Yandaşların 'altın ticareti komplolarına' yalanlama

Türkiye Halk Bankası Yönetim Kurulu'ndan dün yapılan açıklamada, İran'a yönelik altın ticaretinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı hiçbir iş veya işlem olmadığı bildirildi İstanbul merkezli...

Yandaşların 'altın ticareti komplolarına' yalanlama
24 Aralık 2013 Salı 13:14

6altn

Türkiye Halk Bankası Yönetim Kurulu'ndan dün yapılan açıklamada, İran'a yönelik altın ticaretinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı hiçbir iş veya işlem olmadığı bildirildi

İstanbul merkezli yürütülen rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda İran'la yapılan altın ticaretinin de gündeme gelmesi yandaş basının çeşitli komplo teorileri üretmesine neden oldu. Türkiye Halk Bankası'nın İmam Hatip mezunu Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın tutuklanması sonrası, AKP'ye yakın birçok gazetede; "Türkiye, ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu altın ticaretiyle deldiği için AKP'ye operasyon yapıldığı'' iddiaları yer aldı. Oysa söz konusu rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına ilişkin dün Türkiye Halk Bankası'ndan yapılan açıklama, bu iddiaların birer komplo teorisinden ibaret olduğunu ortaya koydu.

Temmuz 2013'e kadar yasak değildi

Banka'nın Yönetim Kurulu'ndan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz hiçbir ticari işleme taraf olunmamış ve kaynağı ve mahiyeti belirsiz hiçbir transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir.

İran ile yapılan ticarete Bankamızın sağladığı aracılık hizmeti tamamen yukarıda izah edilen çerçevede gerçekleştirilmiştir. Bu ticari işlemin mahiyeti Ülkemizin İran'dan ithal ettiği doğalgaz ve ham petrol bedelleriyle; söz konusu ülkeye herhangi bir yaptırıma tabi olmayan mal ve hizmet ihracatının bedellerinin ödenmesinden ibarettir. Daha önce de belirtildiği üzere; bu ödemelerde kullanılan paranın kaynağı, kullanımı ve dış ticaretin tarafları açık, şeffaf ve sistem üzerinde izlenebilir durumdadır.

ABD kararı sonrası işlemlere son verildi

01 Temmuz 2013 tarihine kadar İran'a yönelik kıymetli maden satışını engelleyen hiçbir yurtiçi veya uluslararası kural, düzenleme veya yasaklama kararı bulunmamaktadır. Bu çerçevede kıymetli maden satmak isteyen firmaların iştigal alanının bu olması halinde ihracat yapmasında belirtilen tarihe kadar engel bir durumdan söz etmek de mümkün değildir.

01 Temmuz 2013'ten sonraki işlemler için ise, ABD'nin İran'a kıymetli maden satışına yaptırım kararı alacağının dünya genelinde ilan edilmesi üzerine, 10 Haziran 2013 tarihi itibariyle işlemlere Bankamız tarafından son verilmiştir.

Tüm işlemlerinde olduğu gibi Bankamız İran ile yapılan dış ticaret kapsamında istemek ve incelemekle mükellef olduğu tüm evrakları ayrım göstermeksizin müşterilerinden talep etmiş, bunları düzenlemelere uygun bir şekilde kontrol etmiş ve her an denetime hazır olacak şekilde saklamıştır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; Bankamız bugüne kadar hiçbir şekilde herhangi bir ülkeye doğrudan kıymetli maden satmamış, kıymetli maden almamış ve kıymetli maden transferi yapmamıştır. Bankamız sadece; aracılığını üstlendiği ithalatçı firmanın talimatı üzerine Türkiye'de kurulu kıymetli maden ticareti yapan firmalara ihracat satış bedellerini ödemiştir.

Yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda; Bankamızın ulusal ve uluslararası düzenlemelere aykırı hiçbir iş veya işlemi olmadığı gibi, bu işlemler nedeniyle Halkbank'ın tüzel kişiliğine yönelik olarak gerek Emniyet gerekse Yargı tarafından herhangi bir inceleme ve soruşturma bulunmamaktadır."

Altın ticareti tersine döndü

Diğer yandan Türkiye'nin İran'dan aldığı petrolün karşılığı olarak bu ülkeye altınla ödeme yapması geçen yıl kamuoyunda çokça tartışılmıştı.

2012 yılında yapılan altınla ödemeler ihracat gibi gösterilerek ihracatın yüksek cari açığında düşük gösterilmesi sağlanmıştı. 2013 yılında ise altın ticareti tersine döndü. Türkiye'nin altın ticaretine bakıldığında ihracat bu yılın ilk on ayında geçen yıla göre yüzde 56 azalırken, ithalatı yüzde 78 arttı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.