Varlık barışının arkasındaki amaç ortaya çıktı: Offshore paraları aklanacak -(TAMAMI)

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ABD’de düzenlediği etkinlikte, yeni bir varlık barışıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Türk...

Varlık barışının arkasındaki amaç ortaya çıktı: Offshore paraları aklanacak -(TAMAMI)
21 Nisan 2013 Pazar 08:42

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ABD’de düzenlediği etkinlikte, yeni bir varlık barışıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Türk işadamlarının yurt dışında 130 milyar doları olduğu bilgisini veren Babacan, bu paraları Türkiye’ye çekmek için varlık barışı yasasını çıkardıklarını açıkladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, hafta içinde yaptığı açıklamada, içeriye yönelik bir affın söz konusu olmadığını ve varlık barışının yurtdışı kaynakları kapsayacağını bildirdi.

Şirketlerimiz ‘offhore’dan para kullanıyordu

Dün ABD’de gazetecilerle konuşan Babacan, varlık barışına ilişkin yeni bilgiler verdi. Babacan, “Şirketlerimiz ‘offshore’dan kredi kullanıyorlardı. Bunun sebebi vergiydi, bunları düzenledik. Öte yandan vatandaşlarımızın yurtdışında ciddi miktarda birikimleri, servetleri var” dedi. Türk şirketlerinin kendi parasını ‘bir şekilde kredi olarak’ kullandığını ifade eden Babacan, özel sektörün bu yüzden dışarıya borçlu göründüğünü vergi barışıyla gelecek paraların borçları azaltacağını savundu. Yurtdışındaki hesaplarını teminat göstererek kredi kullananların büyük ölçekli şirketler olduğunu kaydeden Babacan, “Bunlar ufak tefek işler değil. Yapmaya değer işler” diye konuştu. Babacan, varlık barışıyla ne kadar paranın Türkiye’ye gelmesini bekledikleri konusunda bilgi vermezken bu miktarın önceki vergi barışından az olmayacağını kaydetti.

Daha önceki vergi barışında Türkiye’ye 20 milyar dolar gelmişti.

‘Offshore’daki paraların aklanacağı ortaya çıktı

Eski Hazine Müsteşarı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, varlık barışıyla aklanmaya çalışılan yurt dışındaki paraların kayıt dışında olduğunu söyledi. Yapılması planlanan varlık barışının offshore süreciyle paralelliğine dikkat çeken Öztrak, “Varlık Barışı’ denilerek özellikle yurtdışında kayıt dışında parası bulunanlara bu paraları Türkiye’ye getirmeleri ve aklamaları için yeniden bir imkan getiriliyor. Maliye Bakanı, yapılan bu düzenlemenin vergi gelirlerine çok büyük katkısı olmayacağını, asıl amacın Türkiye’nin bilançosunu düzeltmek olduğunu söyledi” bilgisini verdi.

Türkiye’nin bilançosu iki kat daha bozuldu

2008’de yapılan düzenleme sonrası Türkiye’nin bilançosunun düzelmediğini aksine iki kat daha kötü duruma geldiğini ifade eden Öztrak, “Türkiye’nin finansal varlık ve yükümlülükleri arasındaki farkı gösteren ‘finansal döviz açık pozisyonu’ 2008 sonunda 200 milyar dolar oldu. Bu rakam 2013 yılı Şubat ayı itibariyle 426.2 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku da iki kat arttı” diye konuştu.

Asıl amaç kayıtdışındaki paraları ülkeye çekmek

Dışarıdaki bütün mevduatların Bank for International Settlements kayıtlarında yer aldığına işaret eden Öztrak, şunları söyledi: “Durum zaten belli, kayıtlı mevduatları içeriye çekmekle bu durum dışarıya karşı düzelmeyecek. Buradaki asıl amaç kayıt dışı paraların ülkeye çekilmesidir. Daha geçtiğimiz Şubat ayında Kara Paranın Aklanmasını engellemeye yönelik olarak yasa çıkaran TBMM’ye şimdi bu paraları aklamak üzere yeni bir yasa neden gönderilecektir? Bununla kamuoyuna sızan off-shore leaks sürecine yakalanan bazı isimler korunmaya mı çalışılmaktadır? Yoksa bu terör örgütünün başı Öcalan ile hükümetin başı Erdoğan arasında yürütülen müzakere sürecinde masaya konan koşullardan birisi midir?” diye sordu.

‘Offshore Leaks’ sonrası gelen varlık barışı

Aydınlık, offshore leaks belgelerinin açıklanmaya başlamasından sonra yaptığı haberlerde; offhore sisteminde uyuşturu ve silah kaçakçılığı da dahil yasa dışı yollardan elde edilen kara paraların yer aldığını yazmıştı. Offshore sisteminde biriken para 32 trilyon dolar civarında, Türklerin de bu hesaplarda yüklü miktarda mevduatı bulunuyor. Nisan ayı başında offshore leaks belgelerinin açıklanmaya başlamasıyla Ali Babacan’ın ABD ziyaretleri sırasında yeni bir varlık barışı yapılacağı bilgisini vermesi ise dikkat çekti. Aydınlık’a değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Hakan Topkurulu ve Cüneyt Akman offhore hesaplardaki bilgilerin açığa çıkmaya başlamasıyla, bu paralara ABD tarafından el konulabileceğine işaret etti.

Türkiye ekonomisinin tasarruf eksikliği nedeniyle sürekli cari açık vermesi sonucu ekonomi yönetimi, bu açığı kapatmak için offshore hesaplardaki paraları Türkiye’ye çekmek istiyor. Yeni varlık barışının sadece yurtdışını kapsaması ve Babacan’ın offshore hesaplara işaret etmesi asıl amacın ne olduğunu ortaya koyuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.