Türk iş dünyası 'STEM' şart dedi

Intel, Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı şegül İldeniz de, ürkiye’de Intel olarak STEM alanında mezun insan kaynağı ararken zorlanmamak ile birlikte, işgücü piyasasında aranılan spesifik yetkinliklerle donanmış işgücü...

Türk iş dünyası 'STEM' şart dedi
22 Ekim 2014 Çarşamba 14:02

05manset

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, 'Teknoloji ithal ederek, cari açık problemini sürekli yaşayarak, orta gelir tuzağına takılı kalarak 21. yüzyılın rekabet koşullarında ayakta kalmamız mümkün değil' diye konuştu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), diğer birçok kuruluş ve firmanın desteğiyle "Science, Technology, Engineering, Mathematics (STEM) / Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik" eğitiminin önemini ve bu alanda iş gücüne duyulan ihtiyacı vurgulamak amacıyla bir zirve düzenledi.
Zirvenin açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, insana yatırım yapan, bilim ve teknoloji üreten ülkelerin ekonomik büyümelerini de sürdürülebilir hale getirmeyi başardığına işaret etti. Dinçer, Sanayi Strateji Belgesi'nde de sanayinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesi, dünya ihracatından daha fazla pay alacak şekilde yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretilmesinin bir vizyon olarak ortaya konduğunu anımsattı. "Gerçekten de teknoloji ithal ederek, cari açık problemini sürekli yaşayarak, orta gelir tuzağına takılı kalarak 21. yüzyılın rekabet koşullarında ayakta kalmamız mümkün değil" diyen Dinçer, Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için en büyük itici gücünün insan gücü olduğuna dikkati çekti.     
FEM VE MATEMATİKTE GERİYİZ

''Eğitimin, kalkınmanın en temel taşıyıcı unsuru olduğunun altını her zaman kuvvetle çiziyoruz. Bugün ise özel olarak, fen, teknoloji, mühendislik, matematik, yani İngilizce kısaltmasıyla 'STEM' konusunda eğitimin ve iş gücünün önemini vurgulamak istiyoruz'' ifadelerini kullanan Dinçer, şöyle devam etti: ''Uluslararası karşılaştırmalara baktığımızda, öğrencilerimizin fen ve matematik becerilerinin geride kaldığını görüyoruz. Ülke olarak, inovasyon ve rekabetçilik endekslerinde de iyi bir konumda sayılmayız. Hem eğitimin niteliğinin yükseltilmesi hem de teknoloji ve inovasyon kabiliyetinin gelişmesi için enerjimizi, kaynaklarımızı STEM alanına odaklamanın çok doğru bir tercih olacağına inanıyoruz."
KOÇ: YETENEKLİ İŞ GÜCÜ BULMAK ZORLAŞIYOR

Zirve kapsamında Türk iş dünyası temsilcilerinin STEM konusundaki demeçlerine de yer verildi. Konuya ilişkin bir soruyu yanıtlayan ç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, ''Yatırımlarımızı artırarak devam ettirmemiz, bilhassa teknoloji ve mühendislik alanında, yetenekli iş gücü ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla tüm şirketler için yetenekli iş gücünü bulmak zorlaşıyor'' dedi.
Intel, Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı şegül İldeniz de, ürkiye’de Intel olarak STEM alanında mezun insan kaynağı ararken zorlanmamak ile birlikte, işgücü piyasasında aranılan spesifik yetkinliklerle donanmış işgücü bulmakta zorluklar olabildiğini ifade etti.

SABANCI: EĞİTİM YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMELİ

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ürk Sınai ve Kalkınma Bankası, Hazine ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel,  Avea CEO'su Erkan Akdemir, MAP A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Erkut Yücaoğlu, Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, Siemens Türkiye CEO'su Hüseyin Gelis, Boydak Holding, Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Memduh Boydak, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Perihan İnci, HAVELSAN CEO'su ve Genel Müdürü Sadık Yamaç gibi iş dünyası temsilcilerinin görüşlerinin de yer aldığı zirveye ilişkin metinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “İçinde bulunduğumuz dönemde eğitim politikalarımızı, STEM'i bir an önce ana eksen olarak alarak yeniden ve kökten şekillendirmeliyiz" değerlendirmesindde bulundu.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.