödeyemeyen çok sayıda yurttaş hapisle cezalandırılmış durumda. Bu durumdaki yurttaşlar arasında da ilk sırayı çiftçiler alıyor. Bu da çiftçilerin içinde bulunduğu durumun göstergesi.

ZENGİN-YOKSUL UÇURUMU
AKP iktidarında zenginle yoksul arasındaki uçurum da hızla büyüdü. En zengin yüzde 5 ile en yoksul yüzde 5 arsındaki gelir farkı 20 kata çıktı. Milli gelirin yüzde 20’sini en zengin yüzde 5 alırken, en yoksıl yüzde 5’in aldığı pay yüzde birde kaldı. Zenginlerin milli gelirden aldığı payla en yoksul yüzde 40’ın milli gelirden aldığı pay aynı oldu. Bu sonuçlarla Türkiye Avrupa’da gelir dasğılımının en bozuk ülkesi konumuna ulaştı. Türkiye dünyada da gelir dağılımının en adalatsiz olduğu ülkeler sıralamasında ilk sıralara yerleşti.

KAMU BORÇLARI DA KATLANARAK ARTTI
AKP döneminde kamu borçları da katlanarak arttı. AKP iktidara geldiğinde 242,7 milyar lira olan kamu iç ve dış borcu, 13 yıllık AKP iktidarı döneminde Ağustos 2015 itibariyle 676,2 milyar liraya ulaştı. AKP kamuyu 433,5 milyar lira daha borçlandırdı. AKP, 80 yıllık Cumhuriyet dönemini kapsayan borcu 13 yılda yaklaşık 3’e katladı. Kişi başına düşen kamu borcu da 3 bin 677 liradan, 8 bin 680 liraya yükseldi.

BÜTÇE FAİZE GİTTİ
AKP öncesi 13 yıllık dönemde 135 milyar lira olan bütçeden yapılan faiz ödemesi 13 yıllık AKP iktidarında 652 milyar liraya yükseldi. Türkiye 1990’lı yıllarda bütçeden faize 14 milyar ödeme yaparken bu rakamın 2015 yılında 54 milyar liraya ulaşması bekleniyor.
Faiz ödemeleri dolar cinsinden hesaplansa da sonuç değişmiyor. AKP öncesi 12 yılda 228 milyar dolar olan devletin faiz ödemesi 13 yıllık AKP iktidarında 390 milyar dolara ulaşmış durumda.

BORÇ GERİ ÖDEME KRİZİ BÜYÜYOR
Ekonominin büyüme hızının yavaşlaması, ekonomiye güvenin azalması, siyasi istikrarsızlık, ... gibi sorunlar borç geri ödeme sorununu büyütüyor. Karşılıksız çek sayısı ve parasal miktarı hızla artarken, karşılıksız çeklerin miktarı 17,5 milyar lirayı aştı. Bankalardaki geri ödenemeyen kredi sıkıntısı da giderek tehlike halini alıyor. Özellikle dar gelirlilerin tüketici ve kredi kartları borçları ile KOBİ’lerde büyük sıkıntı yaşanıyor. Kriz giderek büyük firmalara doğru ilerliyor. Önümüzdeki günlerde büyük iflasların yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.