'Yüksek Hakem Kurulu kapatılsın'

Genel-İş Sendikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZENERJİ şirketi ile yürüttüğü toplusözleşmeyi bağıtlayan Yüksek Hakem Kurulu kararının iptali için açtığı dava dün görüldü İzmir...

'Yüksek Hakem Kurulu kapatılsın'
14 Ocak 2014 Salı 14:34

7izxmir

Genel-İş Sendikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZENERJİ şirketi ile yürüttüğü toplusözleşmeyi bağıtlayan Yüksek Hakem Kurulu kararının iptali için açtığı dava dün görüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZENERJİ'de çalışan yaklaşık 3 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplusözleşme görüşmeleri, anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Temmuz ayında Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından bağıtlanmıştı. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası, Yüksek Hakem Kurulu'ndan gelen karar sonrasında düşük ücret artışları nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti mahkemeye taşıdı. YHK kararının iptali ve yok sayılması için açılan davanın 2'inci duruşması dün görüldü. İzmir 11. İş Mahkemesi heyeti dosyayı bilirkişiye gönderirken, gelecek duruşmanın da 18 Mart'ta yapılmasına karar verdi.

İzmir Adliyesi önünde toplanan Genel-İş 2 No'lu Şube'de örgütlü bulunan 100'e yakın İZENERJİ personeli ise, hem belediyeyi hem de Çalışma Bakanlığı'nı protesto etti. Eyleme sendikanın şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile işyeri temsilcileri katılım gösterdi. "Sözleşme hakkımız, grev silahımız" ve "Yüksek Hakem Kurulu kapatılsın" sloganları atan emekçiler adına açıklamayı Genel-İş 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı yaptı.

'Toplu pazarlık hakkımız çiğnendi'

Şanlı yaptığı konuşmada "İşverenimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uyuşmazlıkları Yüksek Hakem Kurulu'na taşıması şaşırtıcı ve ibret vericidir. Toplu iş sözleşmeleri tarihinde işverenin konuyu YHK'ya taşıması bir elin parmaklarını geçmemektedir. İlginç olan, YHK'ya başvuruyu yapan işverenin, 12 Eylül artığı 6356 sayılı yasanın bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne götüren siyasi partinin belediyesi olmasıdır. Esas vahim olan ise, YHK'nın sendikamızın aldığı grev kararını kurula bildirmesine rağmen, işverenin başvurusunu esastan görüşerek karara bağlamasıdır. YHK, vermiş olduğu bu karar ile yasayı çiğnemekle kalmamış, anayasal hakkımız olan grev hakkı ve toplu pazarlık haklarımızı da açıkça çiğnemiştir" diye konuştu.

'Örgütsüz toplum yaratılmak isteniyor'

Şanlı'nın ardından söz alan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na seslenerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına haksızlık yapıldığını söyledi ve şöyle konuştu: "Uygulanan antidemokratik yasaların anayasal hakları çiğnediğini ve işçileri mağdur ettiğini defalarca dile getirdik. Çalışma Bakanlığı işçilerin haklarını korumak için kurulur. Ancak, Çalışma Bakanlığı'nın genel sekreteri YHK'ya katılıyor ve işçilerin aleyhine olan bir kararın altına imza atıyor. İşçi sağlığı ve işçi güvenliğinde yoksunuz. Ücret görüşmelerinde yoksunuz. Anayasa'dan ve uluslararası sözleşmelerde adı geçen haklarımızdan bizi mahrum ediyorsunuz. İşçilerin haklarını korumakla yükümlü olduğunuz yerde, acaba işverenlerin baskısı altında kalıp işçilerin en büyük silahı olan grev haklarını ellerinden almakla elinize ne geçiyor? Siz bu ülkede örgütsüz toplum yaratmak mı istiyorsunuz? Mücadelemize yine alanlarda devam edeceğiz."

Tuğçe Yerdelen


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.