‘Vatanımıza sahip çıkarsak gelecek güzel olacak’

MUĞLA TEK SES OLDU “ÖZELLEŞTİRMEYE HAYIR” DEDİ

‘Vatanımıza sahip çıkarsak gelecek güzel olacak’
19 Eylül 2013 Perşembe 14:48

AKP hükümetinin özelleştirme programına dahil ettiği santraller için milletvekilleri, yerel yöneticiler, işçiler, öğrenciler, yöre halkı eylemlere başladı. Muğla’da özelleştirmeye karşı imza masaları açıldı

Muğla’da bulunan Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan Termik Santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirme kapsamına alınmasının ardından Madenİş ve Tes-İş Sendikaları tarafından başlatılan imza kampanyası hızla sürüyor. Yatağan, Milas, Bodrum ilçelerinden sonra Muğla merkezde de açılan standlarda imzalar 50 bine ulaştı.

Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda açılan imza masasına Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, eski CHP Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve vatandaşlar özelleştirmeye karşı imza kampanyasına destek verdiler. Türkiye Gençlik Birliği Muğla İl Örgütü de imza standında işçileri ziyaret ederek bildiri dağıtımına katıldı.

‘Gidenler geri gelmiyor, sahip çıkalım’

Muğla,Yatağan,Milas,Bodrum ve köyleri de dahil olmak üzere heryer özelleştirmeye karşı stantlarla afişlerle donatıldı. Aydınlık, 3. Uluslararası Milas Festivali’nde imza masası açan yurttaşlarla görüştü. Gülten Bostancı bu masada imza topluyor. Eşi ve oğlu Kemerköy Termik Santralinde çalışıyor. “Özelleştirmeye hayır dediklerini söyleyen Bostancı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ülkemizin, ekmeğimizin satılmasına karşıyız. Başka vatanımız yok. Lütfen sahip çıkalım, duyarlı olalım, gidenler geri gelmiyor. Artık Türk Halkı, emeğine sahip çıksın, sesini Ankara’ya duyursun. Vatanımıza sahip çıkarsak gelecek çok daha güzel olacaktır.”

‘Cumhuriyetin temel taşları ile oynanıyor’

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede özelleştirmenin talan olduğuna vurgu yaparak, “öncelikle ekonomik yönü ile elimizdeki bütün değerlerin peşkeş çekilmesidir.” dedi. Özelleştirme karşıtı her türkü girişimi ve eylemi desteklediklerini belirten Tokat, “Ayrıca özelleştirilen işletmelerin niteliğine baktığımızda bunlar Cumhuriyetin ilk kuruluşundan itibaren ekonominin ve toplumun temel taşlarıdır. Bu toplumun temel taşları olan kurumların satılması da toplumun temel taşları ile oynama anlamına geliyor. Toplumun, cumhuriyetin temel taşları ile oynanmasına karşıyız.”dedi.

‘Satışın önüne halk geçmeli’

CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar “AKP hükümeti halkın olan, her şeyi satmayı marifet sayıyor.” dedi. Çandar, hükümetin bunu görev edindiğini belirterek, “Şimdide sıra bizim maden ocaklarımıza geldi. Biz de bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağız, ancak bunun önüne geçecek olan halkın kendisidir.” dedi. Halkın uyanık olması gerektiğini ifade eden Çandar, direnmekten başka yol olmadığını söyledi.

‘Enerji hattına dokunma AKP çarpılırsın’

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi, Yatağan Termik santral işçisi Mutlu Akseki, özelleştirme karşıtı eylemlerde kadınların ön safda yer aldığına dikkat çekti. “Vatan savunmasında kadınlarımız yine sahneye çıkmıştır. 1920 de cepheye mermi taşıyanlar neyi ifade ediyorsa bugün de Yatağan’da özelleştirmeye karşı mücadele vererek aynı şeyi ifade ediyorlar.” diyen Akseki açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yatağan’a ilişkin özlemleri olan sermaye gruplarına sesleniyoruz. Hiçbir planın, hiçbir hesabın içinde olmayınız. Çünkü biz fabrikamızı sattırmayacağız.

AKP’ye de buradan bir mesaj gönderiyorum bu sevdadan vazgeçin! Yatağan kolay lokma değildir. Santraller,madenler vatandır vatan satılamaz! Ve santral ve madenler aynı zamanda enerjidir. Enerji hattına dokunma AKP çarpılırsın.”

‘Yatağan işçisinin mücadelesi nam saldı’

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Muğla İl başkanı Özgür Bursalı, “AKP’nin 11 yıldır cumhuriyetle hesaplaşma projesinin bir ayağı olan özelleştirmeler, bugün Yatağan Termik Santrali için de gündeme gelmiştir.” dedi. Bursalı Yatağan işçisinin mücadele geleneğinin, Türkiye’de nam saldığını söyledi. Bursalı, “Yatağan işçisi aynı zamanda barikatın çocukları olarak da bilinir. Haziran’da doruk noktasına varan halk hareketi AKP’nin bu özelleştirme ve vatansızlaştırma politikalarını silip atacaktır. Yatağan’daki kitleleri savunmak aynı zamanda vatan savunmasıdır. Türkiye Gençlik Birliği de tüm gücü ve gövdesi ile emekçilerin hizmetindedir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.