'Zamlar yüksek, sanayiciyi zor günler bekliyor'

Yılın kurak geçmesi yüzünden barajlardaki su seviyesinin azalması nedeniyle doğalgazdan üretilen elektriğin payı geçen aylarda yüzde 47'ye ulaşmıştı. TÜİK verilerine göre; enerjide ithalatın Türkiye'ye faturası son 5 yılda 238 milyar...

'Zamlar yüksek, sanayiciyi zor günler bekliyor'
02 Ekim 2014 Perşembe 14:15

05yorgancilar

Hükümetin doğalgaz ve elektriğe yaptığı yüzde 9'luk çifte zamma tepkiler sürüyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Yorgancılar, zamların ekonomide yeni bir olumsuz sarmal yaratacağını söyledi

Hükümet bu aydan itibaren geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaza yüzde 9 oranında zam yaptı.. Böylece yüzde 9.1 oranında resmi işsizlik ve yüzde 9.54 oranında tüketici enflasyonuna ek olarak yüzde 9'luk zamlarla birlikte ekonomi dokuz doğurdu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yaptığı açıklamaya göre, zamlar Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayacak. Zamların gerekçesi olarak kur artışı gösterildi. Dolar kurunda son aylarda görülen hızlı artışın sürmesi durumunda yeni yılla birlikte enerjide yeni zamların gelmesi daha şimdiden bekleniyor.

ZAMLAR ÇOK YÜKSEK

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamların iğneden ipliğe tüm ürünlerde fiyat artışına neden olacağı yorumları yapılırken dün konuya ilişkin açıklama yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamları yüksek bulduklarını belirterek sanayiciyi zor günlerin beklediğini söyledi.
Kur artışları nedeniyle yapıldığı açıklanan zamların uzun süredir ertelenmesi nedeniyle çok yüksek olduğunu belirten Yorgancılar, zamların sanayicinin tüm girdi maliyetlerinin artmasına neden olacağını ifade etti.

ENFLASYON VE FAİZİ TETİKLER

Yorgancılar, şöyle devam etti: "Bu gelişme ekonomide yeni bir olumsuz sarmal yaratacaktır. Çünkü enerji maliyetlerindeki artış önce enflasyonu artıracak bu da faizlerde artışı tetikleyebilecektir. Diğer taraftan artan enflasyon ücret taleplerini yukarıya çekerek işgücü maliyetlerini de yükseltecektir. Böylece hem enerji, hem finansman hem de işgücü maliyetleri artacak olan sanayici iç ve dış piyasalarda rekabet etmekte zorlanacaktır. Sanayiciyi önümüzdeki günlerde zor günler bekliyor."
Ayrıca, sanayiciye pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini savunan Yorgancılar, organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren tesislerin zamlardan muaf tutulması gerektiğini savundu.

DIŞA BAĞIMLI POLİTİKANIN SONUCU

 Zamların asıl sebebinin AKP'nin 12 yıldır uyguladığı dışa bağımlı enerji politikası olduğunu ifade eden Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şubesi Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan,  zamlara ''Asgari  ücretliler   ve   emekliler  her  yıl  1 maaşlarını  elektrik    faturalarına  1 maaşlarını da doğalgaz faturalarına vermektedir. Bu zamlarla insanlar tekrar gaz lambasına ve sobalara dönüş yapmak zorunda kalacaklardır'' sözleriyle tepki gösterdi.
Türkiye enerji üretiminin yüzde 65’ini ithal kaynaklarla gerçekleştirdiğini kaydeden Erdoğan, ''Bu ithal kaynaklardan doğalgaz yüzde 50’lik oranla en büyük paya sahiptir. Gerek AKP iktidarının Enerji Bakanları gerekse Maliye Bakanları enerjide acilen 'Milli Kurtuluş Savaşı Başlatılmalı' açıklamalarını yapmışlardır. Fakat, bir yandan 'Enerjide Milli Kurtuluş Savaşı Başlatılmalı' demeçleri verirken, bir yandan da aynı bakanlar ithal enerjiyle enerji üretim lisansları dağıtmaktadır. Bu çelişkiyi açıklamak mümkün değildir'' diye konuştu.

İNDİRİM YOK, FATURA KABARIK

Öte yandan gaz pazarlığı için Rusya’da temaslarda bulunan Bakan Yıldız, olası fiyat indirimini vatandaşa yansıtmayacaklarını belirterek, “Biz şu ana kadar gelen maliyetlerin tamamını fiyata yansıtmış değiliz. Maliyetlerimiz çok yüksek” dedi.
Yılın kurak geçmesi yüzünden barajlardaki su seviyesinin azalması nedeniyle doğalgazdan üretilen elektriğin payı geçen aylarda yüzde 47'ye ulaşmıştı. TÜİK verilerine göre; enerjide ithalatın Türkiye'ye faturası son 5 yılda 238 milyar 551 milyon doları buldu. Enerji ithalatının bu yılın 8 ayındaki bilançosu da 36 milyar 998 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.