Üzüm üreticisi spekülatör kurbanı

Özellikle İran’dan getirilen kaçak üzümler Mersin Serbest Bölgesinde işlenerek, Türkiye’den toplanılan üzümle harmanlanıp yurt dışına ihraç edilince yerli üretim üzümün fiyatını da ihracatı yapılan ürün kalitesi de dibe vurdurdu. YÜZ...

Üzüm üreticisi spekülatör kurbanı
20 Eylül 2014 Cumartesi 14:47

05uzum

Tarım spekülatörlerinin hedefi bu kez üzüm üreticileri oldu. Fiyatlar dibe çakıldı. Kuru üzümde fiyatlar hızla düşerken, yaş üzümde de 12 yıl öncesine indi. Üretici ise perişan

Üzüm piyasasının tıpkı fındık, buğday gibi ürünlerde olduğu gibi spekülatörlerin kontrolüne geçti. Hem yaş yaş hem de kuru üzümde, kirli bir oyun sergileniyor. Kuru üzüm fiyatları hızla aşağı çekilirken, yaş üzümde de üretici 12 yıl önceki fiyatlarla ürününü satmaya zorlanıyor.
İKİ KİLO ÜZÜME 1 LİTRE MAZOT

Üzümde, fiyatlar 12 yıl öncesine döndü. 2002 yılında yaş üzümün üretici çıkış fiyatı kilogram başına 70-80 kuruş aralığındayken, üretici bugün de aynı fiyata üzümünü satmaya zorlanıyor. Üreticiye dayatılan bu fiyat, maliyetin bile gerisinde kılıyor. Aynı çarpıcı tablo, kuru üzümde de karşımıza çıkıyor. 2002 yılında çekirdeksiz kuru üzümün kilogram maliyeti 56 kuruş iken satış fiyatı 1 lira 25 kuruştu. Aradan geçen yaklaşık 12 yıllık sürede tarımsal girdiler ortalama 4 kat artarken kuru üzümün fiyatı ancak 2 lira 50 kuruşa çıktı. 2002 de 1 kilogram kuru üzüme 1 litre mazot alınabilirken, bugün 2 kilogram üzümle1 litre mazot ancak alınabiliyor.

KAÇAK ÜZÜMDE TEHLİKE SINIRI AŞILDI

Ancak daha da çarpıcı olan, geçen yıl 4.5 liradan satılan kuru üzümün, bu yıl 2.5 liraya gerilemesi. Üzüm piyasasında özellikle bu yıl büyük bir oynandığı belirtilirken, bu oyunun iktidar ve onunla ortak hareket eden spekülatörlerce kurgulandığı biliniyor. Hemen her yıl sahnelenen ‘yüksek rekolte’ bahaneli bu oyun, üreticinin belini bu yıl daha fazla kırdı.
Zira bu yıl, piyasaya kaçak üzüm de girdi.
Özellikle İran’dan getirilen kaçak üzümler Mersin Serbest Bölgesinde işlenerek, Türkiye’den toplanılan üzümle harmanlanıp yurt dışına ihraç edilince yerli üretim üzümün fiyatını da ihracatı yapılan ürün kalitesi de dibe vurdurdu.

YÜZ BİN AİLE GEÇİNİYOR

Bu olumsuzluklardan en fazla etkilenen şehir ise Türkiye’deki çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 88’nin, sofralık üzümün yüzde 16’sının üretimini yapan Manisa oldu. Manisa’da yaklaşık 100 bin aile geçimini üzümden sağlarken, bu ürünün şehir ekonomisine yaptığı katkı da yadsınamayacak düzeyde. Her yıl çekirdeksiz kuru üzüm ihracatından ortalama 500 milyon dolar, yaş üzümden ise 100 milyon dolar döviz girdisinin sağlandığı kentte, üzüm üreticisi bu yıl adeta kan ağlıyor.

TEKEL SATILDI BÖYLE OLDU

MHP Manisa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Erkan Akşay, TEKEL’in özelleşmesi ve TARİŞ’in piyasayı regüle edecek bir alım yapmaması sonucu üzüm fiyatının, girdi fiyatları ve enflasyon artışının gerisinde kaldığına dikkat çekerek, tarımsal üretimde maliyetlerinin düşürülmesi ve üretim artışının sağlanması amacıyla; tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre, ilaç, tohum, fide gibi temel tarımsal girdilerin üzerindeki ÖTV ve KDV’nin acilen kaldırılması gerektiğini söyledi. Akçay ayrıca, üzümdeki fiyat dalgalanmalarını önlemek için hızla, üretici odaklı bir ‘Üzüm Müdahale Kurumu’ kurulmasının zorunlu hale geldiğini dile getirdi.

Haber Merkezi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.