Türkiye, Arjantin’den daha kötü durumda

Buna 2005 ve 2010’daki yapılandırmalara giren yüzde 93 de eklenirse Arjantin toplam 120 milyar dolarlık ek borç yükü altına girme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Arjantin’in borç yapılandırma anlaşması 2015 yılında sona eriyor....

Türkiye, Arjantin’den daha kötü durumda
03 Ağustos 2014 Pazar 09:58

05manset

Akbaba fonları yüzünden teknik temerrüde düşen Arjantin, finansal savaş veriyor. Bu durumun kırılgan ülkeleri etkileyeceği belirtiliyor. Arjantin ile karşılaştırdığımızda Türkiye’nin durumunun çok daha kötü olduğu görüldü
Arjantin, hafta içinde aldığı kararla akbaba fonlarına karşı savaş açtı. Konuya ışık tutmak için Buenos Aires’teki muhabirimiz Özgür Uyanık’a özetle neler olduğunu sorduk. Uyanık’ın yaşanan duruma ilişkin değerlendirmesi şöyle oldu: “Yapılandırmaya tabi olan tahvil sahipleri bunu emsal gösterip ‘zararlarının’ karşılanmasını isterse ne olacak? Resmen bir ülkeye karşı finansal bir savaş açılmış durumda. Söz konusu durum tüm ülkeler ve uluslar için bir tehdittir. Bir avuç finans diktatörü ülkeleri haraca kesiyor. Bana göre bu bir ulusa açılmış bir savaş ilanıdır.
ULUSLARARASI CEPHE
Arjantin’e yönelik bu ‘borç’ saldırısı uluslararası bir geri cepheye sahip: Önce IMF Başkanı Christine Lagarde’nin doğrudan Kirchner hükümetine karşı düzeysiz açıklamalarıyla başlamış sonra da ABD’den Arjantin’in G-20’den çıkarılabileceği açıklamasıyla sürmüştü. Arjantin ise bu saldırıyı yeni ittifaklar kurarak göğüsledi.
Geçen haftalarda ardı ardına Rusya ve Çin devlet başkanlarını ağırlayan Buenos Aires stratejik anlaşmalara imza attı. Bunların arasında Arjantin hazinesinin güçlendirilmesi için Çin hazinesinin 11 milyar dolar teminat göstermesi de var.’’
ORAN: KRİZİ TETİKLEYEBİLİR  
Arjantin’in hali böyleyken Türkiye’nin durumu ise pek farklı değil. Türkiye’nin temel makrœkonomik göstergelerinin teknik temerrüde düşen Arjantin’den ve kırılgan ülkelerden daha sıkıntılı bir tablo ortaya koyduğunu ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da, ABD Merkez Bankası FED’in oluşturduğu yeni finansal ortam düşünüldüğünde “Arjantin’in durumu, finansal dengeleri zaten bıçak sırtındaki Türkiye gibi gelişen ülkelere yayılacak yeni bir krizi tetikleyebilir’’ dedi.
Oran, konuya ilişkin yazılı değerlendirmesinde şu notları aktardı: “Merkezi yönetim borcunun milli gelire oranı 2013’te Arjantin’de yüzde 47, Türkiye’de yüzde 36 düzeyinde gerçekleşmekle birlikte asıl borçluluğu özel sektör kaynaklı olan Türkiye toplam borçluluk düzeyinde Arjantin’i çok geride bırakıyor.  Arjantin’de yüzde 28 olan toplam dış borcun milli gelire oranı Türkiye’de yüzde 47’ye ulaşıyor. Üstelik bu gelişmeyle kırılganlığı daha da artacak olan Türkiye’nin önümüzdeki bir yıl içinde kamu ve özel sektör olarak toplam 165 milyar dolarlık dış borcu çevirmesi gerekiyor.
2013’te Türkiye’de 65 milyar dolar olan cari açık Arjantin’de sadece 4.5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.”

05arjantintablo

NELER OLACAK?
Gözlerin gelişen ülkelere çevrildiği yeni süreçte kırılgan ekonomilerin başında gelen Türkiye’de bankalar ve gösterge faiz üzerinde baskı oluşacağını öne süren Oran, Türkiye dış borçlarını çevirmeye devam etse bile oluşacak durumu şöyle özetledi: “Erdoğan’ın emirle düşürmeye kalktığı faizleri, aksine daha da yükseltmek zorunda kalacaktır.
Dış sermaye girişindeki kıtlaşma nedeniyle döviz daha da pahalanacak, zaten bu yıla damgasını vuran “yüksek faiz-pahalı döviz”de yeni bir üst platoya daha geçilecektir.
Bu da maalesef ekonomide yavaşlama, piyasalarda daralma, reel sektörde ve bankacılık kesimi üzerinde sıkıntıların artması, şirketlerin mali yapılarının bozulması, iflaslar ve işsizlikte patlama demektir.’’

ARJANTİN'İN DURUMU

Tıpkı Türkiye gibi 2001 yılında büyük bir ekonomik kriz yaşayan Arjantin, o zaman iflas ilan etmiş ve o dönem yaklaşık 100 milyar dolar civarında olan dış borç ödemelerini durdurmuştu. Hükümet kreditörlerin yüzde 93’ü ile yaptığı pazarlıkla, borçların ortalama yüzde 65 oranında indirime gidilmesi ve 2005 ve 2010 yıllarında toplu ödemeler yapılması konusunda anlaşmıştı. Anlaşma dışında kalan yüzde 7’lik kesim ise o tarihten itibaren hukuksal mücadele başlatmıştı.
IMF verilerine göre de Arjantin, son on yılda yüzde 73 oranında ödemeyle dünyanın en fazla borç ödeyen ülkesi oldu. Buna göre “akbaba” fonuna 1.3 milyar dolarlık borcu da kolaylıkla ödeyebilecek durumda olmakla birlikte Arjantin’in bu tutarın tamamını ödemesi durumunda borç yapılandırılmasına girmeyen ancak geçtiğimiz aylarda özel bir anlaşma yapan yüzde 7’lik kesimin itiraz etmesi Arjantin’in ödemesi gereken miktarı 15 milyar dolara çıkaracak.
Buna 2005 ve 2010’daki yapılandırmalara giren yüzde 93 de eklenirse Arjantin toplam 120 milyar dolarlık ek borç yükü altına girme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Arjantin’in borç yapılandırma anlaşması 2015 yılında sona eriyor. Arjantin, bu tarihten itibaren kreditörlerin herhangi bir kısmına borcunu tamamen öderse yapılandırma sırasında affedilen borçları ödeme riskiyle karşı karşıya kalmayacak.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.