Türkiye’de çalışanlar iş garantisi istiyor

Anketi yanıtlayanların % 71’i yurtdışında bir işe girdiğinde yaşam standardının yükseleceğine inanıyor. Bu oran global ankette %55’e düşüyor. Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmaların tetiklediği işsiz kalma korkusu dünya genelinde...

Türkiye’de çalışanlar iş garantisi istiyor
13 Ekim 2014 Pazartesi 09:16

06isgucu-01

‘Global İşgücünün Şifresi’ araştırmasında Türkiye için ilgi çekici sonuçlar çıktı. Dünya genelinde yedinci sırada olan iş güvencesi Türkiye’deki çalışanlan için 2. sırada yer alıyor

Türkiye ayağı Kariyer.net tarafından yürütülen “Global İşgücünün Şifresi” Araştırması Türkiye sonuçları açıklandı. İş arayanlara hangi ülkelerde çalışmak istedikleri ve hangi faktörlerin onları yurtdışında çalışmak için motive ettiğinin sorulduğu araştırmadan, Türkiye için çıkan en çarpıcı sonuç dünya genelinde 7. sırada olan iş garantisi konusunun Türkiye’de 2. sırada gelmesi.
İşini sevmek ve takdir edilmek ise dünyanın her yerinde en büyük motivasyon kaynağı.
Dünya çapında lider İnsan Kaynakları sitelerinden oluşan, online işe alım ağı The Network ve dünyanın lider yönetim danışmanlığı firmalarından The Boston Consulting Group (BCG) tarafından tüm dünyada gerçekleştirilen; Kariyer.net’in de Türkiye ayağını yürüttüğü “Global İşgücünün Şifresi” Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırma 189 ülkede 200.000’den fazla farklı sektörlerde mühendis, işçi, doktor, kamu çalışanları gibi farklı iş gruplarına yapılan anket ve bu ankete katılan 50’den fazla kişi ile birebir görüşmeler ile hazırlandı.
Anketin Türkiye ayağında BCG ve Kariyer.net, 8627 kişinin katılımıyla detaylı bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’deki katılımcıların %69’u üniversite, %6’sı lise, %4’ü ilköğretim, %7’si ise master derecesindeki mezunlardan oluştu. %47’si kadın, %53’ü erkek mühendis, işçi, doktor, kamu çalışanları gibi farklı iş gruplarından çalışanlar soruları yanıtladı.
YURTDIŞINDA ÇALIŞMADA İLK TERCİHİ ALMANYA
Türkiye’deki çalışanların yaklaşık %60’ının yurtdışında çalışmaya sıcak baktığı ortaya çıkarken; araştırma sonucuna göre, Türkiye’deki çalışanlar en çok Almanya’da (%39) çalışmak istiyor. Almanya’yı, Amerika (%33) ve Fransa (%32) takip ediyor. Türkiye’de çalışmak isteyen kişilerin ülkeler listesinde ise Avrupa’dan sadece Fransızlardan talep geliyor. Türkiye özellikle Kuzey Afrika, Orta Doğu, Balkanlar ve Orta Asya gibi bölgelerde yaşayanların çalışmak istedikleri ülkeler listesinde ön sıralarda yer alıyor.
Yurtdışında çalışmak isteyenlerin pek çoğu (%65’i) için yaşamlarında farklı deneyimler elde etme isteği ön plana çıkıyor. Türkiye’de ise yurtdışında çalışmak isteyenler için daha iyi kariyer fırsatları ve daha iyi yaşam koşulları en önemli motivasyon kaynağı.
Anketi yanıtlayanların % 71’i yurtdışında bir işe girdiğinde yaşam standardının yükseleceğine inanıyor. Bu oran global ankette %55’e düşüyor. Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmaların tetiklediği işsiz kalma korkusu dünya genelinde 7. sırada olan iş garantisi konusunun Türkiye’de 2. sırada gelmesindeki en önemli sebeplerden birini oluşturuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.