Türk-İş Başkanlar Kurulu’na mücadele çağrısı

Özelleştirmeye karşı mücadele eden Yatağan işçi önderleri, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu toplantıya çağırdı. Sendika genel başkanlarına gönderilen mektupta, ortak mücadele yöntemlerinin belirlenmesi istendi Muğla’da...

Türk-İş Başkanlar Kurulu’na mücadele çağrısı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 13:16

6yataganMAnset

Özelleştirmeye karşı mücadele eden Yatağan işçi önderleri, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu toplantıya çağırdı. Sendika genel başkanlarına gönderilen mektupta, ortak mücadele yöntemlerinin belirlenmesi istendi

Muğla’da Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı mücadele eden direnişin önderleri Türk-İş ve bağlı sendikaların genel başkanlarına mektup yazdı. Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik adına yazılan mektupta, özelleştirmeye karşı ortak mücadelenin yöntemlerinin belirlenmesi için Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantıya çağırıldı. 5 Mayıs 2014 tarihinde gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

İki santral satıldı

“Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik Santral ve maden ocaklarının özelleştirmesi ile ilgili 232 günden beri direnişteyiz. 5X210=1050 MW gücündeki Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları 30 yıl yetecek kömür rezervi, makine parkı, atölyeler, 250’si deniz kenarında 550 adet lojman, sosyal tesisler, arsalar ve Kemerköy Limanı dahil olmak üzere 18 Nisan 2014 tarihinde yapılan ihale ile IC İÇTAŞ firmasına 2 milyar 670 milyon dolara satılmıştır.

Yatağan Termik Santralı için ise son teklif verme süresi 30 Nisan 2014 tarihinde dolmuş olup henüz ihale tarihi açıklanmamıştır. İhalelerden sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu onayı ile devir işlemleri gerçekleştirilecektir.

‘Köklü çözüm ortak irade ile sağlanır’

Geldiğimiz noktada başta konfederasyonumuz Türk-İş olmak üzere emek örgütleri, emekten yana siyasi partiler, yöre halkımız ve Ankara Kurtuluş Parkı’nda devam eden nöbetimizde Ankara halkı gerekli desteği ziyasediyle vermektedir. Haklı ve meşru mücadelemiz Türkiye halkı vicdanında da yerini bulmuştur. İçinde bulunduğumuz koşullarda bu mücadelenin sonuca ulaştırılması işçi sınıfı ve sendikal hareket açısından elzem haline gelmiş, sorun Yatağan sorunu olmaktan çıkmış ve işçi sınıfının sorunu haline gelmiştir.

Bu noktadan sonra köklü bir çözümün ancak ortak bir irade ile sağlanacağına inanıyoruz. Bu sebepten dolayı Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Santral ve maden ocaklarının özelleştirilmesinin engellenmesi ve ‘ortak mücadele yöntemlerinin belirlenmesi’ gündemi ile toplanması hususunu arz ederiz.”

Yatağan’a 6 şirket talip

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Yatağan Termik Santralı ihalesine katılmak için altı grubun başvurduğunu açıkladı. ÖİB’den yapılan açıklamada, ön yeterlilik ve teklif için, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş., Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş., Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin başvuru yaptığı belirtildi. İhaleye Yeniköy ve Kemerköy Termik Santral ihalelerinde olduğu gibi, 17 Aralık Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen firmalarında katılması dikkat çekti.

IC İçtaş’ın sahibi kim?

Yeniköy, Kemerköy santral ve madenlerinin özelleştirme ihalesine de 6 firma katılmıştı. İhale için “Park Holding, Çelikler Taahhüt A.Ş., Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu, Limak İnşaat, Elsan Elektrik, IC İçtaş Enerji, Konya Şeker Sanayi firmaları teklif vermiş, nihai pazarlık aşamasına en yüksek teklifi veren IC İçtaş, 2 milyar 671 milyon dolar ile almıştı. İhaleyi alan IC İçtaş firmasının sahibi Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen İbrahim Çeçen. Çeçen’in ismi 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda da geçmiş, o dönemde gündeme düşen ses kayıtlarında Çeçen ile birlikte bir grup işadamının ATV-Sabah grubunun satışı için Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda havuz usulü para topladıkları ortaya çıkmıştı. Söz konusu ses kayıtlarında İbrahim Çeçen, ‘100 milyon dolar veririm. Ama eğer üçüncü havaalanı ihalesine dâhil ederseniz 100 milyon doları 150 milyon dolara çıkarırım” ifadelerini kullanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.