Tüketici korumasız kaldı soyguna zemin hazırlandı

TBF Başkanı Av. Bülent Deniz, BDDK’nın yeni taslağının tüketici koruyan yasaları saf dışı bıraktığına dikkat çekti. Taslağı değerlendiren bir banka yetkilisi de yasal boşluktan yararlanılarak soyguna zemin hazırlandığını...

Tüketici korumasız kaldı soyguna zemin hazırlandı
27 Ağustos 2014 Çarşamba 12:00

05manset

TBF Başkanı Av. Bülent Deniz, BDDK’nın yeni taslağının tüketici koruyan yasaları saf dışı bıraktığına dikkat çekti. Taslağı değerlendiren bir banka yetkilisi de yasal boşluktan yararlanılarak soyguna zemin hazırlandığını savundu

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’nun (BDDK) internet sitesinde kamuoyunun görüşüne sunduğu ‘Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı’na ilişkin yankılar sürüyor.

Yargı kararlarıyla haksız bulunan 60’a yakın ücret ve komisyon kalemini 20’ye indiren yeni taslağa ilişkin konuştuğumuz bir kamu bankası üst düzey görevlisi; bankacılık sisteminde ücret ve dosya masrafının başka adlarla alınmasının tüketiciler açısından kabul edilemez olduğunu söyledi.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ HAKSIZ, HUKUKSUZ

“Yargıtay’ın içtihat haline gelmiş kararlarında açıkça, bankaların tüketicilere kredi kullandırırken faiz dışında sözleşmede yer verilmek sureti ile yalnızca o kredi için yasal ve zorunlu masrafları alabilmeleri mümkün görülmüştür’’ bilgisini veren yetkili, BDDK’nın yeni taslağına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Yasal zorunluluk nedeniyle bankayla işlem yapan tüketicilerin hesap işletim ücreti veya benzer isimler altında birtakım bedelleri ödemek zorunda bırakılması da haksız ve hukuksuzdur.

Bankalara var olan hukuk düzenindeki boşluktan yararlanarak ve buna yasal kılıf uydurularak soyguna zemin hazırlanmaktadır. BDDK’nın taslağı ilan etmesinin bir anlamı yoktur. Uygulamanın tarafı olan sade vatandaş taslağı alıp irdeleyemez, irdelese de karşı taraf olan bankalar ve finans kurumları kadar sesini duyuramaz.

Taslak, bir yaptırım getirmediği için mevzuat halinde geldiği zaman bile bir sonuç yaratmayacaktır. Birincisi müşteri ihtiyaç halinde iken her şarta mecburdur, onu BDDK’nın koruması ve ihtiyaç durumunun istismara yol açmamasını temin etmesi gerekir.

SÜREKLİ OLMAYAN İŞLERDE ÜCRET SERBEST BIRAKILDI

Masraf türlerinin adı ya da adedi değil, kullanılan kredi ya da alınan hizmete göre oranı sınırlandırılmalıdır. Paranın 29 yerine 20 kalemde tahsil edilmesi sadece şekildir, özü değiştirmez. İlan edilen masrafların yüzde 20’ye kadar artması makul sayılmıştır. Oysa bu en fazla enflasyonla sınırlanmalıdır. Ücretlerde ‘makul’ tanımı ‘bankalarca makul’ anlamında ise bu bir ölçü olamaz. Aslında ‘makul’ün BDDK tarafından baştan belirlenmesi gerekir. Ancak o, enflasyonu ikiye katlayan bir rakamı bile makul saymıştır.

Sürekli olmayan işlerde ücret serbest bırakılmıştır. Müşteri her gün kredi alıp her gün transfer yapmayacağına göre ‘sürekli’ işlem diye bir şey olamayacağı için taslak bu konuda bankalara açık kapı bırakmıştır.’’

ENFLASYONUN 2 KATI ZAM YETKİSİ

Yeni taslakla birlikte 60 kalemden alınan ücret ve masrafların 20’ye indiriliyor olmasının yanıltıcı olduğunu ifade eden eden Tüketiciler Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Av. M. Bülent Deniz de, “Tüketici kredilerinde, dosya masrafı da dahil 4-5 ayrı kalemden alınan masraf ve ücretler tahsis ücreti adı altında toplanıyor’’ dedi. Yeni taslakla beraber dosya masrafı, kart aidatı gibi yargı kararlarıyla haksız bulunan ücretlerin “tüketiciyi koruyan yasalar ekarte edilerek’’ yasal hale getirildiğini ifade eden Av. Deniz, “Taslakta, SMS ücreti vs. gibi ufak kalemler tıraşlanmış. Bunun yanında ise bankalar, aldıkları bazı masraf ve ücretlere yüzde 20’nin altında zam yaptıklarında izne tabi tutulmayacaklar. Asgari ücret ve maaşlara enflasyon kadar zammı çok görenler, bankaların enflasyonun iki katı izinsiz zam yapma hakkı veriyor’’ diye konuştu.

‘YAZIKLAR OLSUN’

Taslağın yürürlüğe girmesi halinde Danıştay’a dava açacaklarını belirten Av. Deniz, “Biz BDDK’ya da gerekli itirazlarımızı yapacağız. Buna ilişkin bir rapor hazırlıyoruz. Fakat, ne kadar düzeltilirse düzeltilsin Yeni Tüketici Kanunu ile aynı mantıkla hazırlanan bu taslağın tüketiciden yana bir hal alması mümkün değildir. Biz bu taslağa ilişkin ‘yazıklar olsun’ diyoruz’’ ifadelerini kullandı.

DOLANDIRICILARA FIRSAT TANINIYOR

Bankalardan, geçmiş dönemlere ait dosya masrafı ve kredi kartı aidatlarının yargı yoluyla geri almak isteyen tüketiciler bazı dolandırıcıların ağına düşüyor. Kurdukları merdiven altı çağrı merkezleri aracılığıyla tüketicilere kısa mesaj veya telefonla arayarak ulaşan çıkarcılar, vatandaşı sömürüyor. Bankaların aldıkları bu ücret ve masraflar konusunda toplumun vicdanında ciddi bir rahatsızlık olduğunu ifade eden TBF Başkanı Av. Deniz, “Bir takım dolandırıcılar tüketicinin zaten internet vasıtasıyla kolaylıkla ve bedava ulaşabileceği hazır dilekçe örneklerini 100-180 TL karşılığında kargo ile göndererek satıyorlar. Geriye dönük hesaplandığında 4-5 bin TL’yi bulan bu masrafları alacağını düşünen tüketici de bu tuzağa düşüyor. Bazı avukatlar da vekalet toplamak suretiyle bu tür işler içinde. Bu paralar tüketiciye iade ediliyor mu, edilmiyor mu bilmiyoruz’’ dedi.

Recep Erçin / Seyfi Akil


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.